کد خبر: ۴۸۶۱۰۹۴
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۵:۵۵
اصفهان/

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اجرای طرح سراسری و رایگان واکسیناسیون تب برفکی در استان اصفهان گفت: در طول اجرای این طرح 300 هزار راس دام سنگین در این استان علیه تب برفکی واکسینه می شوند.

علی کارگر در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اصفهان،اظهار داشت: این طرح به طور همزمان و سراسری در استان برگزار می شود و کلیه دام های سنگین دامداریهای صنعتی و سنتی روستایی در آن به صورت رایگان واکسینه می شوند.

وی افزود: به منظور کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی و جلوگیری از وقوع تبعات سوء این بیماری در صنعت دامپروری و حفظ منابع دامی، فاز اول طرح سراسری واکسیناسیون تب برفکی در سال جاری در استان اصفهان آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این مرحله،90 گروه واکسیناسیون دولتی و غیر دولتی از سوی دامپزشکی استان اصفهان در سطح استان این طرح را به مرحله اجرا می‌گذارند و پیش بینی می شود در اجرای این طرح که از امروز آغاز شده و به مدت یکماه به طول می انجامد، بالغ بر300 هزار راس گاو و گوساله واکسینه شوند.

وی با اشاره به علائم این بیماری بیان کرد: تب برفکی با تب شدید دو تا سه روزه و ایجاد تاول بر روی دهان و سم دام آغاز می شود و در نهایت منجر به کاهش شدید تولیدات و گاهی تلفات و زیان اقتصادی دامداران می شود. کارگر خاطرنشان کرد: ویروس تب برفکی از جمله ویروس های مقاوم شناخته شده است که می تواند تا بیش از 40 روز در بیرون از بدن دام زند بماند و منجر به گسترش بیماری شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به دیگر اقداماتی که علاوه بر واکسیناسیون به کنترل این بیماری کمک می کند، عنوان کرد: اطلاع به شبکه دامپزشکی در صورت مشاهده کانون های بیماری، به جلوگیری از شیوع آن کمک می کند.

وی یادآور شد: در صورت مشاهده این بیماری محل باید ضد عفونی شده و از تردد بی مورد افراد به محل دامداری و حمل و نقل دام جلوگیری شود همچنین بعد از انجام واکسیناسیون تا حداقل دو هفته لازم است هیچ گونه جابجایی دام صورت نگیرد.
کارگر با تأکید بر رایگان بودن این طرح، از دامداران استان اصفهان خواست با گروه های دامپزشکی همکاری کنند تا در حفظ سرمایه های دامی اقدام اساسی انجام شود/س  .


 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر