کد خبر: ۴۸۶۱۲۱۸
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۵
بر اساس اعلام گمرک

توافقنامه همكاري‌های گمركی ميان ايران و كويت كه در جريان سفر شيخ صباح الاحمد الجابر الصباح امير كويت به ايران و پس از ديدار و گفت وگو با دكتر حسن روحاني رئيس جمهور كشورمان امضاء شد، براساس كمك هاي فني گمركات دو كشور تنظيم شده است.


به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از گمرك ايران ، طرفين متعاهد در زمينه هاي مختلف گمركي به يكديگر كمك فني ارائه خواهند كرد كه تبادل اطلاعات و تجربيات پيرامون راههاي استفاده از تجهيزات فني جديد در زمينه كنترل ، فنون جديد مورد استفاده در زمينه ترخيص كالا، ظرفيت سازي و آموزش مأموران گمرك ، مبادله كارشناسان امور گمركي ، تبادل اطلاعات ويژه علمي وفني مربوط به اجراي موثر قوانين گمركي و تبادل اطلاعات آماري مربوط به تجارت خارجي را شامل مي شود.

بنابراين گزارش ، با اجراي اين توافقتنامه كه براساس كمك و همكاري متقابل در امور گمركي ميان ايران و كويت تنظيم شده است ، انجام مبادلات تجاري ميان دو طرف آسان خواهد شد و تسهيلات تجاري ميان ايران و كويت برقرار مي شود.

همچنين براساس اين توافقتنامه هر دو گمرك مكلفند بنا به درخواست يا به ابتكار خود اطلاعات موجود و مرتبط با فن آوري هاي جديد و روش ها و راهها و ابزار هاي جديد مورد استفاده در تخلفات گمركي را در اختيار يكديگر قرار دهند.

همچنين براساس اين موافقتنامه علاوه بر كمك هاي اداري ، گمركات بنابه درخواست يا به ابتكار خود اطلاعاتي را جهت حصول اطمينان از جلوگيري ، تحقيق و مبارزه با تخلفات گمركي و اجراي صحيح قانون گمركي در اختيار يكديگر قرار مي دهند كه اين اطلاعات تضمين ارزيابي صحيح حقوق گمركي و ماليات ، ارزيابي درست ارزش كالا براي اهداف گمركي ، تعيين طبقه بندي تعرفه كالا و تعيين مبدأ دقيق كالا را در بر مي گيرد .

اين گزارش مي افزايد ، اطلاعات مربوط به انتقال غيرقانوني كالاهاي حساس از ديگر موضوعاتي است كه در متن اين توافقنامه گنجانده شده است و گمركات ايران و كويت در خصوص انتقال غيرقانوني سلاح ، موشك ، مواد منفجره و مواد هسته اي ، آثار هنري،تاريخي، فرهنگي و باستانشناسي ارزشمند ، مواد مخدر ، روان گردان ، مواد پايه و سمي و كالاهايي كه مشمول ماليات يا حقوق گمركي بالايي هستند ، همكاري مي كنند.

بنابراين گزارش ، پيش بيني مي شود با اجرايي شدن اين توافقنامه،گمركات ايران و كويت فصل جديدي را در حوزه مبارزه با تخلفات و قاچاق كالا و مواد مخدر آغاز كنند و شرايط براي تجارت قانونمند در چارچوب تسهيلات جديد گمركي و تجاري بين دو كشور فراهم شود و حجم مبادلات تجاري ميان جمهوري اسلامي ايران و كويت به شكل قابل توجهي افزايش يابد.

انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر