کد خبر: ۴۸۶۱۶۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۶

پایگاه نظامی آمریکا در قرقیزستان بطور رسمی بسته شد.

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از روسیا الیوم ، امروز سه شنبه بطور رسمی مراسم بسته شدن پایگاه نظامی آمریکا در بیشکک ، پایتخت قرقیزستان ،  که واشنگتن از آن برای پشتیبانی از عملیات‌های نظامی خود در افغانستان استفاده می‌نمود ، برگزار گردید.

خانم پاملا اسپراتلین سفیر آمریکا در قرقیزستان گفته است : تمامی نظامیان آمریکایی در ظرف یک هفته این پایگاه را ترک می‌کنند. این سخنان در حالی است که زامیر سویرکولوف ، معاون وزیر دفاع قرقیزستان گفته است : نیروهای گارد ملی قرقیزستان ، طی روزهای آینده اقدام به برگزاری تمرین‌های مشترکی با نظامیان آمریکایی در این پایگاه خواهند کرد.

همچنین در خلال مراسم بستن این پایگاه گفته شد که : نظامیان آمریکایی دارایی‌ها و صنایع زیرساخت ، به ارزش 30 میلیارد دلار را که شامل دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه‌های پزشکی نیز هست ، در این جا باقی خواهند گذاشت.

گفتنی است که این پایگاه آمریکایی در دسامبر سال 2001 در فرودگاه ماناس افتتاح گردید و در ابتدا میزبان خودروها و تجهیزات نظامی تعدادی از کشورهایی که در عملیات نظامی در افغانستان شرکت داشتند ، بود ؛ اما در طی سالهای اخیر نظامیان آمریکایی بخش اصلی کادر این پایگاه را تشکیل دادند.

در سال گذشته فرماندهی قرقیزستان تصمیم گرفت تا این پایگاه را ببندد و از نظامیان آمریکایی خواست تا  تاریخ 11 جولای سال 2014 ماناس را ترک کنند.

همچنین شایان ذکر است که در طول جنگ افغانستان ، پایگاه ماناس ، نقطه ترانزیتی مهمی برای کمک به نیروهای بین المللی کمک به امنیت (ایساف) به شمار می‌رفت.


انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر