کد خبر: ۴۸۷۸۰۳۷
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۲

تحلیل لثه یکی از مشکلاتی است که خیلی‌ها را درگیر می‌کند و البته خیلی‌ها هم هستند که از این بیماری می‌ترسند و حتی پیش از آن‌که اتفاق بیفتد، نگرانش می‌شوند.

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که قبل و بعد از هر بار مسواک زدن، سلامت و زیبایی دندان‌های‌تان را در آینه کنترل می‌کنید، یادتان باشد این بار وقتی خواستید مسواک بزنید و در آینه نگاهی به دندان‌های سفیدتان بیندازید، قسمت بالایی و پایینی دندان‌ها را هم ببینید؛ همان قسمتی که مربوط می‌شود به ریشه دندان‌ها و محل اتصال‌شان به استخوان.

بله، درست است؛ لثه‌ها هم باید کنترل شوند. اهمیت حفظ سلامت لثه‌ها اگر بیشتر از دندان‌ها نباشد، بی‌شک کمتر از آن نخواهد بود، اما متاسفانه خیلی وقت‌ها این موضوع نادیده گرفته می‌شود و برخی افراد، توجهی به سلامت لثه‌هایشان ندارند، در صورتی‌ که به گفته متخصصان، گاهی ممکن است بیماری‌ها و مشکلات لثه بدون درد و نشانه خاصی اتفاق بیفتد و همین موضوع نشان می‌دهد پیش از بروز هرگونه مشکلی باید نسبت به سلامت لثه‌ها اطمینان پیدا کرد.

تحلیل لثه چه زمانی اتفاق می‌افتد

تحلیل لثه یکی از مشکلاتی است که خیلی‌ها را درگیر می‌کند و البته خیلی‌ها هم هستند که از این بیماری می‌ترسند و حتی پیش از آن‌که اتفاق بیفتد، نگرانش می‌شوند. برای همین ممکن است بیشتر از قبل مسواک بزنند و از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنند در حالی‌ که مسواک بیش از حد یا استفاده نادرست از نخ دندان نه‌تنها به بهبود شرایط کمکی نمی‌کند که حتی می‌تواند وضعیت را بدتر کند. برای همین باید بدانیم تحلیل لثه چیست و به چه دلایلی ایجاد می‌شود تا بدرستی بتوانیم از بروز این مشکل پیشگیری کنیم.

دکتر عباس کمالی، متخصص جراحی لثه در گفت‌وگو با جام‌جم در این‌باره چنین توضیح می‌دهد: تاج مینادار و ریشه سمان‌دار دندان در محلی به نام CEJ با یکدیگر تماس پیدامی‌کنند که در حالت طبیعی انتظار می‌رود، لبه لثه حدود یک تا دو میلی‌متر بالاتر از این قسمت قرار بگیرد.

البته این قانون طبیعی درباره همه افراد صدق نمی‌کند و لبه لثه بعضی‌ها بالاتر از این محدوده قرار دارد. لثه برخی دیگر هم ممکن است ابتدا سر جای خودش و بالاتر از مینای دندان باشد، اما به مرور زمان و با شروع تحلیل لثه، پایین می‌آید و حتی می‌تواند به لبه مینا یا ریشه دندان برسد.

تحلیل لثه؛ آشکار و پنهان؟

گاهی تحلیل لثه قابل مشاهده است و مردم متوجه آن می‌شوند، اما خیلی وقت‌ها شرایطی پیش می‌آید که تحلیل لثه اتفاق می‌افتد، ولی دیده نمی‌شود. دکتر کمالی با اشاره به این موضوع که تحلیل لثه به دو دسته پنهان و آشکار تقسیم می‌شود، ادامه می‌دهد: اغلب کسانی که به دلیل تحلیل لثه به دندانپزشکان مراجعه می‌کنند، با تحلیل لثه آشکار مواجه هستند و زمانی که می‌بینند لبه لثه از روی مینا حرکت کرده و به ریشه رسیده، از متخصصان مشورت می‌خواهند.

به گفته این دندانپزشک متخصص، در تحلیل پنهان هم چنین اتفاقی رخ می‌دهد و اتصال دندان به لثه و استخوان از بین می‌رود، اما این وضع قابل مشاهده نیست و فرد نمی‌تواند آن را ببیند.

وی با اشاره به این‌که تحلیل پنهان را با عنوان پاکت لثه می‌شناسند، می‌گوید: زمانی که از پاکت لثه صحبت می‌شود، منظور بروز بیماری و عفونت است که به درمان قطعی نیاز دارد، اما درباره تحلیل آشکار ممکن است چنین وضعی پیش نیاید.

تحلیل لثه، سن و سال نمی‌شناسد

انتظار می‌رود فقط بزرگسالان دچار بیماری‌ها و مشکلات لثه شوند و البته میان بزرگسالان هم بیشتر به سالمندان و کسانی که دوره میانسالی را پشت سرگذاشته‌اند، فکر می‌کنیم، در صورتی‌ که کودکان هم در معرض خطر این بیماری‌ها قرار دارند. دکتر کمالی در این‌باره یادآور می‌شود: تحلیل لثه معمولا در افراد بزرگسال و کسانی که دوره جوانی را طی کرده‌اند، رخ می‌دهد، اما بیماری‌های خاصی هم وجود دارد که افراد را در سنین پایین‌تر درگیر می‌کند و می‌تواند موجب بروز چنین مشکلاتی شود.

وی با تاکید بر این که تحلیل لثه در کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان مشاهده می‌شود، می‌گوید: سندرم‌ها و بیماری‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد و فرد را در معرض خطر این بیماری‌ها قرار می‌دهد. بنابراین گاهی ممکن است در سنین پایین و قبل از هجده سالگی هم شاهد چنین مشکلاتی باشیم، اما در اغلب موارد، میان کودکان بندرت چنین اتفاقی می‌افتد و اگر هم بیماری دیده شود، معمولا همراه با دیگر بیماری‌های سیستمیک است.

رعایت نکردن بهداشت یا افراط در آن

وقتی درباره بیماری‌های دهان و دندان صحبت می‌شود، همیشه موضوع رعایت بهداشت هم مطرح است؛ به طوری که هرچه بهداشت بهتر و دقیق‌تر رعایت شود، احتمال بروز بیماری دهان و دندان کمتر خواهد شد. تحلیل لثه هم از این قانون پیروی می‌کند و رعایت بهداشت نقش مهمی در این باره دارد. آن‌طور که دکتر کمالی می‌گوید وجود میکروب‌ها عامل مهمی در بروز این مشکل به حساب می‌آید و بخصوص درباره انواع تحلیل‌های پنهان نقش موثری ایفا می‌کند.

وی می‌افزاید: میکروب‌ها به علل مختلف و متفاوتی که مهم‌ترین‌شان رعایت نکردن بهداشت است، در دهان تجمع پیدا می‌کنند و زمانی که نظافت رعایت نشود، این تجمع میکروبی پیشرفت خواهد کرد و بعد از گذشت چند روز یا چند هفته، به یک سیستم پیچیده میکروبی تبدیل خواهد شد که پس از آن شاهد تخریب‌های سنگینی خواهیم بود.

وی با تاکید بر این‌که عامل اصلی ایجاد تحلیل‌های پنهان، تجمع میکروبی در دهان است، یادآور می‌شود: زمانی که عوامل دیگری مانند دندان‌قروچه و وارد‌کردن فشار بیش از حد به دندان‌ها به رعایت نکردن بهداشت اضافه شود، تخریب بسیار شدیدتری اتفاق خواهد افتاد.

این دندانپزشک متخصص درباره عوامل موثر بر تحلیل‌های آشکار خاطرنشان می‌کند: درباره این تحلیل‌ها وجود میکروب‌ها می‌تواند موثر باشد اما علاوه بر این، اغلب کسانی که بیش از حد بهداشت را رعایت می‌کنند و حالتی افراطی در این زمینه دارند، در معرض خطر قرار می‌گیرند.

کسانی که از مسواک‌های بسیار سفت و سخت استفاده می‌کنند و به جای این‌که از روش‌های علمی و صحیح برای تمیز‌کردن لثه‌ها کمک بگیرند، لثه را به صورت افقی می‌سایند. به گفته دکتر کمالی، در معرض خطر تحلیل لثه آشکار قرار خواهند داشت. همین سایش رو به جلو و عقب لثه‌ها با مسواک سفت و سخت، باعث تخریب نسوج نگهدارنده دندان و بافت‌های لثه‌ای می‌‌شود و به مرور زمان منجر به تحلیل لثه‌ها می‌‌شود.

دخالت عوامل سیستمیک

فقط علل موضعی نیست که می‌تواند باعث تحلیل لثه شود. آن طور که دکتر کمالی می‌گوید، عوامل سیستمیک هم در این زمینه نقش دارند. زمانی که تعادل قدرت التیام بدن و قدرت تخریب میکروب‌ها به هم بخورد، بدن نمی‌تواند نقش ترمیمی‌اش را به خوبی گذشته انجام دهد.

وی می‌افزاید: کسانی که دچار بیماری‌های مختلف مانند کم‌خونی، دیابت و سرطان هستند و به هر دلیلی سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف شده، قدرت التیام کمتری دارند و در نتیجه تخریب‌ها بیشتر و شدیدتر اتفاق می‌افتد.

عامل اصلی را برطرف کنید

زمانی که تحلیل لثه ایجاد می‌شود، اولین قدم برای درمان، از بین بردن عامل اصلی ایجادکننده مشکل است. دکتر کمالی با اشاره به این موضوع ادامه می‌دهد: زمانی که عوامل سیستمیک و موضعی حذف شود، مشکل بیمار هم تا حد زیادی برطرف خواهد شد و در بسیاری مواقع حتی به درمان خاصی هم نیاز نداریم.

در صورتی که مشکل همچنان ادامه داشته باشد هم با نظر دندانپزشک می‌توانید از روش‌های درمانی مختلف کمک بگیرید که به گفته دکتر کمالی، این روش‌های درمانی می‌تواند از جرمگیری ساده تا جراحی‌های پیشرفته متغیر باشد.

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
سلام من خواهرم یکسری بیماری مادر زادی داره ک یکیش پوکی استخوانه شدیده بعد جنس دندوناش خیلی بده از اولم لثش بد بود متاسفانه مراعات نکرده خیلی دندوناش جرم داره اگه جرمگیری کنیم لثش برمیگرده؟
چون الان تحلیل رفته خیلی پایینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
سلام من 35 سالمه لثه هام به مرور زمان میکشه پایین بعد ریشه دندوانام پیدا شده ولق شدنه چکار کنم معالجه ای هم داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
سلام من 35 سالمه لثه هام به مرور زمان میکشه پایین بعد ریشه دندوانام پیدا شده ولق شدنه چکار کنم معالجه ای هم داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
سلام من ۴۵ سالمه و تازه متوجه شدم یکی از دندانهای جلو بالا دچار تحلیل شده .راه درمانی هست‌.
جمیله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
سلام. من خانم 38 هستم، مجرد و دچار انحلال لثه شدید شدم و باید عمل جراحی بکنم آیا راهی غیر از عمل جراحی وجود ندارد (انحلال لثه شدید) دارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
سلام حدود ۴ سال پیش عصب کشی و روکش کردم اما از همون اول متوجه شدم که لثه هام رو تحریک و زخمی کرده و نیز مینای دندون های سالم مجاور رو از بین برده. الا لثه هاش تحلیل رفته . کاش از اول کنده بودم رفته بودم
Soli
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
سلام وقتتون بخیر من 26 سالمه و لثه هام داره تحلیل میره پیش دکترای زیادی رفتم هرکسی نظر خودشو داره
من میترسم دندونام بریزه میگن اول باید جرم گیری انجام بدم بعد پیوند لثه خیلی ها هم گفتن چیزی نیست بهداشت رو رعایت کن بدتر نمیشه
من میترسم از جراحی میترسم زشت تر از الان بشه لثه هام
دو تا از دکتراهم گفتن با لیزر و لمینت هم لثه هاتو درست میکنیم هم خط لبخندت قشنگ میشه
من خیلی استرس دارم منو راهنمایی کنید آقای دکتر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
سلام من ١٣سالمه
من به يك بيماري لثه دركير بودم بعد از دندانپزشكي خوب شدم ولي الان فكر مى كنم دندان نيش پايينم لثه اش آمده پايين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
سلام من ١٣ساله هستم
من به يه بيماري لثه اي مواجه بودم
بعد از دندانپزشكي مشكلم حل شد اما الان فكر مى كنم دندان نيش پايينم تحليل رفته
مى شود راهنمايي كنيد
Samir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۷
سلام من حس میکنم لثه م داره تحلیل میره
چیکار باید بکنم ؟
البته اینم بگم ک بیشتر حس میکنم از وقتی تعداد دفعات مسواک زدنمو بیشتر کردم متوجه همچین موضوعی شدما
مثلا ممکنه با یه جرم گیری حل شه ؟
لطفا راهنمایی کنید ؟
فرهاد
|
Canada
|
۰۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
سلام من 39 سالمه و کانادا زندگی میکنم. چندی قبل برای جرم گیری ساده به دندانپزشکی رفتم و دکتر برای یک چکاب ساده از کل دندانها و فک من عکس گرفت بعد از جرم گیری به من گفت که فک بالا سمت راست به شدت تحلیل رفته و سه دندان آخر را تهدید میکنه به گفته ایشان حدود 12 میلیمتر . دقیقا دندانهایی که در ایران عصب کشی شده و بعد روکش شده بود ولی همیشه احساس راحتی با لثه های اون منطقه نداشتم . همیشه احساس میکردم شاید بخاطر روکش ها باشه. دکتر گفته باید جراحی بشه با یک رقم نجومی دلیلش و پرسیدم گفت تا لثه را جراحی نکنم نمیدونم. حالا نمیدونم چیکار کنم اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
آرمینه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
سلام‌من چندروز پیش برای ترمیم یکی از دندونام به یک کلینیک تخصصی مراجعه کردم.یک دکتر عمومی دنونمو ترمیم کرد اونموقع بعلت بیحسی چیزی نفهمیدم و خونریزی بعد ترمیم رو بخاطر اعتماد به دکتر بحساب امری عادی گذاشتم.وقتی اومدم خونه متوجه شدم که لثه دندان ترمیم شده بشدت تحلیل رفته حالا حتی آبم میخورم درد دارم و لثم هم اون ناحیه وحشتناک شده و اصلا انگار قلوه کن شده...بسیار ناراحت و نگرانم چون دندونم چیزیش نبود و فردا میخوام به اون مرکز مراجعه کنم...لطفا توضیحی بدید که چرا اون دکتر همچین کاری با لثه ی من کرده و آیا این حالت درست میشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
آیا لمینت یاروکش بر روی دندان باعث تحلیل بیشتر لثه می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۳
٥٦ ساله هستم دندان هايم سلامت است
لثه هايم تحليل رفته البته در اثر يك شوك عصبى بذتر شده در موقع خواب اذيت ميشوم
لطفاً راهنمايى بفرماييد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
با سلام
من بیست و نه سالمه
لثه هام ب شدت تحلیل رفته تا جایی ک ب ریشه بعضی دندونام رسیده
مرتب مسواک میکنم از نخ دندونم استفاده میکنم
دکتر میگه با جراحی هم کمکی نمیشه
من چکار باید کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۲
سلام من یه خانم 34 ساله ام و لثه هام شروع با پایین اومدن کرده .میگن باید جراحی لثه انجام بدم .میخواستم بدونم جراحی با لیزر چه طوریه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
سلام میخواستم بگم من 16سالمه و لثه هام پایین رفتن مترسم دندونام بیفته حالا چیکار کنم؟؟؟
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر