کد خبر: ۴۹۴۰۲۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۸
هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره؛

آثار طنز ادبی سوره با محوریت‌های اخلاقی، اسلامی در هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره از 25 تا 27 مرداد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ادبیات باشگاه خبرنگاران حاضر در نشست رسانه‌ای هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره با حضور "ناصر فیض" دبیر هنری جشنواره و مدیر دفتر طنز و "علی قربانی" دبیر اجرایی جشنواره و مدیر مرکز محافل جشنواره در موزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست ناصر فیض دبیر هنری جشنواره و مدیر دفتر طنز در خصوص این جشنواره گفت: از بدو تأسیس موزه قرار شد از طنزی حمایت شود که با فرهنگ آموزه‌های قومی و اسلامی همخوانی داشته باشد.

وی افزود: هدف از طنز مکتوب و نمایشی بیان ناهنجاری‌ها و رفع آن مشکلات است و مردم را به فکر وا دارد.

زبان فارسی به شدت گسترده است و شعر طنز قصد دارد تمامی آنها را در چارچوب یک الگوی مناسب به مخاطبان انتقال دهد.

فیض در خصوص چارچوبهای بیان شده اظهار داشت: منظور از چهارچوب‌های شعر طنز محدودیت نیست بلکه همخوانی داشتن با اخلاق و فرهنگ کشورمان است.

طنزپردازان واقعی آن است که هر حرفی را با توجه به ظرفیتهای مخاطبان بیان کند.

وی در ادامه در خصوص تفاوتهای شعر طنز و شعر مفرح و شاد تصریح کرد: شعر طنز سرشار از آموزه‌های اخلاقی و پند و اندرز است که در کنار تمامی اینها تبسم را برلبهای مخاطبان می‌نشاند اما شعرهای که فضایی مفرح دارد را گونه‌هایی از جک می‌دانند که نشاط را در خوانندگان ایجاد می‌کند.

وی در خصوص هشتمین جشنواره طنز سوره عنوان کرد: در تمامی جشنواره‌ها از کمیت و کیفیت آثار صحبت می‌شود اما باید بگویم با وجود اینکه در این جشنواره اتفاق شگرفی نیفتاده اما طنز پردازان صاحب نامی در این جشنواره شرکت کردند و آثارشان را به دبیرخانه ارسال کردند که این خود جای بسی خوشحالی دارد.

وی افزود: همچنین در بحث انتخاب داوران سعی کردیم افرادی را انتخاب کنیم که به بهترین نحوه آثار را قضاوت کنند تا حقی پایمال نشود.

وی در خصوص اسامی داوران در بخش‌های مختلف جشنواره بیان کرد: هیئت داوران در بخش شعر ابوالفضل زرویی، ناصر فیض، شهرام شکیبا،‌در بخش داستان کوتاه داوود امیریان، محمد علی علومی، حبیب احمدزاده، در بخش مقاله سید جواد موسوی، مهدی مظفری ساوجی،‌در بخش نشر یوسف میرشکاک، محمد حسین جعفریان، امیر مهدی نژاد، در بخش عکس رسول اولیازاده، سید علی میرفتاح، محمود عبدالحسینی، در بخش فیلم کوتاه بهروز افخمی، محمدرضا هنرمند، علیرضا خمسه، علیرضا نصریان، رحمت امینی با این جشنواره همکاری داشته و همچنین هیئت انتخاب در بخش شعر عباس سجادی، سعید سلیمان پور، در بخش داستان کوتاه جلال سمیعی، عباس حسین نژاد، در بخش نشر حبیبی بابایی، مهدی فرج‌اللهی، در بخش بازخوان حسن وارسته، توحید معصومی، دربخش باز بین رضا گیلان پور، حسین شوندی، رحیم بهبودی فر هم در این بخش با جشنواره طنز سوره همراه بودند.

در اداه این نشست علی قربانی دبیر اجرایی جشنواره و مدیر مرکز محافل جشنواره در خصوص برپایی هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره گفت: اواخر پاییز 92 شروع به اطلاع رسانی در خصوص رویکردهای مختلف این جشنواره کردیم تا دوستان بتوانند آثار بهتر و منسجم تری را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند برپایی این جشنواره از 25 تا 27 مرداد در چهار بخش نمایش، عکس، فیلم کوتاه خواهد بود.

وی افزود: 2 هزار و 580 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که داوران به بهترین نحو ممکن آنها را قضاوت و برای شرکت در جشنواره انتخاب کردند.

آثار نمایشی در سینما آزادی در دو سانس هر روز به نمایش در می‌آید و عکسها درگالری سوره به مخاطبان عرضه خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اختتامیه این جشنواره در 27 مرداد با اجرای علیرضا خمسه برگزار خواهد شد.


انتهای پیام/ اس

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر