کد خبر: ۴۹۴۴۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۰
ساری /

دریاچه الندان در استان مازندران و در بخش چهار دانگه واقع است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران ساری ، دریاچه الندان که به نام آب بندان پله ازنی هم شناخته می شود، در نزدیکی روستای ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد و نام خود را از این روستا گرفته است.

آب بندان پله در دل جنگل های سر به فلک کشیده و وسیع پله قرار گرفته است. جنگل های پهن برگ با ارتفاع بسیار زیاد و آب بندان وسیع داخل آن منظره ای بی بدیلی را خلق کرده است.

وسعت این آب بندان 17 هکتار است که در موقع بارندگی به 30 هکتار نیز می رسد. روستای ازنی واقع در ٧٠کیلومتری ساری ،درجاده ساری-سمنان قرار دارد.

نزدیک ترین را ه رسیدن به این آب بندان از طریق روستای ازنی است. جاده تا روستای ازنی آسفالت است و از آنجا تا آب بندان تقریبا فاصله یک و نیم کیلومتری راه خاکی را باید طی کرد.

اطراف آبندان در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه، الزی (پیازچه وحشی) و انواع سبزی های معطر ودارویی است.

آب اين آب بندان فقط از طريق نزولات آسماني تامين مي شود و هيچ رود خانه اي به سمت آن جريان ندارد. نحوه قرار گيري و نوع خاك آن باعث شده است در اثر اندك باراني تمام آب هاي باران و برف به سمت آن جريان پيدا كند و عدم نفوذ پذيري خاك آن باعث شده است ماندگاري آب را در اين آب بندان زياد نمايد.

در سال هاي اخير با رها سازي ماهي در اين درياچه كاربرد هاي آن افزايش پيدا كرده است.

در آن سوي آب بندان پله رود خانه اي جريان دارد كه آب گواري آن براي نوشيدن بسيار مناسب است ، چون از سرچشمه ي اين رودخانه تا محل اتصال آن به زمين هاي كشاورزي هيچگونه سكونت گاه انساني وجود ندارد تا آب آن را آلوده نمايد.

آب اين آب بندان منبع اصلي تامين آب شاليزيري روستاهاي ازني، مازارستاق، لسفرم، كنتا، ديدو ،زلم مي باشد.

نقل قولي وجود دارد و ريش سفيدان محل آن را مطرح مي نمايند آنچه كم امروز آب بندان پله را تشكيل مي دهد قبلا شهر بوده كه از بين رفته است.

در گذشته هاي نه چندان دور محل فعلي آب بندان پله محل رويش گياهي به نام گاله بوده كه مردم روستاهاي اطراف در گذشته براي پوشش بام هاي خود از آن استفاده مي كردند.

درخت هاي راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار اطراف اين آب بندان را احاطه كرده اند./ب

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر