رئيس کميسيون اروپا امروز بعد از ده سال سمت خود را ترک مي کند.

به گزارش سرويس بين‌‌الملل باشگاه خبرنگاران؛ "خوزه مانوئل باروسو"  رئيس کميسيون اروپا امروز بعد از ده سال ریاست کمیسیون اروپا را به یونکر تحویل می دهد.

روزنامه فرانسوی "لوتان "روز جمعه در خبری تحت عنوان خوزه مانوئل باروسو، نجات یافته از بحران ها نوشت:پرتغال که به مدت ده سال ریاست کمیسیون اروپا را به عهده داشت، روز جمعه از این سمت کنار می رود و اتحادیه ای پریشان خاطر را با 25 میلیون نفر بیکار و شک و تردیدی که هر آن گسترده تر می شود، پشت سر می گذارد. 23 اکتبر گذشته برای خوزه مانوئل باروسو روز بزرگی بود. وی قرار بود در پارلمان اروپا اروپا حاضر شود تا از وی تقدیر و به وی ادای احترام شود. بعد از گذشت ده سال در راس قدرت اجرایی اروپا، او روز شنبه یکم نوامبر قرار است این سمت را به "کلود یونکر"، نخست وزیر سابق لوکزامبورگ، واگذار کند. اما باروسو در پارلمان اروپا با جایگاهی نسبتا خالی مواجه شد و دو سوم از 751 نماینده اروپایی گویی با این نشست قهر کرده بودند. 

نمایندگان محافظه کار عضو خانواده سیاسی وی، یعنی حزب محبوب اروپا، ظاهر را حفظ کردند و سخنران نیز گفتار عادی خود را از دست نداد. وی اعلام کرد اتحادیه اروپا به تازگی از طوفان های متعددی عبور کرده است اما در پایان با وحدتی بیشتر، مستحکم تر و آماده تر برای مواجهه با بحران هایی که از ده سال پیش آغاز شده اند، از این مشکلات سر برآورده است. ناخدای این کشتی از اینکه برغم بادهای مخالف کشتی خود را سالم به بندر نجات هدایت کرده است، ابراز خرسندی کرد. آیا واقعا همین طور است؟ چند نفر از مخالفان باروسو برای حمله به وی در پارلمان اروپا کمین کرده بودند. آنها استقبال سردی از باروسو به عمل آوردند که این خود دلیلی است بر اینکه باروسو هرگز اتفاق آراء را با خود به همراه نداشت.

"ریکاردو پترلا"، رهبر گروه سوسیالیست با اشاره به 25 میلیون بیکار و حس شک و تردید فزاینده در اتحادیه اروپا، آمار تیره ای از عملکرد باروسو ارائه کرد.

 نماینده ایتالیا نیز ابراز تاسف کرد که رئیس اجرایی اتحادیه اروپا که دوره وی به انتها رسیده است، حتی کلمه ای درباره بیکاری سخن نگفت در حالی این آفت جوانان اروپایی را به ستوه آورده است. وی اعمال "سیاست های احمقانه ریاضت اقتصادی" را بر جمعیت هایی که از قبل بر اثر بحران رو به موت بودند،‌ محکوم کرد.

"فیلیپ لامبرت"، نماینده بلژیک و معاون رهبر سبزهای اروپا نیز با کنایه و ریشخند گفت " شما می روید در حالی که 23 درصد از اروپایی ها در آستانه فقر قرار دارند. شما را به عنوان شخصی شجاع که تصمیم های بزرگی اتخاذ کرده است فراموش نخواهیم کرد. فقط به غیر از سال 2003 که نخست وزیر پرتغال بودید ".

در سال 2003 خوزه مانوئل باروسو به همراه "حوزه ماریا آزنار"، نخست وزیر اسپانیا نشست کوچکی از سران اروپایی تشکیل داده بود تا از ماجراجویی "جرج بوش"، رئیس جمهور سابق آمریکا و "تونی بلر"، نخست وزیر سابق انگلیس در حمله به عراق پشتیبانی کند.

انتهای پیام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار