ماجرای مذاکرات موشکی با چین در تایلند/ هدف؛ فتح مدار 36هزار کیلومتری در فضا

جانشین فرمانده هوافضای سپاه گفت: مقاومت می‌تواند با موشکهای خود، تمام اهداف را از جنوب و شمال سرزمین‌های اشغالی مورد تهاجم قرار دهد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران،روزی که وارد اولین هسته موشکی سپاه شدند، فکرش را هم نمی‌کردند که روزی بُرد موشک‌هایشان به چند صد کیلومتر برسد اما حالا برای فتح مدارهای 36هزار کیلومتری در فضا برنامه‌ریزی می‌کنند.

سردار موسوی در گفتگو با ویژه‌نامه «قیام سجیل‌ها» (ویژه سی‌امین سال اقتدار موشکی و سومین سالگرد شهادت شهید حسن طهرانی مقدم) از روزهای ورود موشک‌های جدید در پایان جنگ به یگان موشکی سپاه می‌گوید و  اینکه چطور این راه اقتدار 30 ساله طی شد و حالا اگر مقاومت منطقه در مقابل اسرائیل قد علم می کند مدیون کجاست.

متن زیر اولین گفتگوی سردار سید مجید موسوی جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه است.

***

سردار موسوی در ابتدای این گفتگو با اشاره به برخی مقاطع تاریخی تشکیل یگان موشکی سپاه در سالهای دفاع مقدس ازجمله همکاری با کشورهایی نظیر کره شمالی و چین در پی عدم ادامه همکاری لیبی با ایران گفت: به واسطه مراوداتی با کشورهای دیگر مثل کره شمالی صورت گرفت، ما توانستیم عقبه تامین سلاح موشکی مان را هم با کشور کره ببندیم و عملا توانستیم یک حجم قابل توجهی از موشک‌ها را از منبع دیگری بیاوریم که دستمان -به تعبیری- زیر ساتور لیبیایی‌ها نباشد و یک مسیر جدید برای تامین موشکی فراهم شد.

وی افزود: البته در همان دوران دفاع مقدس تلاشی هم برای تامین سلاح دقیق‌تر و توسعه ظرفیت موشکی انجام گرفته بود.

تیم مذاکره کننده ایران در کره شمالی؛ شهیدان طهرانی مقدم و شفیع زاده و سرداران رفیق دوست و وحیددستجردی در این تیم حضور داشتند

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه این مذاکرات در زمان خودش نتیجه بخش بود و معامله هم انجام گرفت، اظهار داشت: در آن مقطع، موازنه قدرت در سطع جهانی بین دو کشور شوروی و امریکا تنظیم می‌شد و چین کشور قدرتمندی به مفهوم نظامی نبود که بخواهد محلی از اعراب داشته باشد. از طرف دیگر چون این کشور در کانون مدیریت دو بلوک شرق و غرب عمل می‌کرد، به نظر می‌رسید تلاشش بر این بود که در این عرصه ورود کند اما بدون دادن هزینه و بدون ایجاد زمینه‌ای برای پاسخگویی در جنگ.

* تحویل و واگذاری موشک‌های چینی به بعد از جنگ کشید

موسوی خاطرنشان کرد: این موشک‌ها می‌توانست تاثیر اساسی در جنگ داشته باشد و معمولا کشورها هم سعی نمی‌کردند در این موضوع به نحوی عمل کنند که احیانا در قبال افکار جهانی و خاصه فشارهای دو بلوک قدرتمند آن موقع، پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: برای مثال، مذاکرات سیاسی و قطعی شدن  قرارداد تامین سلاح «تندر69» که چینی‌ها به آن «B610» می‌گفتند، در همان سال‌های جنگ انجام شد اما تحویل و واگذاری موشک‌ها به بعد از جنگ کشید و عملا در سال‌های جنگ، این امکان برای ما فراهم نشد که از این موشک -که می توانست موازنه جنگ شهرها را به شکل اساسی‌تری تحت تاثیر قرار بدهد و شاید مسیر جنگ را تغییر می‌داد- استفاده کنیم. این موشک در سال 69 وارد سازمان موشکی ما شد و برای همین هم اسم آن را «تندر 69» گذاشتیم.

* مذاکرات موشکی با چین در تایلند

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به محل این مذاکرات گفت: مذاکرات در تایلند انجام شد و مسئولیت مذاکرات هم با وزارت سپاه بود. افرادی نظیر سردار وحیددستجردی جزو عناصر اصلی این معامله و قرارداد بود و شهید مقدم هم در این مذاکرات حضور داشت.

موسوی ادامه داد: جالب اینجاست که سفر به تایلند بار منفی هم داشت. این کشور به لحاظ اجتماعی، کشوری منفی تلقی می‌شود که مسائل خاص خودش را دارد. آن موقع در دوران جنگ هر کسی به تایلند یا رژیم صهیونیستی می‌رفت، پاسپورت و گذرنامه‌اش را می‌گرفتند و باطل می‌کردند. اما اقتضای جنگ این بود که با همه این مسائل، این مذاکرات محرمانه بماند. از طرف دیگر، برای چینی‌ها هم این موضوع مهم بود که مذاکرات در تایلند انجام شود.

وی افزود: ایام ماه مبارک رمضان بود و شهید مقدم شبهای قدرش را در تایلند گذراند. اما برکتش این بود که بعد از جنگ، یک سلاح دقیق و به‌روز که جزو تسلیحات مطرح دنیا بود، وارد سازمان موشکی شد که بعدها پایه فعالیت‌های توسعه‌ای و علمی ما در ادامه کار قرار گرفت.

* هدف خرید موشک «تندر69» زدن بغداد بود

موسوی درخصوص ویژگی‌های موشک تندر69، هدف از خرید این موشک را «زدن شهر بغداد» عنوان کرد و گفت: در ابتدای قرارداد، بُرد این موشک 125 کیلومتر بود اما به جهت نیاز عملیاتی ما، روی بُرد 150 کیلومتر توافق کردیم و قرار داد بسته شد که دقتی هم زیر 250 متر داشت.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: تفاوت عمده این موشک با اسکاد در دقت آن بود چون سامانه‌های دقیق ناوبری و هدایت کنترل روی آن قرار داشت. ضمن اینکه بالاخره نگرانی‌هایی هم در همان مقطع در تامین سلاح از یک کشور تنها وجود داشت. برای همین باید سورس‌های متعدد و منابع موازی می‌داشتیم که بعدا دچار آن اشکالی که لیبیایی‌ها بوجود آوردند، نشویم.

* عراق با موشک‌های 300 کیلومتری هم نتوانست دست بالا داشته باشد

موسوی در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: جنگ بعد از 31 فروردین 67 -که آخرین موشک ایران به سمت عراق شلیک شد- و حتی پس از پذیرش قطعنامه توسط ایران، ادامه پیدا کرد اما عملیات موشکی متوقف شد.

وی افزود: عراق اگرچه به موشک‌های با بُرد بیش از 300 کیلومتر با نام «الحسین» دست پیدا کرد اما نتوانست دست بالا را داشته باشد. برای همین آنها پذیرفتند که در 31/1/67 دست از جنگ شهرها بردارند و در صحنه زمینی با ما درگیر باشند. این مقطع، دورانی است که پرسنل موشکی به ماموریت‌های زمینی رفتند و حتی برخی از آنها شهید، اسیر و یا مجروح شدند.

* طهرانی‌مقدم از آبرویش مایه گذاشت

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به توسعه یگان موشکی بعد از جنگ اظهار داشت: با پایان جنگ، به نوعی وزن‌کشی شد که ببینیم هر یگان و هر سیستم سلاح، چقدر در صحنه جنگ اثرگذار بوده است. البته نقش فرماندهان و مسئولین هم برای جا انداختن اهمیت موضوع، تاثیر داشت و شاید اینجا بتوان نقش شهید طهرانی مقدم را بیشتر احساس کرد.

موسوی ادامه داد: ایده‌های او از جهت تاثیرات فکری و نوع نگاه بلندی که داشت، مورد قبول همه مسئولین بود و با وجود آنکه بالاخره پایان جنگ یعنی دوره بازسازی و برگشت به یک وضعیت آرامش و سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیرنظامی، اما چون حسن آقا شخصیت کاریزمایی بود، تاثیر روانی جدی می‌توانست در مخاطبینش ایجاد کند. او برای پذیرش توانمندی موشکی به عنوان یک مولفه مؤثر در تامین امنیت کشور، از آبروی خودش مایه گذاشت.

موسوی خاطرنشان کرد: البته از حق نگذریم، آقای رفیق دوست هم در این موضوع نقش مهم و اساسی داشتند. بالاخره زیرساخت‌های شکل‌گیری صنعت موشکی را این بزرگوار در وزارت سپاه ایجاد کرد.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: از طرف دیگر، صرفا ما در موضوع نظامی دچار اختلال نشده بودیم، کشور به لحاظ اقتصادی هم تحت فشار جدی بود اما با همه این اوصاف، شهید مقدم توانست مسیری را باز کند که در کنار این شرایط، بخش دفاع موشکی، یک نقطه شاخص محسوب شود.

وی اظهار داشت: امروز اگر پیشرفتی حاصل شده و ما حتی وارد موضوعات فضایی و سامانه‌های با سطح تکنولوژی بالا شده‌ایم، مرهون همان حرکتی است که آن موقع با این شکل ایجاد شد و در کنار همه محدودیت‌های اقتصادی، تجاری و بازرگانی، ریشه‌های خوبی در سپاه و بعد هم در وزرات دفاع شکل گرفت.

* سه‌گانه موشکی سپاه در جنگ

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: یک مقداری که جلو رفتیم دیدیم که نه مثل اینکه این سازمان، به تعبیر خود شهید مقدم مانند گلدانی است که ظرف این حجم امکانات و تجهیزات نیست لذا ابتداً گروه های دیگری شکل گرفت.

موسوی تصریح کرد: در واقع همین لفظ یگان موشکی که الان هم می‌گوییم، 3 مجموعه را مدیریت می‌کرد؛ مجموعه موشک‌های تُندر، سوخت جامد و موشک‌های اسکاد. این 3 مجموعه، شاکله مجموعه فرماندهی موشکی در آن مقطع بود.

* شهید مقدم می‌گفت ما باید ابزار قدرت حضرت مهدی(عج) را تامین کنیم

وی با بیان اینکه راهبرد شهید مقدم یک راهبرد بلند مدت و با یک نگاه آرمانی بود، گفت: شاید نقطه روشن این تفکر راهبردی، برداشت‌های درستی بود که از نگاه حضرت امام(ره) و حضرت آقا داشت. اگر امروز افق‌های دید حضرت آقا افق‌هایی در سطح جهان است و بشریت را مورد توجه قرار می دهند و یا تمدن اسلامی را مطرح می‌کنند و یا حضرت امام(ره) این انقلاب را زمینه‌ساز انقلاب جهانی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرج شریف) می‌دانستند، شهید مقدم هم با چنین نگرشی موضوعات را دنبال می‌کرد.

وی افزود: شهید مقدم می‌گفت که این ابزار، ابزار ولایت است و ما باید زمینه‌ساز ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه‌الشریف) باشیم و ابزار قدرت حضرت را تامین کنیم.

* پروژ‌ه‌هایی که برای ضربه به اسرائیل آزمایش شد

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: او استکبار را به عنوان جبهه مقابل انقلاب اسلامی می‌دید و رژیم صهیونیستی را به عنوان ولد نامشروع آنها و می‌گفت در مقابله با استکبار باید بتوانیم در اولین اقدام عملیاتی، به رژیم صهیونیستی ضربه وارد کنیم.

وی ادامه داد: پروژه‌هایی هم که داشت، ژول‌ورنی و فقط طرح اتود شده روی کاغذ نبود. اینها روی زمین آمد و آزمایش شد و دشمن هم پیامش را گرفت. ما مدارکی داریم که دشمنان اعلام کرده بودند که جمهوری اسلامی به شیوه‌هایی دست پیدا کرده که باید نگران بود.

* زدن رژیم صهیونیستی آرزوی حاج حسن بود

موسوی با بیان اینکه سردار طهرانی مقدم سازمان رزم را هم به یک سمتی بُرد که محدود نشود به اینکه دشمنان ما همین دشمنان پیرامونی هستند، گفت: ما برای مقابله با تهدیدات باید همه حواشی خودمان را در بُرد مطمئنه داشته باشیم تا هر هدفی که به عنوان نقطه تهدید ما  مطرح می‌شود، مورد اصابت قرار بدهیم.

وی تاکید کرد: اما نقطه آرمانی در کف انتظارات حسن آقا، زدن رژیم صهیونیستی بود که حتما باید مورد تهاجم قرار بگیرد. خودش را هم در این مسیرها درگیر می‌کرد. این نبود که امری را بگوید و فعلی را انتظار داشته باشد که خودش در آن نقشی نداشته باشد. اگر لازم بود از جهت علمی ورود کند، ورود می‌کرد.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: شما اگر سالهای آخر عمر شریف ایشان را با زمانی که در مجموعه نیرو فرماندهی می‌کرد، مقایسه کنید، با هم متفاوت است. اینجا چهره علمی حسن آقا بر چهره مدیریتی‌اش غالب است. این نبود که به عنوان یک خریدار و مطالبه کننده، صرفا در ساختمان شیک و خوش رنگ و لعاب بنشیند و انتظار داشته باشد دیگران برایش کار کنند.

* برای درگیری با رژیم صهیونیستی موشک‌های 2هزار کیلومتری کفایت می‌کند

موسوی در بخش دیگری از این گفتگو به وضعیت فعلی توان موشکی سپاه اشاره و تصریح کرد: واقعیت این است که ما در حوزه دفاعی و تسلیحات دفاع موشکی با توجه به تدابیر موکدی که از جهت بُرد و دقت داریم، در اوج هستیم.

وی ادامه داد: امروز مراکز صنعت موشکی ما یا مراکزی مثل جهاد نیرو به چنان ظرفیت و قابلیت‌هایی رسیده‌اند که شما متناسب با نیاز و خواسته‌هایی که دارید، آنجا محصول تحویل می‌گیرید.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: ما هیچگاه متوقف نشدیم. اگر از جهت بُرد، فرمانده معظم کل قوا برای ما یک حدی گذاشته‌اند، فرض بر اینست که دشمن اصلی ما رژیم صهیونیستی است و اگر قرار باشد ما درگیری داشته باشیم درحدود بُردهای 2هزار کیلومتر کفایت می‌کند اما در حوزه‌های دیگر، توانمندسازی‌ها و اثربخشی‌ها و تاکتیکی کردن سامانه‌ها جزو اقدامات دائمی ماست.

موشک سوخت جامد سجیل؛ یکی از موشک‌های 2هزار کیلومتری ایران

* محدودیت برد موشک‌ها و قدم گذاشتن طهرانی‌مقدم در «راه روشن»

موسوی خاطرنشان کرد: وقتی در حوزه بُرد، محدودیت‌هایی ایجاد شد، شهید مقدم برای اینکه این مسیر کماکان رو به جلو باشد و ارتباط با دانش روز دنیا قطع نشود، مسیر فضایی را انتخاب کرد و ابتدا پژوهشکده فضایی و بعد هم سازمان جهاد سپاه با ماموریت ساخت حامل ماهواره‌های کلاس سوخت جامد شکل گرفت. این مسیر، همان مسیری بود که حضرت آقا از آن به نام «راه روشن» یاد می‌کنند.

وی درخصوص سختی ورود به موضوعات فضایی گفت: در اینجا قرار است ماهواره‌ای را در فضا قرار بدهید که از جهت قیمت و ارزش بسیار گران و پرهزینه است لذا استانداردها بالاتر می‌رود.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: کار در حوزه دقت افزایی موشک‌ها و حامل ماهواره انجام گرفت و در زمینه تجهیزاتی هم نیاز به سامانه‌هایی بود که بتواند علاوه بر هدایت و اصلاح مسیر طولی موشک، رول موشک را با تراسترهای کم پیشران کوچک تامین کند که اینها زمینه‌های جدید و نویی در مجموعه فعالیت‌های موشکی در آن دوره بود.

* ورود شهید مقدم به حوزه ماهواره‌برهای سوخت جامد

موسوی افزود: این حرکت در جهادخودکفایی سپاه با عنایت فرمانده کل سپاه و تایید حضرت آقا، با مدیریت مستقیم خود شهید مقدم انجام گرفت که با صنعت متفاوت بود. صنعت در حوزه سوخت مایع وارد عرصه فضا شده بود اما شهید مقدم در عرصه سوخت جامد ورود به این موضوع کرد.

وی در خصوص تفاوت این دو حوزه گفت: تفاوت در نوع پیشران‌هاست. هر کدام از پیشران‌ها علم و دانش خاص خود را دارد. اینجا کار در ظاهر از لحاظ اجزا ساده‌تر است اما پیچیدگی‌هایش در ترکیب سوخت و مواد سوختی بود. استفاده از سوخت جامد کمک می‌کند به اینکه شما با سامانه‌های فضایی و حامل ماهواره‌های کوچک‌تر، محموله‌های سنگین‌تری را در فضا قرار بدهید.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌ها و ملاحظات فنی که ما در کشور داریم، شاید برای لایه‌های فراتر از لایه پایین مدار که لایه‌های مِئو و ژِئو می‌شود، این محصول کارآمدتر است و می‌تواند ما را زودتر به موفقیت برساند.

* هدف‌گذاری شهید مقدم رسیدن به مدار ژئو بود

وی اظهار داشت: در واقع ما در فضا با 3 لایه روبرو هستیم. لایه لِئو که لایه کوتاه است و موشک سفیر ما ماهواره امید را در آن مدار قرار داد تا ما وارد باشگاه فضایی شویم. لایه مئو لایه میانی جو است که ارتفاع مشخصی دارد و برای ماهواره‌هایی است که تعیین مختصات می‌کنند، عکس‌برداری هوایی و به نوعی تصویربرداری از سطح زمین و پردازش داده‌های سطح زمین را انجام می‌دهند. لایه ژئو هم بالاترین مدارست که تقریبا 36هزار کیلومتر است. در این ارتفاع، ماهواره‌های مخابراتی یا رادیو تلویزیونی قرار می‌گیرند که سطح پوشش بیشتری را ایجاد می‌کنند.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: هدف گذاری شهید مقدم، رسیدن به حامل ماهواره‌هایی برای رسیدن به مدار ژئو بود که بتواند بالاترین سطح از حامل ماهواره‌ها را داشته باشد.

* همراهی سوریه در اجرای استراتژی موشکی ایران در منطقه

موسوی در ادامه به موضوع کمک‌های نظامی ایران به گروه‌های مقاومت در منطقه خصوصا حزب الله لبنان و مقاومت فلسطینی در حوزه موشکی اشاره و تصریح کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی در حمایت از نیروهای مقاومت و جبهه مقاومت، توانمندسازی آنها برای ساخت و تولید محصولات خودشان است. یعنی ما به جای اینکه بیاییم قلاب ماهی‌گیری به آنها بدهیم، از بتدا تصور این بود که باید ماهی‌گیری و توانمندی ساخت را به آنها آموزش بدهیم.

وی افزود: این استراتژی در موضوع موشکی پیش رفت. البته شاید یکی از نقاط قوت در پیاده سازی این استراتژی و راهبرد هم همراهی کشور سوریه در مجاورت مجموعه‌های مقاومت در لبنان و فلسطین بود که توانست پل خوبی برای این موضوع باشد.

* اعزام متخصص و تامین اجزا برای موشک‌سازی گروه‌های مقاومت

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد:‌ شاید امروز تمام مسائلی که سر مردم و دولت سوریه آمده است به واسطه حمایت‌ها و نقشی است که این کشور در ایجاد این ارتباط تنگاتنگ و تقویت جبهه مقاومت از خود نشان داد اما اساسا جمهوری اسلامی از زمانی که برای این هدف، برنامه‌ریزی کرد، مبنای کار بر این بود که با اعزام مستشار و متخصص و دادن آموزش‌ها و تامین اجزا و اقلام مرتبط، این توانمندسازی در آنجا بومی شود و نتیجه کار هم آن شد که شما در جنگ‌های متعدد با رژیم اشغالگر قدس شاهد بودید.

* رژیم صهیونیستی طعم تلخ ضربات موشکی حاج حسن را چشید

موسوی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی طعم تلخ ضربات موشکی را در جنگ‌های 33 روزه، 22 روزه، 8 روزه و 50 روزه اخیر چشید، اظهار داشت: بانی اساسی این حرکت، شهید مقدم بود که صنایع مرتبط را حمایت و کمک کرد تا هم حزب‌الله و هم فلسطینی‌ها، در فاصله زمانی کم، همه توانمندی‌های لازم را برای ساخت و تولید و به کارگیری سامانه‌ها داشته باشند.

وی افزود: البته قدر و منزلت سامانه‌های موشکی هم برای آنها کاملا در این درگیری‌ها مشخص شد، تاثیرگذاری موشک‌ها در صحنه نبرد از عناصر اصلی بود که آنها را متقاعد و علاقمند کرد به اینکه اگر قرار است در بخش هایی توسعه داشته باشند و ظرفیت افزایی کنند، نقطه شاخص و کلیدی آن، همین سامانه‌های موشکی باشد.

* توانمندی گروه‌های مقاومت در عملیات موشکی گسترده در کلاس «فاتح»

موسوی درخصوص توان راکتی و موشکی گروه‌های مقاومت گفت: آنها از جهت بُرد موشک می‌توانند با آنچه که تا الان در اختیار دارند، تمام اهداف را چه از منطقه جنوبی و چه از منطقه شمالی سرزمین‌های اشغالی مورد تهاجم قرار بدهند.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: آنها امروز بنا بر آنچه اعلام شده، توانمندی عملیات موشکی تا کلاس موشک‌های «فاتح» را به صورت کاملا گسترده و البته پنهان در آن مجموعه دارند که بکارگیری می‌شود و سازماندهی شده است.


لحظه شلیک موشک بالستیک فاتح (دقیق‌ترین موشک ایرانی)

* جای پای شهید مقدم را در جنگ 33 روزه و جنگ‌های غزه می‌بینیم

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطرنشان کرد: اینکه شما باز هم جای پای شهید مقدم را در جنگ 33 روزه و یا رد جنگ‌های غزه می بینید، مؤید این است که بُعد جغرافیایی برای شهید مقدم معنا و مفهوم نداشت. نگاهش انقلاب اسلامی و پیاده‌سازی آرمان‌های امام(ره) و حمایت از مستضعفین بود.

وی افزود: این نوع نگاه در هر نقطه‌ای به یک توانمندی تبدیل شده که این توانمندی، تاریخ‌ساز می‌شود. جنگ‌های 33 روزه لبنان و نبردهای غزه، ابهت یک ارتش بلامنازع در منطقه که برای خودش مدعی بود را شکست.

موسوی در پایان اظهار داشت: تکرار آن هم برای رژیم صهیونیستی جز ندامت چیزی نداشته است. در هر مرحله‌ای هم که ورود کرده، باز شاهد هستیم که این صحنه با توان موشکی حزب‌الله و فلسطینی‌ها تغییر کرده و به نوعی محل ندامت، سرشکستگی و خاری صهیونیست‌ها شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار