بیانیه کمیته دانشجویی پیگیری مفاسد اقتصادی:

امتیاز اخیر وزارت صنعت به ترکیه در قالب تعرفه ترجیحی ضربه بزرگی به تولید داخل بود

"امتیاز اخیر وزارت صنعت به ترکیه در قالب تعرفه ترجیحی که بر اساس آن تعرفه‌ی ۱۴۰ کالای با ارزش افزوده‌ بالا را برای واردات از ترکیه کاهش داد که ضربه بزرگی به تولید داخل بود."

امتیاز اخیر وزارت صنعت به ترکیه در قالب تعرفه ترجیحی ضربه بزرگی به تولید داخل بودبه گزارش خبرنگار احزاب وتشکلهای باشگاه خبرنگاران، جمعی از تشکل‌های دانشجویی امروز چهارشنبه ساعت 14 در اعتراض به واردات بی رویه و به دلیل اهمیت موضوع واردات و خام فروشی، مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کردند.

در بیانیه پایانی این تجمع آمده است: چندین سال است که خواست مقام معظم رهبری از مسئولان برای جلوگیری از واردات بی‌رویه محقق نشده است و اخیراً رهبری به طور مصداقی وارد موضوع شدند و فرمودند «امروز فشار واردات، کشور را دارد از پا درمی‌آورد و در خصوص میزان واردات قاچاق به کشور نیز ارقام بسیار عجیبی مطرح است، اما این هم یک توجیه منطقی نیست که به بهانه جلوگیری از قاچاق و دریافت سود گمرکی، راه واردات انبوه به کشور به صورت رسمی باز شود، کاری کنید که محصولات کشور مقهور واردات نشود.

این بیانیه می‌افزاید: همچنین رهبر معظم انقلاب پیش از آن در موارد متعدد به همین موضوع اشاره کرده بودند به صورت نمونه «مسئله‌ واردات بی‌رویه و بی‌منطق ضرر بزرگی است، خطر بزرگی است؛ مردم هم باید این را بدانند. وقتی یک محصول خارجی را ما داریم مصرف می‌کنیم، در واقع داریم یک کارگر خودمان را بیکار می‌کنیم، وقت آن رسیده که نخبگان دانشگاهی و جنبش دانشجویی وارد میدان شوند تا با فریاد زدن مطالبه رهبری دست واردات‌چی‌های زالوصفت و خام‌فروشان بی‌غیرت که در حال فلج کردن صنعت کشورند و متاسفانه از رانت‌های مختلف بعضاً قانونی، دولتی و حکومتی نیز بهره می‌برند را، کوتاه کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: متأسفانه با وجود اینکه زیرساخت‌های لازم برای ساخت بسیاری از کالاها در داخل کشور و به دست مردم و کارآفرینان وجود دارد، گره خوردن منافع عده‌ای سودجو با واردات بی‌رویه از محقق شدن تولید داخل جلوگیری می‌کند، از سوی دیگر فرصت‌ها و رانت‌های مختلفی به وسیله سیاست‌گذاری‌های نسنجیده و اقدامات نابجای مسئولان برای این طایفه ایجاد شده و حتی کار بدانجا رسیده که واردات‌چی‌ها و خام‌فروشان امروز به جا و از موضع بخش خصوصی و تولیدکنندگان سخن می‌گویند.

این کمیته دانشجویی در این بیانیه به نمونه‌های در جریان اشاره کرده و آزاد کردن واردات کالاهای «اولویت 10» یعنی کالاهای لوکس که تنها مرفهان بی‌درد مصرف کننده آنند نظیر خودروهای لوکس و اسب‌، آن هم با ارز مبادله‌ای، امتیاز اخیر وزارت صنعت به ترکیه در قالب تعرفه ترجیحی که بر اساس آن تعرفه‌ی 140 کالای با ارزش افزوده‌ بالا را برای واردات از ترکیه کاهش داد که ضربه بزرگی به تولید داخل بود و اولین طعم تلخ آن در عدم توانایی رقابت پوشاک داخلی در روزهای اخیر حس شد و چند سال پیش از آن با سوء عملکرد مسئولان این وزارت‌خانه در دولت‌های مختلف، بازی با تعرفه و واردات‌محوری، بزرگ‌ترین کارخانه نساجی خاورمیانه یعنی نساجی مازندران را به کلی از هستی ساقط کرد، واردات بی‌رویه‌ کالاهای اساسی کشاورزی که سبب از بین رفتن کشاورزی در کشور و از بین رفتن استقلال غذایی ایران شده است و علاوه بر ضربه زدن به تولید ملی با وابسته کردن امنیت غذایی به خارج و در موارد بسیاری کشورهای متخاصم (نظیر واردات گندم از آمریکا) سبب ایجاد زمینه برای فشار وارد کردن دشمن بر مردم را فراهم کرده است را از موارد اجرا شده عنوان کرد.

در این بیانیه آمده است: واردت بنزین در دولت یازدهم که علاوه بر بی‌کیفیت بودن (به تصریح سه کمیسیون مجلس)، سبب ایجاد وابستگی به خارج، از بین رفتن ظرفیت تولید داخلی در پتروشیمی‌های بخش خصوصی کشور و از همه مهم‌تر ایجاد زمینه فشار وارد کردن دشمن بر زندگی مردم را فراهم کرده است.

این بیانیه ادامه می‌دهد: از بین بردنطرح‌های جلوگیری‌کننده از قاچاق نظیر شبنم و ایران کد بدون ارائه طرح جایگزین به اسم وجود مشکلات در آن، موافقت وزیر صنعت با افزایش قیمت مس شرکت ملی مس که به ناتوانی رقابت محصولات داخلی با قیمت پایین محصولات خارجی در این حوزه می‌انجامد، علاوه بر این رانت‌های بزرگی برای واردات وجود دارد، که رانت 650 میلیون یورویی برای واردات کالاهای اساسی یک نمونه از آن است که نمایندگان مجلس به آن تصریح کرده‌اند.

این کمیته دانشجویی اعلام کرد: بگذریم از این که این رانت به کسانی داده شد که جزو واردکنندگان کنجاله مرغ بوده که نوع اقداماتی که در واردات آن در سال 91 صورت گرفت از عوامل اصلی گران شدن قیمت مرغ و درک اثر تحریم‌ها برای مردم بود، نمونه‌ دیگر بحث‌هایی است که در مورد واردات سیگار و انحصار آن در رسانه‌ها و از جانب نمایندگان مجلس مطرح می‌شود، از سوی دیگر خام فروشی که به تعبیر رهبری بزرگ‌ترین خسارت به ایران اسلامی است توسط مافیایی که سود گروهی و شخصی خود را به منافع مردم ترجیح می‌دهند سال‌هاست ادامه دارد و اقدام جدی برای جلوگیری از این خسران صورت نگرفته است، کاهش تعرفه‌ صادرات سنگ آهن (افزایش خام فروشی) و افزایش واردات شمش فولاد (با ارزش افزوده بسیار بالا)، نمونه‌ای از این قصه پرغصه است.

در ادامه این بیانیه آمده است: هر کسی می‌داند، خام فروشی عامل ضرر مردم و تولیدکنندگان داخلی است. بدون شک مسئولین هم می‌دانند، اما چرا سال هاست این مسئله حل نمی‌شود؟ چرا اراده‌ای برای این کار نیست؟ آیا باید پاسخ را در گره خوردن منافع عده‌ای با خام فروشی و واردات بی‌رویه جستجو کرد؟

کمیته‌ دانشجویی پیگیری مفاسد اقتصادی که متشکل از جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران است واردات‌محوری و خام‌فروشی را مانع اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی و استقلال، در شرایط جنگ اقتصادی دانسته و به همین دلیل از مسئولان خواستار رسیدگی و تحقق مطالباتی نظیر خارج کردن سرمایه‌ی ملت از جیب واردات‌چی‌ها و خام‌فروشان، جلوگیری از رانت‌خواران این عرصه‌ها و بالا بردن هزینه سوداگری در آن‌ها، اتکا به تولید داخل و اولویت‌ها، مقدم بر واردات کالای لوکس برای طبقه‌ مرفه و عدم روزمرگی بی‌برنامگی وزارت صنعت برای توسعه صنعتی کشور شد.

انتهای پیام/
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: تجمع ، بیانیه ، دانشجو ، وزارت
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر