کد خبر: ۵۱۶۰۷۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۴
رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد

رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در اواخر امسال با موافقت دولت طبقات تعرفه‌ای واردات کشور از 14 طبقه به 10 طبقه کاهش یافت.

کاهش تعرفه ای از 14 طبقه به 10 طبقه در سال 94 در راستای حمایت از تولید داخل و بهبود فضای کسب و کاربه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از شاتا؛ والی الله افخمی اظهار داشت: در کاهش طبقات تعرفه ای یاد شده، تعرفه های طبقات (6و8 به طبقه 7 )؛ ( 12و 15 به 15 )؛( 18 و 22 به 20 ) تصویب شد.

وی گفت: همچنین حذف تعرفه طبقه 100 نیز به تصویب رسید و در جریان این تغییر،سود بازرگانی و حقوق ورودی کالا به کشور حداقل 4 و حداکثر 75 تعیین شد.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران  با اشاره به این که همیشه در اواخر سال بر طبق مقررات نظام تعرفه ای کشور پس از تصویب هیات وزیران به گمرک برای اجرا ابلاغ می شود، افزود: با منطقی کردن تعرفه ها وارد قاونی کالا به کشور آسان تر انجام شده و میزان قاچاق نیز بدنبال آن کاسته می شود. 

افخمی افزود: با یکسان و همسان سازی تعرفه ها  از بروز اشتباهات گمرکی جلوگیری شده و در نهایت به حذف زیرنویسهای طبقات تعرفه ای  برای سهولت در کار گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

به گفته وی؛ با کاهش طبقات تعرفه ای از 14 به 10 طبقه علاوه بر حمایت از تولیدات صنایع داخلی کشور منجر به رقابتی کردن محصولات تولیدات داخلی با کلاهای مشابه خارجی و سرمایه گذاریهای جدید داخلی و خارجی می شود.

وی در بیان سایر مزایای کاهش طبقات تعرفه ای گفت: رونق تولید داخل در بخشهای صنعت، معدن وکشاورزی، رقابت پذیری کالاهای داخلی و رشد فزاینده اشتغال زایی در کشور می باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: خروجی منطقی کردن تعرفه های واردات کالا منجر به افزایش کیفیت کالا، بهبود فضای کسب و کار می شود.

وی افزود : البته در جریان این اقدام؛ آن دسته از کالاهایی که در تولید آن رعایت مسایل زیست محیطی شده و آلایندگی کمتری دارند نظیرخودرو و موتورسیکلت های برقی، هیبریدی همچنین کالاهایی که با هدف کاهش تخریب جنگلها صورت می گیرد نظیر چوب نه تنها با افزایش تعرفه بلکه با کاهش تعرفه نیز مواجه هستیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طی 11 ماهه امسال به ارزش 46 میلیارد و 300 میلیون دلار کالا به کشورهای هدف صادر شده است که در مقایسه با 11 ماه نخست پارسال رشد 22 درصدی را نشان می دهد.

همچنین طی 11 ماهه امسال میزان واردات کشور به ارزش 48 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه خود در سال 92 حاکیت از رشد 12 درصدی دارد.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه تصریح کرد: طی 11 ماه نخست سال جاری به ارزش 11 میلیارد دلار صدور خدمات فنی و مهندسی به سایر کشور از سوی جمهوری اسلامی ایران به انجام رسیده است.

افخمی در ادامه یادآور شد: طی 11 ماهه امسال حجم صادرات غیر نفتی کالا وخدمات در مجموع به ارزش 57 میلیارد و 300 میلیون دلار بوده است.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: 2 میلیارد دلار تراز تجاری منفی است که نسبت به مدت مشابه سال قبل این تراز بیش از 50 درصد کاهش پیدا کرده و در حال نزدیک شدن حجم صادرات به واردات است.

انتهای پیام/
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی