کد خبر: ۵۱۸۰۳۰۹
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۸
مدیر حوزه علمیه استان قم عنوان کرد:

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی گفت: بیش از 11هزار اثر از حوزه های علمیه خواهران و برادران به این جشنواره رسیده است.

به گزارش خبرنگار معارف باشگاه خبرنگاران، حجت‎الاسلام والمسلمین  احمد فرخ فال امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری دومین جشنواره علامه حلی استان قم گفت: این جشنواره به همت مدیریت عالی حوزه های علمیه در سراسر کشور نهادینه شده و موجب رشد و اعتلای فرهنگ پژوهش در حوزه های علمیه کشور شده است.
وی اظهارکرد: پیش از انقلاب تنها یک نشریه مکتب اسلام از حوزویان منتشر می‌شد؛ ولی امروز شاهد بروز و ظهور این همه طلاب در جهان هستیم؛ در جاهایی که بسیاری از پژوهش‎ها در حال عرضه است.
مدیر حوزه علمیه استان قم اظهارکرد: هم اکنون 120نشریه علمی تخصصی در حوزه منتشر می‎شود و این آمار گواهی این مدعاست؛ طلاب ما در عرصه آموزش‎های تخصصی نیز تحت آموزش جدی قراردارند و کارگاه‎های علمی و آموزشی برای آنها برگزار می‎شود.
وی گفت: امروز 18مدرسه علمیه در قم نشریه علمی پژوهشی را منتشر کرده است که  هجدهمین نشریه علمی و پژوهشی نیز از سوی این مدارس منتشر شده است.
حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال افزود: پس از اقدام مرکز مدیریت حوزه های علمیه نسبت به استانی کردن فرایند این مسابقات، دبیرخانه های استانی در استان های مختلف کشور شکل گرفت و امسال برای دومین سال پیاپی این جشنواره به شکل استانی در قم برگزار می شود.
رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی استان قم با اشاره به نحوه شرکت طلاب در این مسابقه، بیان کرد:در این مسابقه، علمی، طلاب پایه اول تا افرادی که در سال اول دروس خارج هستند در این جشنواره شرکت خواهند داشت.
حجت الاسلام و المسلمین فرخ فال گفت: آثار پژوهشی که طلاب به این جشنواره ارسال کردند؛ شامل آثاری در رشته های تفسیر، علوم قرآن، کلام، اخلاق و تربیت، منطق و فلسفه، اصول فقه، علوم حدیث، رجال و تراجم، ادبیات فارسی و عربی و علوم انسانی مرتبط با حوزه دین، بود.
مدیر حوزه علمیه استان قم با ذکر این مطلب که طلاب در این موضوعات می توانستند پژوهش های خود را در قالب کتاب، مقاله و پایان نامه، ارایه دهند، بیان کرد: از طلابی که به موضوعاتی چون بایسته ها و راه های بهسازی فرهنگ در مدیریت و اقتصاد مقاومتی و فرهنگ عمومی و مباحث مرتبط با جمعیت پرداختند، در این جشنواره نگاه ویژه ای خواهد شد.
وی گفت: در برخی از مدارس علمیه حدود، 130تحقیق و پژوهش داشتیم که از این تعداد 50نفر حائز رتبه های لازم در حوزه دیدگاه های مدرسه بود که این تحقیقات در جشنواره آمد و از بین این 50اثر، سه اثر برگزیده شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین فرخ فال افزود: مجموع آثار دریافتی توسط دبیرخانه جشنواره 1341 اثر است که 1042 اثر از حوزه های علمیه برادران و 299 اثر نیز مرتبط با حوزه و مدارس علمیه خواهران است.
رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی گفت: بیش از 100درصد افزایش دریافت آثار و پژوهش‎ها را در این دوره از مسابقات شاهد هستیم و بالطبع حوزه علمیه نیازمند پژوهش‎های بیشتر است؛ 86هزار پرونده تحصیلی داریم که باید این پژوهش‎ها متناسب با این تعداد افزایش یابد.
وی افزود: 11هزار اثر از حوزه های علمیه خواهران و برادران رسیده است و در استان قم 1341 اثر بوده است که وقتی با جشنواره های دیگر مقایسه می کنیم می بینیم که این حجم بسیار بالاست.
مدیر حوزه علمیه استان قم خاطرنشان کرد: مراسم اصلی این جشنواره روز پنجشنبه هفته جاری در مدرسه عالی دارالشفا و با حضور و سخنرانی آیت الله غروی دبیر دوم شورای عالی حوزه و عضو جامعه مدرسین برگزار می شود.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر