کد خبر: ۵۱۹۰۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۵
کرمانشاه ؛

پل کهنه کرمانشاه اثری تاریخی مربوط به دوران صفویه است که در گذشته عابرین از روی این پل به دروازه شهر که دروازه اصفهان نامیده می‌شد، وارد می‌شدند. این پل به طول 186 متر و عرض 9 متر با جهت شرقی – غربی ساخته شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران کرمانشاه، باستان شناسان معتقدند که به نظر می‌رسد پایه‌های سنگی این پل متعلق به دوره ساسانی باشد اما با توجه به آجرهای دوره سلجوقی که در اطراف پل پراکنده است، ظاهراً این پل در دوره سلجوقی تعمیر و در دوره صفویه به شکل کنونی بازسازی شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه ازمرمت پل‌کهنه کرمانشاه خبر داد وگفت :این پل یکی از ‌ده‌ها پل تاریخی استان کرمانشاه است که درحاشیه شرقی شهر واقع شده است

علی فعله‌گری افزود:پل کهنه در 23 آذر سال 1355 به شماره ثبت 1288 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

وی با بیان اینکه این پل تاریخی در مسیر کوره‌های آجرپزی کرمانشاه قرار دارد و مورد استفاده و تردد کامیون‌های سنگین حمل آجر است، همواره با خطر تخریب مواجه می‌باشدگفت :بخش‌هایی از این پل تاریخی بارها تخریب شده و هربار کارشناسان حوزه مرمت میراث فرهنگی استان اقدام به مرمت و بازسازی آن کرده اند و امسال نیز بنا داریم که مجددا به مرمت و بازسازی بخش‌های آسیب دیده آن بپردازیم.

انتهای پیام /س


کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر