در دیدار قائم مقام بانک مرکزی با هیات اتریشی تاکید شد؛

بازگشت روابط اقتصادی و بانکی تهران و وین به دوران پیش از تحریم‌ها

رییس کل بانک مرکزی، برخی مدیران بانکی و نمایندگانی از شرکت‌های کشور اتریش صبح امروز با قائم مقام بانک مرکزی و مسئولان این بانک در ساختمان میرداماد دیدار و بر گسترش روابط اقتصادی، تجاری و بانکی تاکید کردند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اکبر کمیجانی در این دیدار ضمن خیر مقدم به هیات اتریشی گفت:  ملاقات با هیات‌های اروپایی را به فال نیک می‌گیریم؛ چراکه این مهم آغازگر فصل جدیدی در روابط بانکی، تجاری و اقتصادی تهران و وین خواهد بود.

قائم‌مقام بانک‌مرکزی، دیدار هیات عالی‌رتبه اتریش با رهبر معظم انقلاب، رییس جمهور  و مسئولان بلندپايه کشور را نشانگر علاقه و تمایل دوطرف برای بازبینی و بهبود روابط اقتصادی، تجاری عنوان کرد و افزود: امیدواریم روابط بانکی دو کشور ایران و اتریش در زمینه بانکی گسترش یابد تا شرایط برای تبادل نظر و اطلاعات و انتقال تجربیات فراهم شود.

کمیجانی لازمه گسترش روابط تجاری را داشتن روابط بانکی قوی اعلام و خاطرنشان کرد: اگر ذهنیت، علاقه‌مندی‌ و انگیزه‌‌ای برای گسترش روابط تجاری وجود داشته باشد، مادامی که روابط بانکی نرم، منعطف و روان شکل نگیرد، خود مانعی برای گسترش این روابط تجاري خواهد بود.

وی بر تشکیل کارگروه بانکی بین بانک‌های مرکزی ایران و اتریش تاکید و تصریح کرد: این کارگروه در گام نخست وضع فعلي روابط بانکی و مالی را مرور  و  سپس در جهت رفع مشکلات، راهکارهای اجرایی ارائه می‌کند.
 
قائم‌مقام بانک‌مرکزی، گفت: بانک‌های تجاری ایران و اتریش در صورت تمایل مي‌توانند در کارگروه بانکی دو کشور حضور داشته باشند، و برای مسائلی که در گذشته موجبات اختلال در روابط بانکی شده است، راهکار ارائه کنند و گام‌های جدیدی را برای مستحکم‌تر شدن روابط بانکی بردارند.

کمیجانی اظهارداشت: درست است که در روابط بانکی ایران با اتریش وقفه ایجاد شده، ولی روابط بانکی دو کشور قبل از تحریم‌هاي اقتصادي مطلوب بوده که امیدواریم پس از این دیدارها روابط بانکی گسترش یابد.

وی تاکید کرد: طی 15 سال گذشته نظام بانکی ایران به لحاظ ابداعات پولی ابزارهاي مالي، و  بکارگيري تکنولوژی‌هاي جدید در حوزه بانکي و  بانکداری الکترونیکي پیشرفت‌های خوبی داشته است و در زمینه ارائه خدمات بانکی هم با برخي از بانک‌های منطقه و حتی برخی از بانک‌های اروپایی برابری می‌کند.

قائم مقام بانک‌مرکزی به تلاش های صورت گرفته در زمینه رعایت استانداردهای بین المللی از سوی نظام بانکی ایران اشاره کرد و گفت: در صورت برقراری روابط با بانک‌های اروپایی و اتریشی زمینه آموزش کارکنان نظام بانکی و بهبود استانداردهای بین المللی بانک‌هاي ايراني نیز فراهم خواهد شد که بسیار مفید است.
 
کمیجانی با تاکید بر این که ایران در زمینه پرداخت بدهی به کشورهای اروپایی و اتریش مشکلی نداشته، اظهارداشت: ایران ازجمله کشورهای خوش‌نام در ایفای تعهدات بين‌المللي خود بوده و حتي در شرايط سخت اقتصادي همچون زمان جنگ تحميلي با عراق در پرداخت بدهي خارجي کوتاهي نکرده است. اختلال فعلي در روابط بانکی ما با ساير کشورها نيز ناشی از وضع تحریم‌های ناعادلانه بوده است که با رفع آنها مجدداً به شرایط مطلوب بازخواهیم گشت. 

دکتر کميجاني ضمن تاکيد بر شروع به کار سريع کارگروه تخصصي ميان دو کشور ايران و اتريش، ابراز اميدواري کرد که نشست حاضر منجر به گسترش روابط تجاري و بانکي دو کشور شود.

رییس‌کل بانک مرکزی اتریش هم در این دیدار ضمن ابراز تمایل نسبت به برقراری روابط تجاری، اقتصادی و بانکی بین دو کشور از آمادگی بانک‌های اتریشی به‌منظور آموزش نظام بانکی ایران در زمینه شناخت مشتریان و همچنین قوانین ضدپولشویی خبر داد.

کلاس رایدل، رییس‌کل بانک‌مرکزی اتریش همچنین خواستار ارائه وضعیت تجاری و اسناد مالی بانک‌‌های ایرانی برای آماده‌سازی به منظور برقراری ارتباط با بانک‌های اتریش شد.

انتهای پیام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار