لاریجانی: آمریکا به تعهداتش عمل نکند پاسخ متقابل می‌دهیم

رئیس مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با روزنامه فرانکفوتر آلمان گفت: آمریکا به تعهداتش عمل نکند، پاسخ متقابل می‌دهیم.

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به نیویورک برای شرکت در نشست بین‌المجالس سازمان ملل، در مسیر بازگشت به تهران در گفت‌وگو با روزنامه فرانکفورتر آلمان در شهر فرانکفورت به بیان نکاتی در ارتباط با مسائل منطقه و توافق هسته‌ای پرداخت.

متن این گفت‌وگو که امروز در این روزنامه منتشر شده به شرح ذیل است:

روزنامه فرانکفورتر: آقای لاریجانی، شما در راه بازگشت از نیویورک توقفی در فرانکفورت دارید. آیا کنگره آمریکا معاهده اتمی با ایران را تصویب می‌کند؟

لاریجانی: تا آنجا که من می‌دانم در کنگره آرای کافی برای اطمینان از تصویب معاهده وجود دارد. اما اظهارنظرها، به خصوص از جانب نامزدهای ریاست جمهوری نشان می‌دهند که آنها موضوع ایران را به وضوح در نیافته‌اند. ما نمی‌دانیم اظهارنظر آنها را چگونه باید تفسیر کنیم. علاوه بر این آن‌ها مواضع خود را نیز تغییر می‌دهند. یک روز می‌گویند، می‌خواهند از این معاهده به عنوان مبنایی برای امور دیگری که در آینده می‌خواهند مشترکاً با ایران داشته باشند، استفاده کنند. بعد روز دیگر حرف دیگری می‌زنند.

روزنامه فرانکفورتر: چه خواهد شد اگر یک جمهوریخواه رئیس‌جمهور آمریکا شود و معاهده را لغو کند؟

لاریجانی: ما متقابلاً بدان پاسخ خواهیم داد. ما اقدامات معینی را در نظر داریم، اما تا وقتی کار به آنجا نکشیده حرفی نمی‌زنیم. این ناگوار است که ایالات متحده به این کار دست بزند. آن وقت به دنیا ثابت خواهد شد که به تصمیمات دولت آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد. به وجهه و اعتبار دولت آمریکا لطمه وارد خواهد شد.

روزنامه فرانکفورتر- آقای لاریجانی، شما از 2005 تا 2007 خودتان مسئول مذاکرات اتمی بودید. برای این مذاکرات (اخیر) چه می‌کردید؟

لاریجانی: به گمان من معاهده وین روی هم رفته قابل قبول است. دولت آمریکا در مدت برگزاری مذاکرات هرگز از کارشکنی علیه ما دست نکشید. آنها چیزهایی را در این معاهده به ما تحمیل کردند که از عقلانیت منطقی، فنی و قانونی برخوردار نیستند. جمهوری اسلامی ایران با وجود این به برخی از هدف‌های خود دست یافته است. معاهده نقاط ضعف و ایراداتی دارد. افرادی در ایران هستند که معاهده را رد می‌کنند و با آن مشکلات جدی دارند. در پارلمان ایران هم کسانی از زمره آنها پیدا می‌شوند.

روزنامه فرانکفورتر- معاهده راه را برای همکاری در خارج از پرونده اتمی هموار می‌کند. این امور کدامند؟

لاریجانی: بسیاری از مشکلات منطقه‌ای را می‌توان از طریق دیپلماسی و سیاسی حل کرد. برای بحران سوریه همیشه راه حل سیاسی وجود داشته است، همین طور برای یمن.

روزنامه فرانکفورتر- چرا در سوریه هنوز پس از پنج سال جنگ، پایانی برای پایان تراژدی متصور نیست؟

لاریجانی: ما در آغاز بحران سوریه به دوستان اروپایی خود گفته بودیم که یک راه‌حل سیاسی وجود دارد. دو چیز به این نظریه ضربه زد: اول اینکه قدرت‌های منطقه‌ای می‌خواستند بحران را به روش خود به طریق نظامی حل کنند. در منطقه کشورهایی هستند که قصد دارند امپراطوری‌های خود را احیا کنند، و کشورهایی هم هستند که می‌خواهند عقاید افراطی و تندروی خود را بگسترند. آنها 4.5 سال پیش به سراغ ما آمدند و گفتند ظرف دو هفته دمشق را اشغال خواهند کرد. ما عواقب تلخ اعمالشان را به آنها گوشزد کردیم و به آنها گفتیم که در سوریه گروه‌های تروریستی جدیدی ایجاد خواهند شد. من این را به سیاستمداران اروپایی هم گفتم، اما آنها به حرف من گوش ندادند. تنها کسی که به این اظهارات توجه کرد، آقای اشتاین مایر بود.

روزنامه فرانکفورتر- وزیر خارجه اشتاین مایر در اواسط اکتبر از ایران دیدن خواهد کرد.

لاریجانی: بله، وزیر خارجه اشتاین مایر به ایران سفر می‌کند، من چند روز پیش تلفنی با ایشان صحبت کردم. من در گذشته درباره موضوعات گوناگون دیگری هم با ایشان به گفت‌وگو پرداخته‌ام. آلمان در منطقه نقش مثبتی را ایفا می‌کند.

روزنامه فرانکفورتر- از ایران برای پایان دادن به تراژدی سوریه چه کاری بر می‌آید؟

لاریجانی: ما پیشنهادهای خود را به چند دولت عرضه کرده‌ایم و با آنها به بحث پرداخته‌ایم. روس‌ها و آن‌هایی که با ما حرف می‌زنند با آن‌ها آشنایی دارند. ما باید این نکات را با دولت سوریه هم مطرح کنیم. تنها راه، راه‌حل سیاسی است.

روزنامه فرانکفورتر- آیا اصولا می‌توان جلوی از هم پاشی سوریه را گرفت؟

لاریجانی: از هم پاشی به معنای آن است که به تروریست‌ها پاداش بدهیم و بگوییم: ما با از هم پاشی سوریه، کشوری را روی سینی نقره‌ای برای شما تحفه آورده‌ایم.

روزنامه فرانکفورتر- چه اشتباهی شد که کار به اینجا کشید؟

لاریجانی: تجربه می‌‌آموزد که طی 10 سال اخیر در هر کجا که جنگ و اشغال رخ داده یک گروه تروریستی جدید ایجاد شده است- چه در افغانستان، چه در عراق و یا در سوریه، به گمان من اکنون در یمن هم همین اتفاق خواهد افتاد. من دیروز شنیدم که وزیر خارجه آمریکا، کری گفته است که برای مبارزه در سوریه یک گروه تشکیل می‌شود. این‌ها راه‌حل‌های ساده انگارانه هستند. می‌توان با اطمینان گفت که این گروه هم به تشکیل یک گروه تروریستی منجر خواهد شد.

روزنامه فرانکفورتر- یک راه‌حل سیاسی به چه شکل می‌تواند باشد؟

لاریجانی: باید حاوی چهار نکته باشد: اول این باید دموکراتیک باشد، یعنی متکی بر رای مردم. اما افرادی هستند که در اتاقی نشسته‌اند و می‌گویند، این آدم باید سر قدرت بیاید و آن یکی نیاید. 

این‌ها راه حل های اشرافی هستند که دوامی ندارند. دوم این که همه جناح‌ها باید بخشی از دولت باشند، به عبارت دیگر ما به یک دولت وحدت ملی احتیاج داریم. هیچ گروهی نباید این احساس را داشته باشد که از شرکت محروم شده است. سوم این که باید حقوق اقلیت‌ها حفظ شود و چهارم این که باید با افراطیون مبارزه کرد.

روزنامه فرانکفورتر- چه خواهد شد اگر مبارزه با گروه‌های تروریستی با جدیت صورت نگیرد؟

لاریجانی: کشورهایی که گمان می‌کنند می‌توانند به خاطر منافع خود تروریست‌ها را در منطقه حفظ کنند، دو مشکل ایجاد می‌کنند. اول این که یک چنین گروه‌های تروریستی هر دولت دموکراتیک را نابود می‌کنند. دوم این که تروریسم در منطقه رشد می‌کند. اگر به تروریسم فرصت بیشتری بدهیم، آن وقت رهایی از آن دشوارتر می‌شود.

روزنامه فرانکفورتر- ایران در مبارزه با تروریسم چه می‌تواند بکند؟

لاریجانی: ایران تنها کشوری است که به نحوی مؤثر و ملموس علیه تروریسم عمل می‌کند. بدون ایران بغداد و سایر شهرهای عراق اکنون به دست تروریست‌ها افتاده بودند. گروهی از کشورها در رسانه‌ها می‌گویند با تروریسم مبارزه می‌کنند، در حالی که در حقیقت آن‌ها را مورد حمایت قرار می‌دهند. این سلاح‌ها از کجا آمده‌اند؟ از آسمان که نیفتاده‌اند. و وضع به همین منوال ادامه می‌یابد. داعش از فروش نفت پول به دست می‌آورد. آمریکا و سایرین می‌گویند همه چیز را تحت نظر دارند. پس چطور نمی‌توانند مسیر باری‌های نفتکش داعش را تعقیب کنند؟ ما مدارکی در دست داریم حاکی از اینکه برخی از کشورها از طریق رابط‌های خود پول به این تروریست‌ها می‌رسانند.

روزنامه فرانکفورتر- ائتلافی که یکسال پیش علیه داعش تشکیل شد، چقدر موفقیت داشته است؟

لاریجانی: آنها به جایی نرسیده‌اند. حتی به نفع تروریست‌ها هم بوده‌اند. داعش به خاطر عدم موفقیت آنها اکنون جری‌تر شده است. به داعش این احساس دست داده است که 40 کشور هم در مقابله با او عاجز مانده‌اند.

روزنامه فرانکفورتر- آیا این امکان وجود دارد که رقابت بین ایران و عربستان صعودی بر سر برتری در منطقه از شدت بیفتد؟

لاریجانی: ما احساس نمی‌کنیم که رقابتی وجود دارد. سعودی‌ها مثل برادر هستند اما مرتکب اشتباهاتی شده‌اند و نباید انتظار داشته باشند که در این موارد حمایتشان کنیم.

روزنامه فرانکفورتر- مثلا؟

لاریجانی: مثلا در یمن و بحرین تصور کنیم که آنها در این کشور منافعی دارند و نگرانی‌ آنها وارد است. اما آیا این به آنها حق می‌دهد به این کشور حمله‌ور شوند، مردمش را به قتل برسانند و زیر ساخت‌هایش را منهدم کنند؟ آنها می‌توانستند با طرف مقابل بر سر یک میز بنشینند و مشکل را از طریق سیاسی حل کنند.

روزنامه فرانکفورتر- آیا ممکن است یک معماری امنیتی منطقه‌ای جدید در خلیج فارس به وجود آید؟
لاریجانی: ما به همکاری مشترک در امور منطقه‌ای اعتقاد داریم. رقابت کار جنون‌آمیزی است. دنیا پر از فرصت‌های گوناگون است و ما می‌توانیم برای کسب پیشرفت، خیلی کارها بکنیم. پس چرا باید وقت خود را با رقابت به هدر دهیم؟ این تصور که بتوان در منطقه یک امپراطوری جدید تشکیل داد، به قرون گذشته تعلق دارد. ما امروز شاهد آن هستیم که مردم بیدار شده‌اند و نسل جوان به لحاظ سیاسی از آگاهی بیشتری برخوردار است.

روزنامه فرانکفورتر- هدف ایران چیست؟

لاریجانی: هدف ما همزیستی مسالمت آمیز در منطقه است و نیز برقراری یک امنیت پایدار. اما دو چیز ایجاد مشکل می‌کند: جنگ‌هایی که قدرت‌های بزرگ به منطقه تحمیل کرده‌اند و نیز این جنبش‌های افراطی و تروریستی. ما می‌توانیم اختلاف عقیده داشته باشیم. این امری طبیعی است و چیزی نیست که نتوانیم آن را از طریق مذاکره حل کنیم.

روزنامه فرانکفورتر- آیا برقراری مناسبات شریکانه با ایالات متحده ممکن است؟
لاریجانی: این بستگی به آمریکا و اعمالش دارد. رهبر عالیقدر ما خامنه‌ای فرموده که معاهده اتمی برای آنها یک آزمون است.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۷ ۲۰ شهريور ۱۳۹۴
امیدواریم منظور از پاسخ'' خواندن جملاتی ا ز روی متن نباشد '
آخرین اخبار