کد خبر: ۵۴۴۴۷۹۹
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۳
پیشگیری و درمان با طب ورزشی

ورزش منظم بهترین راه درمان سلولیت است که همراه با برنامه غذایی صحیح در طولانی مدت، بهتر از هر راه دیگری عمل خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سایر حوزه‌های گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان سلولیت، توده های چربی هست که در نواحی مختلف بدن به خصوص ران ها ، باسن و گاهی بازوها دیده می شود. 

درواقع  سلولیت به تجمع بد شکل چربی‌هایی گفته می‌شود که در سوخت و ساز آن ها اختلال به وجود آمده است. ‌این چربی‌ها به همراه برخی مواد سمی در زیر پوست رسوب می‌‌کنند بیشتر در بدن زنان وجود دارد و بین ۸۵ تا ۹۸ درصد خانم‌ها در سراسر دنیا با هر نژاد و رنگی از رسوب ناخواسته‌ این چربی‌ها شکایت دارند البته با وجودیکه توده چربی هستند اما در بدن افراد لاغر یا آن هایی که از وزن‌ ایده‌آلی برخور دارند نیز ممکن است سلولیت داشته باشند. این  توده های چربی، به هیچ وجه ظاهر خوشایندی ندارند.اما مشکل تنها ظاهر نازیبای سلولیت نیست، بلکه مشکل اصلی مبارزه برای از بین بردن آن است.

چرا مردان کمتر سلولیت دارند؟
در مرد‌ان به دلیل طرز قرار گرفتن فیبر‌های بافت همبند در زیر پوست‌شان وهمچنین  به این  دلیل‌ که پوست محکم‌تری دارند سلولیت یا ندارند.،یا بسیار کم دارند. این فیبر‌ها به جای‌ اینکه به ‌صورت متقاطع قرار گیرند،به‌ صورت عمود بر پوست قرار گرفته‌اند و به همین دلیل تشکیل سلولیتی چربی در زیر پوست‌شان اتفاق نمی‌‌افتد.دلیل دیگر هورمون‌ها هستند.هورمون‌ها یکی از عوامل عمده در تنظیم و تعدیل سوخت و ساز و ذخیره چربی‌ها در زیر پوست می‌باشند.

زنان در دوران بلوغ، سندرم پیش ازقاعدگی،یایسگی و در ماه‌های اول استفاده از قرص‌های بارداری دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و به همین دلیل است که اغلب زنان لاغر و یا دارای وزن مناسب هم سلولیت دارند و فقط چاق‌ها و یا زنان دارای اضافه وزن از سلولیت شکایت ندارند. 

  دلایل بوجودآمدن  سلولیت
-تحرک و ورزش نکردن: تحرک و ورزش باعث بهبود خون‌رسانی به بافت چربی زیر پوستی و سوخت و ساز بهتر چربی‌ها می‌شود.

 -وراثت: بدین معنی که  اگر مادر شما سلولیت دارد شما هم احتمالا”‌ این فرورفتگی‌های بد شکل را در اندام‌های خود خواهید یافت.

- نوشیدن ناکافی آب: توصیه می‌شود روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.
- خوردن غذا‌های چرب و ناسالم از نظر تغذیه‌ای
- سیگار کشیدن
  -جریان ناکافی سیستم لنفاوی
 -جریان ناکافی خون در ناحیه زیر پوستی
 -اضافه وزن
- برخی از آلرژی‌های غذایی
 - پیروی از رژیم‌های غلط غذایی به منظور لاغر شدن

درمان سلولیت
با وجود راهکارها و تبلیغات بسیاری که استفاده از کرم و ژل های مختلف و همچنین دستگاه های مختلف ورزشی را برای درمان قطعی سلولیت پیشنهاد می کنند، اما با توجه به دلایل تشکیل سلولیت می توانیم با تغییر در نحوه غلط زندگی و رعایت تمام موارد یک زندگی سالم ، در گام اول از بوجود آمدن سلولیت پیشگیری کنیم و در گام بعدی برای از بین بردن سلولیت باید بدانیم که به یک روش درمانی نمی توان اکتفا کنید، بلکه باید با استفاده از ماساژ، ورزش مناسب و اصولی و رژیم غذایی سلولیت را از بین ببرید.

ماساژ و درمان سلولیت
ماساژ به طور ویژه سیستم لنفاوی را به جریان می‌اندازد، به این ترتیب عمل جذب و جرم زدایی بافت ها اصلاح می‌شود. بهتر است که ماساژ را زیر نظر افراد متخصص انجام داد.پزشکان متخصص زیبایی برای درمان سلولیت  بیشتر از ماساژهای وردنه وار استفاده می‌کند، این شیوه برای دفع سلول های چربی و کاستن از نواحی سلولیتی مفید است.منتظر نتیجۀ سریع نباشید، باید برای شما حداقل 10 جلسه ماساژ در نظر گرفته شود، تا نتایجی مشاهده گردد، بنابر شرایط افراد مختلف، ممکن است تعداد جلسات افزایش یابد.

رابطه کاهش وزن وکاهش سلولیت 
اضافه وزن یکی از دلایل بروز سلولیت است پس بهتر است مراقب باشید که وزن تان ثابت بماند. البته اگر اضافه وزن دارید،باید وزن کم کنید. فعالیت جسمی و ورزش به شما کمک می‌کند تا توده های چربی که سلولیت هم جزء آنهاست از بین ببرید. کاهش وزن در افرادی که دچار اضافه وزن و سلولیت هستند، به کاهش ظاهر ناخوشایند سلولیت کمک می کند زیرا وقتی که وزن کم می کنیم، اندازه سلول های چربی کاهش پیدا می کند و سلول های چربی زیر پوستی فشار کمتری رو به پوست وارد می کنند. در نتیجه، پستی وبلندی های ناشی از سلولیت، کمتر دیده می شوند.

تاثیر ورزش و درمان سلولیت
حقیقت این است که هیچ دارو ، کرم ، ژل و دستگاه ورزشی  به تنهایی نمی تواند  به طور موضعی، چربی ها و سلولیت را  از نقاط خاصی از بدن (مثل شکم یا ران ها) را به طور کامل از بین ببرند و در صورت موفقیت با این روش ها بایدبدانید که این روش ها مقطعی نتیجه می دهند و ورزش با برنامه صحیح مناسب هر فرد تنها راهی است که ضمن نتیجه بهتر ، اثر ماندگارتری در از بین بردن سلولیت دارد. البته به شرط آنکه فرد در کنار ورزش از رژیم غذایی صحیح نیز که توسط پزشک و یا مشاوره تغذیه تنظیم شده است، بهره ببرد. زیرا همانطور که گفته شد کم تحرکی و عادات بد و غلط غذایی از جمله مصرف بیش از حد چربی از دلایل تشکیل سلولیت هستند.

ورزش مناسب در درمان سلولیت
با وجودیکه ورزش در از بین بردن سلولیت بسیار موثر است، اما انتخاب نوع ورزش و راهنمایی گرفتن از مربیان زبده که به علم تمرین آگاهی کافی دارند،نقش مهمی در موفقیت دارند. در واقع انجام ورزش های هوازی همانند پیاده روی تند، دویدن، ایروبیک ، دوچرخه سواری و..... با وجود مزایای فراوان به تنهایی کمکی برای از بین بردن توده های چربی سر سخت سلولیت نمی کند.همانطور که وزنه زدن به تنهایی برای رفع این مشکل موثر نیست. اما با ترکیب تمرینات هوازی و قدرتی همانند وزنه زدن و کار با دستگاه  می توان به طور قابل ملاحظه ای  به رفع سلولیت کمک کرد،  زیرا ورزش هوازی، چربی های اضافی تمام نقاط بدن را کاهش می دهد و انجام تمرینات قدرتی هم چربی اطراف عضلات رو می سوزانند.پس با ترکیب این دو ورزش با هم در مبارزه با چربی های ناخوشایند موفق خواهید شد.

البته نکته حائز اهمیت این است که چون سلولیت در بدن هر فردی در نواحی مختلف تشکیل می شود، برنامه تمرینی صحیح که توسط مربی آگاه با توجه به شرایط فردی تنظیم شده باشد نقش بسیار مهمی دارد.

ورزش های پیشنهادی موثر در درمان سلولیت
حدود یک چهارم وزن بدن ما، عضلات می باشند. اگر عضلات تان کوچک و چربی بدن تان زیاد باشد، سلولیت به وجود می آید. بنابراین برای کاهش سلولیت، باید در مناطقی که سلولیت وجود دارد، عضله سازی بیشتر و مقدار چربی کمتر شود.بهتر است برای از بین بردن سلولیت، سه بار در هفته و هر بار به مدت 40 دقیقه ورزش کنید. حدود 20 دقیقه ورزش های قدرتی (5 ورزش بالا تنه و 5 ورزش پایین تنه) و 20 دقیقه راه رفتن با تردمیل باعث می شود سرعت ضربان قلب تان روی 70 تا 80 درصد بایستد. باید این ورزش ها را 3 بار در هفته تکرار کنید تا سلولیت از بین برود.به طور کلی، ورزش باعث افزایش جریان خون، افزایش پمپاژ کردن خون، افزایش عضله سازی، افزایش سوختن کالری و کاهش سلولیت می گردد.

یوگا: از آنجاییکه جریان ناکافی غدد لنفاوی یکی از دلایل بروز سلولیت است و یوگا نیز باعث می شود که عملکرد جریان خون و جریان لنفاوی بهبود یابند کاهش سلولیت کمک می کند.البته یوگا به تنهایی برای درمان سلولیت کافی نیست .

همچنین ورزش هایی که پاها را به کار می‌اندازند برای درمان سلولیت در الویت قراردارند، ورزش هایی مانند دو، شنا، تنیس و...، مهم ترین نکته این است که این ورزش ها را به طور منظم انجام دهید.

رژیم غذایی موثر در از بین بردن سلولیت
رژیم غذایی به تنهایی در از بین بردن و کاهش سلولیت موثر نیست، بلکه باید در کنار ورزش مناسب رژیم غذایی صحیح را نیز رعایت کرد.
-وعده های غذایی اصلی را حذف نکنید. غذای شما باید بیشتر دارای میوه ها، سبزیجات، ماهی، گوشت بدون چربی، مرغ، آجیل و غذاهای دارای فیبر باشد.
-آب زیادی بنوشید. آب باعث دفع مواد سمی بدن می شود.
- میوه ، آب میوه ، سبزی یا آب سبزی مصرف کنید. این مواد غذایی برای افزایش آنتی اکسیدان های بدن، افزایش مقدار ریز مغذی ها و همینطور برای بیرون ریختن مواد سمی از بدن بسیار مفیدند.
- کپسول روغن ماهی و یا منابع غذایی امگا 3 مصرف کنید، از قبیل: ماهی، گردو، تخم کتان و غیره.
- مصرف نمک را کاهش دهید. نمک زیاد در غذا باعث از دست رفتن آب بدن می شود. بنابراین نمی توان مواد سمی را از بدن دفع کرد.
- شیرین کننده ها و شیرینی ها را مصرف نکنید. شیرین کننده ها و شیرینی ها دارای موادی هستند که موجب تداخل در عملکرد مغز می گردند و گرسنگی را ایجاد می کنند.
- گوشت سفید مصرف کنید. گوشت باعث سیر شدن و عضله سازی می گردد
در انتها باید توجه کنید که تمام راهکارهای ذکر شده در این گزارش که به تفصیل توضیح دادیم،باید در کنار هم رعایت شود تا به نتیجه مورد نظر در از بین بردن سلولیت برسیم.

یادآور می شود:  کاهش وزن که در نهایت منجر به کاهش چربی در کل بدن می شود ، با رعایت رژیم غذایی صحیح و ورزش نتیجه می دهد.همچنین وقتی با انجام ماساژ جریان خون را در نواحی سلولیتی که توده های چربی جمع شده افزایش دهیم با انجام دادن ورزش های ترکیبی هوازی و کار با وزنه این چربی ها را آسان تر از بین می بریم، در واقع به کمک این روش ها در کنار هم به هدفمان می رسیم.

(طیبه خزاعلی)

*برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
با سلام وخسته نباشید من زیر سینه سمت راستم چربی بود عمل کردم والان مثل زخم باز ازش ترشح میاد وپایین تر سینه ام دوباره تجمع سفت ودر د ناکی درست شده چکار کنم یوگا هم میرم
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
من رفتم ی کلینیک تو میرداماد سر جردن خیلی عالی بود کارشون فقط درمان سلو لیت و تزریق فیلر ه به نظر من بینی رو فقط باید جراحی که فقط بینی رو عمل میکنه بدی یا مثلا پیکر تراشی رو فقط دست کسی که فقط پیکر تراشی می کنه .
ماهک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
یکی از اشناهای ما تو سه جلسه رفت کلینیک الان خیلی خوب شده به نظر من ادم پول داشته باشه هم ورزش کنه هم با دکتر بهترین جواب رو میگیره
Maryam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
سلام من بدن سازی کار میکنم حتی خیلی قدرتی و سنگین اما هیچ تاثیری در بهبودی سلولیت نداشته
دیگه نمیدونم باید چیکار کنم
لطفا کمکم کنید
حدیث
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
سلام دوستان دوهفته میشه که دوچرخه ثابت و ویبره استفاده میکنم رونام کاملا صاف شده
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶
عالی بود ممنون
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶
عالی بود ممنون
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
بسیار مفید و جامع بود ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
سلام من وزن زیاد بالایی ندارم ولی از سن نوجوانی دارای سلولیت بودم والان سی سالمه میشه باورزش اون و ازبین برد یانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
سلام بسیار عالی و جامع بود ممنونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
راه درمان قطعي سلوليت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
یک طرف پای من سلولیت بیشتری دارد من چگونه میتوانم ان را ازبین ببرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
سلام میخواستم بدونم آیا درمان قطعی برای سلولیت در دوره ی میانسالی وجود داره؟یا اینکه ازپیشرویش جلوگیری کرد؟
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر