کد خبر: ۵۵۹۹۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۳
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در صورت ادامه تعلل سعودی ها، قطعا با تشکیل جلسه آتی شورای عالی حج تصمیمات لازم اتخاذ می شود.

تعلل سعودی‌ها عملیات حج را با چالش مواجه کرده است/بستن قراردادهای تمتع 20 روز زمان می‌خواهدسعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با خبرنگار  گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص چگونگی تصمیم گیری حج تمتع95 اظهار کرد: در صورت ادامه تعلل و رفتار سعودی ها، قطعا با تشکیل جلسه بعدی شورای عالی حج تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

وی در ادامه افزود: امروز صبح نخستین جلسه شواری عالی حج تشکیل شد و در آن بر پیگیری های اقامه حج95با حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی و تحقق 4موضوع اساسی مورد تقاضای جمهوری اسلامی ایران به عنوان مصوبه تاکید شد.

اوحدی تصریح کرد: به دعوت کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی، نمایندگان سازمان حج و زیارت و وزارت امورخارجه در این کمیسیون حضور یافتند و به سوالات آنان در خصوص آخرین وضعیت تمتع پاسخ دادند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: همچنین گزارشی از آخرین وضعیت تمتع به آنان ارائه و تاکید شد 4موضوع اساسی به عنوان خطوط قرمز ایران به صورت مکتوب به مسئولان وزارت حج عربستان اعلام شد و درخواست کردیم تا پاسخ شفاف خود را اعلام کنند.

وی یادآور شد: تامین امنیت و ضمیمه شدن 20راهکار ایران در این خصوص به تفاهم نامه، استفاده از ظرفیت های حمل و نقل شرکت های هواپیمایی داخلی برای زائران ایرانی، چگونگی روند صدور روادید و استفاده زائران ایرانی از خدمات کنسولی چهار موضوع اساسی مورد تاکید ایران است که عربستان تا کنون پاسخی در خصوص صدور روادید و خدمات کنسولی نداده است.

اوحدی با بیان اینکه با وجود گذشت دو هفته از بازگشت هیئت ایرانی از عربستان هنوز سعودی ها پاسخی نداده اند، گفت: از یک طرف شاهد تغییرات اساسی در وزارت حج عربستان و تغییر وزیر آنان هستیم ضمن اینکه نمی دانیم رویکرد وزیر بعدی حج عربستان چه خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: اگرچه هنوز زود است که بگوییم رویکرد وزیر جدید چه خواهد بود اما نکته مهم این است که زمان کافی برای ایجاد تمهیدات لازم را نداریم.

وی بیان کرد: در کمیسیون امنیت مجلس نیز تاکید شد اگر چه سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری همچنان بر اقامه حق واجب شرعی زائران مصر هستند اما تعلل سعودی ها قطعا عملیات اجرایی حج را با چالش جدی مواجه می کند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اینکه تا چه زمانی فرصت برای ایجاد تمهیدات عملیات اجرایی تمتع فرصت داریم گفت: تا به امروز قراردادهای مسکن، تدارکات، حمل و نقل زمینی و هوایی و قراردادهای نربوط به ایان تشریق منعقد نشده و ما حداقل به 20روز زمان برای انعقاد قراردادهای مورد نظر داریم این در شرایطی است که روادید کمیته های انعقاد قرارادادها به دلیل عدم هماهنوی وزارت حج و وزارت خارجه عربستان صادر نشده و ما عملا وارد محدوده قرمز زمانی شده ایم.

انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر