کد خبر: ۵۷۶۱۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸
۱۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸
کد خبر : ۵۷۶۱۳۰۵
خاکپور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

کارشناس محیط زیست گفت: خشکیدگی و طغیان آفات نشان از ضعیف شدن جنگل‌‌ها در کشور است.

جنگل‌های بلوط زاگرس ضعیف شده‌اند/اقدام عملی برای بهبود وضعیت جنگل ها انجام نشده است
هومان خاکپور کارشناس محیط زیست در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص وضعیت جنگل‌های بلوط زاگرس، اظهار داشت: جنگل‌های بلوط زاگرس با شروع از استان آذربایجان غربی و گذر از حدود 11استان نهایتاً در جنوب غربی‌ترین نقطه استان فارس به اتمام می‌رسند.

وی با بیان اینکه به طور کلی همه نقاط جنگل‌های زاگرس از یک حال و هوا برخوردارند، تصریح کرد: در خوب نبودن وضعیت جنگل‌های مذکور، شکی نیست.

کارشناس محیط زیست در خصوص کاهش جنگل‌های بلوط زاگرس بیان داشت:‌ تاکنون هیچ اقدام علمی آماری و یا مقایسه‌ چندین ساله از وضعیت جنگل‌ها صورت نگرفته تا بتوانیم به صراحت از کاهش درصدی آن با اختصاص دادن یک عدد صحبت کنیم. 

خاکپور با بیان اینکه 2 نوع تخریب جنگلی با عناوین کمی و کیفی وجود دارد، افزود:‌ جنگل‌های بلوط زاگرس با تخریب کیفی مواجه است، تخریبی که خطرناک بوده و کمتر به چشم می‌آید.

وی ادامه داد: تخریب کمتر کیفی به معنای کاهش تعداد درخت در واحد سطح است که با چشم غیر کارشناسی قابل رؤیت نیست.

کارشناس محیط زیست افزود: تمامی استان‌های زاگرس نشین به نوعی با تخریب کیفی مواجه هستند که قطع درختان جنگل برای تأمین سوخت، زغال‌گیری، قاچاق چوب و زغال به بهره‌برداری غیر اصولی و چرای دام از دلایل وقوع این اتفاق است.

خاکپور بیان داشت: با تخریب کیفی جنگل‌ها، نظم و تعادل آن را بر هم زده و موجب ضعف اکولوژیکی و توان آن شده‌ایم.

کارشناس محیط زیست تاکید کرد: خشکیدگی و طغیان آفات در جنگل‌های بلوط زاگرس نشان از ضعیف شدن جنگل‌ها است.

خاکپور ادامه داد: با دخالت‌های بی‌جایمان توان زادآوری طبیعی جنگل را کاهش داده و جنگل‌ کم قدرت ما، کاملاً آماده طغیان هر نوع بیماری شده است.

وی تصریح کرد: بیش از 18 تا 20میلیون از درختان جنگل‌های بلوط زاگرس درگیر بیماری، زغال، سوسک چوب خوار و خشکیدگی شدند.

کارشناس محیط زیست بیان داشت:‌ استان فارس تقریباً جزء 3تا 5 استان درگیر با بیماری‌های سوسک چوب‌خوار و خشکیدگی بلوط زاگرس است که بالاترین میزان درگیری را از آن خود کرده است.

خاکپور بیان داشت: جنگل‌های بلوط زاگرس در منطقه دشت برم استان فارس به شدت دچار پدیده خشکیدگی شده‌اند که بعد از این بخش، استان‌های ایلام، کرمانشاه، لرستان و چهار محال و بختیاری، رتبه‌های بعدی طغیان بیماری‌های درختان بلوط زاگرس را به نام خود به ثبت رسانده‌اند.

وی با بیان اینکه جنگل‌ اکوسیستم پیچیده‌ای دارد و اجزای تشکیل دهنده مجموعه آن تنها به درخت محدود نمی‌شود، افزود: تمامی حیات وحش و گیاهان موجود در جنگل‌ اجزای اکوسیستم آن هستند.

کارشناس محیط زیست در ادامه تصریح کرد: باهر دستکاری، چه حذف یک سنجاب کوچک و چه به راه انداختن یک پروژه عمرانی، موجب آسیب به حیات جنگل شده و ارتباط  تنگاتنگ بین اجزای اکوسیستم آن را از بین می‌بریم.

خاکپور گفت: بنابراین با هر دخالت نابجا و تغییر اجزای اکوسیستم، توان و مقاومت جنگل را کاهش داده و با حال امروز، جنگل‌های بلوط زاگرس کشورمان یعنی بیماری خشکیدگی، طغیان سوسک چوب خوار و ذغال مواجه می‌شویم.

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر