کد خبر: ۵۷۹۱۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۱

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: اگر دارای اقتدار بازدارنده نبودیم قدرت‌های بزرگ مسیر دیپلماسی را در ارتباط با کشور ما انتخاب نمی‌کردند.

پزشک پل شفابخش خدا و بشر
به گزارشحوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران پزشک را پل شفابخش بین خدا و بشر دانست و افزود: پزشکان در دفاع مقدس نمایشی هنرمندانه از فداکاری داشتند که از درخشان ترین مجاهدت های جامعه پزشکی محسوب می شود. 

وی اخلاق را رمز موفقیت و طهارت تمام حوزه ها از جمله پزشکی خواند و افزود: اخلاق درمانی به عنوان شاخه ای از علم پزشکی در دنیای امروز درحال بررسی برای ورود به عرصه درمان است.
 
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران استخوان های شهدا را ستون های عزت، آرامش، پیشرفت و امنیت ایران کنونی خواند و ادامه داد : این استخوان ها امروز همچنین ستون مستحکم تمدن اسلامی در حال ساخت محسوب می شود. 

وی با بیان اینکه تمام تفکر قدرت های جهانی شریک در 8 سال جنگ تحمیلی، بر شکست نظام نوپای جمهوری اسلامی دلالت میکرد، اظهار کرد: هیچ یک از نهادها و ساختارهای کشوری آمادگی مقابله با چنین جنگی را نداشتند در حالی که تمام اقشار جامعه از جمله پزشکان قبول مسئولیت کردند و با رشادت های خود در خط مقدم جبهه حماسه ای بی نظیر را رقم زدند.

وی عنوان کرد:‌ شهدای دفاع مقدس از چهره‌هایی هستند که اهل آسمان بیش‌تر از اهل زمین آنها را شناخته و پزشکان و پرستاران این دفاع مقدس نیز در زمره آنها قرار می‌گیرند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه احیا، بازگرداندن به زندگی بوده و تفویض الهی بوده گفت: وقتی ما در جنگ غافلگیر شدیم، هیچ‌یک از نهادهای کشور برای اداره این جنگ آماده نبودند و تصور جهان این بود که نظام نوپای ایران نخواهد توانست مقابل ائتلاف عملی جهانی ایستادگی کند.

سردار سلامی اضافه کرد: جامعه پزشکی ما هم برای ورود به این عرصه شگفت‌انگیز آمادگی لازم را نداشت، ولی آنچه سبب شد پزشکان بار این مسئولیت را به دوش بکشند و مطب و آسایش را رها کنند، غیرت دینی، شعور باطنی و فهم عمیق آنها بود.

وی افزود: انسان شخصیتی وسعت‌پذیر دارد و ذهن و قلب دو عنصر تشکیل‌دهنده هویت حقیقی انسان هستند و پزشکان با ذهن و مهارت، تخصص و نگاه حرفه‌ای عمل کردند.

سردار سلامی عنوان کرد: جنگ‌ها سرنوشت آتی ملت‌ها را می‌سازند، بعد از جنگ جهانی اول، سرنوشت جهان اسلام تحت سیطره فرانسه و انگلستان قرار می‌گیرد و رژیم صهیونیستی فرصت حضور می‌یابد.

وی گفت: استثنایی‌ترین جنگ قرن بیستم، جنگ تحمیلی ایران بود؛ چراکه کشوری تازه به استقلال‌رسیده تحت‌فشار سیاسی و تحریم تسلیحاتی قرار گرفت. جنگی که مدیریت آن را آمریکا و شوروی برعهده داشت.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران جنگ تحمیلی را استثنایی‌ترین جنگ تاریخ اسلام بعد از عاشورا عنوان کرد و گفت: جنگ تحمیلی تنها جنگی بود که همه سرزمین‌های اشغال‌شده حین عملیات نظامی بازپس گرفته شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بازدارندگی کشور ما مرهون مقاومت پایان‌ناپذیر جنگ تحمیلی است، دشمن از کار خود دست نکشیده و ما با ادبیات مقاومت و ایستادگی از دفاع مقدس آموخته‌ایم که چگونه باید برخورد کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اضافه کرد: ما متوجه شده‌ایم که تنها راه سعادت و بقای جامعه از مسیر جهاد عبور می‌کند و امروز ایران اسلامی از هر زمان دیگری در میدان موازنه قدرت با دشمنان خود دست برتر را دارد.

سردار سلامی بابیان اینکه همه منافع و اهداف راهبردی دشمنان را شناسایی کرده‌ایم، افزود: از شرق مدیترانه تا قلب سرزمین‌مان زیرساخت مکمل ایجاد کرده و در هر نقطه که بخواهیم می‌توانیم با دشمن بجنگیم و این حقیقتی است که از دوران دفاع مقدس حاصل شده است.

وی تأکید کرد: اگر امروز سیاست قدرت‌های بزرگ با توقف روبه‌رو شده، ناشی از ریشه‌های مقاومت است که از احساس قلب و ضمیر ملت ایران جان گرفته است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: تقریباً 360 درجه پیرامون کشور ما با عمق هزار کیلومتر جهنم آتش بوده ولی ایران واقعاً موقعیت آرام دارد و این مسئله را به برکت اقتدار دفاعی ما و حکمت‌های قلب رهبر انقلاب دارد.

عملیات هایی فشار زیادی روی دوش پزشکان گذاشت
در ادامه مراسم سرلشکر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر فشارهایی که روی دوش این قشر در آن دوران گذاشته شد، ضمن تقدیر از زحمات آن پزشکان، افزود: هرقدر که جنگ طول می کشید غافل گیری سخت می‌شد و دشمنان باتمام توان برای آگاهی از محل بعدی عملیات ها تلاش می کردند و به همین علت برای حفظ محرمانگی در یکی از عملیات‌ها بنا به درخواست هایی، پزشکان را ابتدا به کرمانشاه و سپس به اهواز(محل اصلی) انتقال دادیم. 
 
وی با بیان ضرورت محرمانگی در عملیات و به علت زمان محدود 24 ساعته آن ها اظهار داشت: این موضوع منجر به ایجاد فشارهایی بر پزشکان شد و هم اکنون بابت این مساله  از تمام پزشکان حاضر و در طول دوران دفاع مقدس کشورمان، عذر خواهی می کنم و پیروزی ما در جنگ نیز مرهون زحمات جامعه پزشکی است. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اگر پزشکان نبودند همه توانمان و حرفمان را با آرپیجی و کلاشینکف نمی توانستیم اثبات کنیم، تا کنون در هیچ جنگی بیمارستانهای صحرایی با امکان انجام عمل های جراحی شکل نگرفته و انجام چنین جراحی هایی بویژه در خط مقدم کار هر کسی نیست، درحالیکه ثمره این تلاشها، منجر به آبرو و سربلندی برای ایران شد. 

جنگ سرزمینی بعد از آزادی خرمشهر/ قطعنامه ای که صدام آن را پاره کرد 
سرلشکر رضایی در ادامه با اشاره به اینکه پس از آزادی خرمشهر ، جنگ برای به رسمیت شناختن مرزهای سرزمینی کشورمان بود، گفت: در همان سال اول جنگ و در دوهفته نخست آن ، دشمن 5 استان از کشورمان را تصرف کرد ، شرایطی که در آن هیچ مرزی بیش از 4 الی 5 ساعت در مقابل حملات دشمن دوام نمی آورد و بعد از غالب شدنمان به عراق و آزاد سازی همه سرزمینمان و ورود به عراق، این ما بودیم که حمله می کردیم و پیش می رفتیم. 

وی با تاکید بر اینکه حتی یک وجب از خاک کشورمان را هم اجازه ندادیم دست دشمن بماند، گفت: سرانجام پس از صحبت خیلی ها، با امضای قطعنامه 598 آتش بس اعلام شد، آتش بسی که در جنگ و پیش از آن کشورهایی مانند آلمان، فرانسه و انگلیس به عراق کمک می کردند وحتی بسیاری از سلاح های جنگی آنها نیز روسی بود درحالی که ایران به تنهایی ایستاد و نقاومت کرد . 

دبیر مجمع تشخیص مضصلحت نظام ادامه داد: در دوران دفاع مقدس برای دفاع از خودمان، به شدت در محدودیت و تحریم بودیم و حتی اجازه واردات سیم خاردار نیز به ما نمی دادند و از سویی دیگر عراق از حمایت های بین المللی قابل توجهی برخوردار بود.

سرلشکر رضایی اظهار داشت: تا ده ها سال قبل از جنگ تحمیلی در 25 جنگ، بالغ بر 50 سرزمین از کشورمان جداشد، سرزمینهایی که پهنه ایران را از سمر قند تا بخارا، و از سلیمانیه تا عراق را شامل می شد ولی در دوران جنگ دیگر نگذاشتیم این اتفاق بیافتد زیرا دشمنان دنبال آب رفتن و کوچک شدن ایران بودند و علی رغم همه سختی ها با اتکا به نیرو و توان رزمندگان و ایثار گرانمان پیروز شدیم. 

خود کفایی کشورمان در ساخت بهترین سلاح ها و موشک های دور برد
وی با اشاره به توان بالقوه کشورمان در ساخت بهترین و کار آمد ترین سلاح هایی دور برد با حداقل ترین ضریب خطا ، تصریح کرد: قبل از انقلاب حتی فشنگ هایمان نیز از خارج می آمد، هم اکنون اقتدار نظامی کشورمان به جایی رسیده که حتی در ساخت موشک هایی با برد 2هزار کیلومتر به خودکفایی کامل رسیده ایم . 

رضایی افزود: اقتدار و اتکای نظامی ایران به گونه ای است که در جریان شناسایی و ضبط هواپیمای بدون خلبان آر.کی.یو در طبس، پس از 6 ماه همان هواپیما با مهندسی معکوس در داخل خاکمان ساخته شد و اینک اقتدار و پیروزی امروزمان مرهون همان خود اتکایی و خودباوری دیروزمان است. 

انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر