کد خبر: ۵۷۹۵۱۵۲
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳
۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳
کد خبر : ۵۷۹۵۱۵۲
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:

طرح جامع گردشگری، مراحل پایانی خود را طی می کند و تا پایان سال برای تصویب به دولت تقدیم خواهد شد.

به گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به برنامه ریزی و سیاست های دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته و تاثیرات آن در ابعاد مختلف خصوصا در صنعت گردشگری گفت: رویکرد دولت یازدهم در گفت و گو و تعامل با جهانیان به جای مناقشه، فرصت مناسبی برای رشد صنعت گردشگری و جذب هرچه بیشتر گردشگر فراهم کرده است.
 
مسعود سلطانی فر با بیان این مطلب در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری که با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، جمعی از مدیران و مسئولان کشوری، تعدادی از سفرای کشورهای خارجی و جمع کثیری از فعالان و دست اندرکاران صنعت گردشگری در سالن همایش های صدا و سیما در تهران برگزار شد، افزود: صنعت گردشگری در دولت یازدهم و خصوصا بعد از اجرای برجام به کانون توجهات در ایران تبدیل شده و علاوه بر توجه مسئولان بخش های مختلف به یک مطالبه عمومی نیز برای مردم تبدیل شده است.
 
معاون رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود در این همایش با اشاره به هفته دفاع مقدس ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهداء و ایثارگران گفت: در هفته دفاع مقدس و در سالگرد رویداد بزرگ و تاریخی قرار داریم که عظمتش را مدیون مردم برومند این سرزمین است و افتخار دارم به استحضار برسانم که بخشی از ارزش های دفاع مقدس توسط خانواده بزرگ گردشگری و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در قالب کاروان راهیان نور در مناطق جنوب و غرب ایران زمین مورد توجه قرار گرفته و 21 مکان با عنوان یادمان شهداء دفاع مقدس ثبت ملی شده است.
 
وی در ادامه صحبت های خود گفت: صنعت گردشگری از دو منظر عام و فرهنگی قابل بررسی است و اعتقاد داریم صنعت گردشگری ابزاری قوی در دیپلماسی است که موجب آشنایی هرچه بیشتر ملت ها با یکدیگر می شود.
 
وی گفت: ضمن اینکه سلامت جسم و روان، تعاملات فرهنگی، نشر ارزش های معنوی، آگاهی، توجه به سنت ها، توجه به صنایع دستی و هنرهای سنتی، حفظ ارزش ها و آئین های سنتی و محلی، توسعه صلح جهانی و ... از دیگر دستاوردهای توسعه گردشگری است.
 
سلطانی فر اضافه کرد: گردشگری ضمن اینکه یکی از منابع درآمد زایی و وورد ارز به حساب می آید، در اشتغال زایی نیز نقش مهمی را بر عهده دارد .
 
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: در دولت یازدهم رویکردهای بسیار مناسبی را در حوزه گردشگری شاهد بودیم و رویکرد دولت تدبیر و امید در گفت و گو و تعامل با جهانیان به جای مناقشه باعث شده تا فرصت مناسبی برای رشد گردشگری و جذب هرچه بیشتر گردشگران به وجود آید.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه صحبت های خود گفت: از زمان فعالیت دولت یازدهم و خصوصا در فضای پسا برجام شاهد این هستیم که گردشگری به کانون توجهات بین مسئولان بخش های مختلف قرار گرفته ضمن اینکه در بین عموم مردم نیز رشد این صنعت به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.
 
وی گفت: گردشگری در سه سال گذشته مسیر خود را از امتناع به رضایت عمومی گردشگران تغییر داده است و به عنوان یک مطالبه عمومی قرار گرفته است.
 
دکتر سلطانی فر اظهار داشت: در برنامه ششم نیز گردشگری به عنوان یک موضوع خط دهنده مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یک ابزار مهم در دیپلماسی مورد توجه است.
 
وی در ادامه گفت: طرح ایجاد 140 هزار شغل با استفاده از ظرفیت صنعت گردشگری و ظرفیت صنایع دستی یکی از کارهای مهم و اقدامات اساسی است که در کنار اجرای سه طرح و پروژه مهم در حوزه تبیین اقتصاد مقاومتی از سوی این سازمان در حال اجراست.
 
معاون رئیس جمهور ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کوشیده است ضمن شناخت مشکلات با در نظر گرفتن سند چشم انداز20 ساله نظام و سیاست های تبیین شده از سوی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و سیاست های دولت یازدهم، در قابل چهار راهبرد اساسی و مناسب تسهیلات لازم و مناسب برای توسعه گردشگری را فراهم کند.
 
به گفته وی، تلاش برای جذب گردشگران خارجی با رویکرد رشد 10 درصدی سالانه به مانند سه سال گذشته، رونق گردشگری داخلی و ایجاد تسهیلات مناسب برای امکان اقامت همه اقشار مختلف مردم، توسعه گردشگری الکترونیکی و استفاده از ظرفیت تمام بخش ها با توجه به اقلیم مناسب ایران چهار رویکرد اساسی و اصلی است که سازمان میراث فرهنگی به دنبال آن است.
 
وی در ادامه صحبت های خود و در توضیح این چهار رویکرد گفت: در سه سال گذشته به طور میانگین سالانه شاهد رشد 10 درصدی جذب گردشگران خارجی هستیم که این موضوع دو برابر میانگین رشد جهانی است و با این روند تا پایان سال 1404 شاهد جذب 20 میلیون گردشگر خارجی در هر سال هستیم.
 
وی افزود: در حال حاضر 1750 پروژه در بخش گردشگری با سرمایه گذاری 40 هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوص در دست اجراست و در این میان 820 هتل یک تا پنج ستاره ساخته خواهد شد که از این تعداد نیز 170 هتل چهار و پنج ستاره خواهد بود.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: در سه سال گذشته 35 هتل پنج ستاره نیز احداث شده است که ساخت 70 هتل پنج ستاره دیگر نیز از محل صندوق توسعه ملی در دست اجراست.
 
سلطانی فر یادآور شد: 20 مورد مذاکره با سرمایه گذران خارجی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت گردشگری انجام شده و در این میان با دو گروه سرمایه گذار از ترکیه و آلمان برای احداث هتل رایزنی های مناسبی انجام شده است.
 
سلطانی فر در ادامه صحبت های خود به موضوع صدور ویزای الکترونیکی نیز اشاره کرد و افزود: زمان استفاده از ویزای فرودگاهی برای اتباع 190 کشور از یک ماه به سه ماه افزایش یافته ضمن اینکه موضوع صدور ویزای الکترونیکی نیز با قوت پیگیری می شود و صدور ویزای الکترونیکی تا پایان سال اجرایی خواهد شد.
 
معاون رئیس جمهور اضافه کرد: گردشگری در بعد خارجی موجبات فراهم آوردن صلح طلبی می شود و از این رو روز جهانی گردشگری را باید روز دوستی ملت ها نیز نامید.
 
وی افزود: انتخاب شعار گردشگری برای همه در دنیایی که امروز پر از تفاوت است این شعار به درستی انتخاب شده و تصمیمی است که به موقع گرفته شده است.
 
وی در پایان صحبت های خود با اشاره به تهیه طرح جامع گردشگری توسط سازمان تابعه خود گفت: این طرح مراحل پایانی خود را طی می کند و تا پایان سال برای تصویب به دولت تقدیم خواهد شد.
 
وی خطاب به رئیس جمهور گفت: درخواست من این است که ریاست محترم جمهوری دستورات و اوامر لازم برای تصویب طرح جامع گردشگری را صادر فرماید.

گفتنی است؛ در این مراسم از همیار گردشگری با حضور دکتر سلطانی فر و رحمانی موحد رونمایی شد.

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر