کد خبر: ۵۹۴۴۳۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹

آتش سوزی در ساختمان قدیمی پلاسکو در تهران و فرو ریختن آن در رسانه های خارجی بازتاب گسترده ای داشته است.

بازتاب حادثه ساختمان پلاسکو در رسانه‌های خارجیبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ حادثه دلخراش آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو در تهران همانند رسانه های داخلی در رسانه های خارجی نیز از انعکاس گسترده ای برخوردار شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون ایران اعلام کرد: در حادثه ریزش ساختمانی در تهران دست کم 75 نفر از جمله 45 آتش نشان زخمی شدند.

برخی رسانه های انگلیس از قبیل دیلی میرور و بی بی سی، افزون بر درج  خبر و گزارش این حادثه ، تصاویر ویدئویی از  آتش سوزی در ساختمان پلاسکو و نیز زمان ریزش آن را در پایگاه های اینترنتی خود قرار داده اند.

در پایگاه های اینترنتی این رسانه ها، علاوه بر تصاویر شبکه خبر که به صورت زنده از محل حادثه مخابره شد، تصاویری که در اینترنت بارگذاری شده نیز منعکس شده است. 

رسانه ها در انگلیس اعلام کردند: ساختمان سفارتخانه های انگلیس ، آلمان و ترکیه که در نزدیکی محل حادثه قرار دارند هنگام آتش سوزی هشدار خطر دریافت کردند و از افراد تخلیه شدند.

در همین حال آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو در چهار راه استانبول و در نزدیکی سفارت ترکیه در تهران بازتاب وسیعی در رسانه های خبری ترکیه یافت و این رسانه ها همچنان این رویداد را پیگیری می کنند.

خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: ساختمان تجاری و کاری پلاسکو در تهران در پی آتش سوزی به طور کلی فرو ریخت. بنا به نوشته این رسانه، در پی این آتش سوزی سفارت ترکیه که در ضلع جنوبی این ساختمان و آن سوی خیابان جمهوری واقع شده، با احتمال فروریختن ساختمان تخلیه شد. بنا بر اعلام این رسانه، فرو ریختن ساختمان پلاسکو خسارتی برای سفارت ترکیه نداشته است.

شبکه خبری تی.آر.تی. خبر نیز با انتخاب تیتر "ساختمان 17 طبقه پلاسکو در تهران فروریخت" به این رویداد خبری پرداخت.

هم اکنون این رویداد به خبر اول اغلب رسانه های ترکیه تبدیل شده و محور خبرهای آنها هم سفارت ترکیه واقع در محل وقوع رویداد است.

روزنامه ملیت در سایت خود نوشت: ساختمان بزرگ بر روی انسان ها فرو ریخت ـ سفارت ترکیه تخلیه شد

روزنامه آکشام هم نوشت: فاجعه آتش سوزی در تهران – ساختمان 17 طبقه فرو ریخت

روزنامه صباح هم نوشت: فاجعه در همسایه ما – ساختمان 17 طبقه فرو ریخت

روزنامه حریت هم در تارنمای خود نوشت: ساختمان به هنگام پخش زنده فروریخت ـ ایران در شوک ـ سفارت ترکیه تخلیه شد

شبکه خبری سی.ان.ان.ترک هم علاوه بر پخش زنده خبر در سایت خود اعلام کرد: ساختمان فرو ریخت ـ سفارت ترکیه تخلیه شد 

روزنامه جمهوریت هم نوشت: فاجعه در چهارراه استانبول تهران 

شبکه راشا تودی نیز به حضور نیروهای پلیس و گروه های امداد و نجات در محل حادثه اشاره کرد و نوشت: سفارتخانه های ترکیه و انگلیس هم که در نزدیکی ساختمان پلاسکو قرار دارند، تخلیه شدند. 

خبرگزاری فرانسه به نقل از "جلال مالکی" سخنگوی اداره آتش نشانی اعلام کرد: ما بارها درباره ایمن نبودن این ساختمان به مدیران آن اخطار داده بودیم اما، آنها به این اخطارها توجهی نکردند. 

این خبرگزاری فرانسوی اضافه کرد: 200 آتش‌نشان به صحنه فراخوانده شده بودند و احتمالا دهها تن از آنان در هنگام فروریختن ساختمان پلاسکو در ساختمان بوده‌اند. 

روزنامه های آمریکایی لس آنجلس تایمز ، یو اس ای تودی و شبکه خبری سی ان ان آمریکا نیز از ساختمان پلاسکو به عنوان سازه ای نمادین در مرکز تهران و درست در شمال بازار تهران یاد کردند و به نقل از رسانه های ایران از مجروح شدن 75 نفر در این حادثه خبر دادند. 

شبکه خبری اسکای نیوز نیز در خبری فوری از فرو ریختن یک برج در تهران و زخمی شدن 40 زخمی خبر داد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز گزارش داد، آمبولانس ها با سرعت به سمت ساختمان پلاسکوی تهران در حرکت هستند و پلیس تمامی راه های منتهی به محل حادثه را مسدود کرده است. 

روزنامه ایندیپندنت انگلیس به نقل از رسانه‌های ایران نوشت: این تصور وجود دارد که هنوز شماری از مردم عادی در زیر آوار مانده‌ باشند.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز نوشت: این ساختمان 17 طبقه در اوایل دهه 60 میلادی ساخته شد و در زمان خود، بلندترین ساختمان تهران به شمار می‌رفت.

شبکه خبری المیادین نیز با اشاره به زخمی شدن دهها تن در آتش سوزی ساختمان پلاسکوی تهران، از اقدامات گروههای پزشکی برای جست وجوی قربانیان احتمالی داخل ساختمان خبر داد. 

پایگاه خبری عرب 21 هم با پوشش خبر آتش سوزی در ساختمان پلاسکو نوشت: آتش مهار و جست و جو برای یافتن قربانیان حادثه شروع شده است.

رسانه های روسیا الیوم ، العربیه و علون الخلیج امارات نیز خبرهای مشابهی در رابطه با این حادثه منتشر کردند. 

پایگاه خبری عراقی السومریه نیوز نیز اعلام کرد، یک برج در تهران بر اثر آتش سوزی مهیب فرو ریخت. 

پایگاه خبری الیوم السابع به نقل از رسانه های خبری ایران نوشت، امروز (پنجشنبه) یک ساختمان 15 طبقه در تهران بر اثر آتش سوزی در تهران فرو ریخت. این پایگاه خبری فیلم لحظه فرو ریختن این ساختمان را پخش کرد. 

پایگاه خبری الیمن الان نیز با اعلام خبر این آتش سوزی در برج تجاری پلاسکو در تهران، پایتخت ایران، اعلام کرد، تا این لحظه از خسارت های جانی خبری در دست نیست.

رسانه های پاکستانی، از جمله رادیو دولتی پاکستان ضمن پوشش خبر آتش سوزی در ساختمان پلاسکوی تهران، اعلام کردند، نیروهای پلیس با هدف تسهیل و تسریع عملیات امداد و نجات در تلاشند مردم را از محل حادثه دور کنند. 

سایت اینترنتی روزنامه انگلیسی زبان اکسپرس تریبون پاکستان نوشت: دست کم 75 نفر، ازجمله 45 آتش نشان، در این حادثه مجروح شده اند. 

روزنامه ال پاییس اسپانیا در گزارشی تصویری و سر خط «ریزش یک ساختمان در تهران»، نوشت : یک ساختمان 17 طبقه تجاری مشهور تهران، امروز (پنجشنبه) به دلیل آتش سوزی مهیب فرو ریخت اما، هنوز تعداد قربانیان این حادثه مشخص نیست. 

روزنامه ال موندو نیز در گزارشی با سر خط «دست کم 70 مجروح و چندین مفقود پس از ریزش یک ساختمان 17 طبقه در تهران»، نوشت: ساختمان پلاسکو که در سال 1962 ساخته و یک مرکز تجاری و کارگاه های نساجی بود قبل از فروریختن تخلیه شده بود. پلاسکو یکی‌ از نخستین برج های ساخته شده در پایتخت ایران بود. 

روزنامه آ ب ث نوشت :یک ساختمان 17 طبقه در تهران، روز پنجشنبه و هنگامی که آتش نشان ها در حال خاموش کردن آتش بودند، فروریخت.

بازتاب حادثه ساختمان پلاسکو در رسانه‌های خارجی
در همین حال  آتش نشانی شهر لندن در یادداشتی که در صفحه توئیترش منتشر کرد، عنوان نمود: فکر ما نزد بستگان و دوستان آتش‌نشان هایی است که در جریان آتش سوزی و فروریختن ساختمانی در تهران جان باخته اند.


هافینگتن پست و یورونیوز هم با پوشش خبری حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو، به نقل از منابع داخلی از شهادت جمعی از آتش‌نشانان فداکار کشورمان در این رویداد تأسف‌بار خبر دادند. 


انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۹
در انتظار بررسی: ۰
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
الان جرثقیل مگنتی ما کجاست نگید در دنیا نیست برجهای دو قلو اون همه اهن با اهن ربا بر میداشتن تازه دو تا بود پلاسکو که کو چکتر بعد گازوییل اگر هست چوا انقدر اب متخصصان اهل فن میدونن این که میشه بمب ساعتی انقدر اب ریختین پاش که فردا دو تا چها راه انورتر ساختمونا پیشون میریزه اخطار به پلاسکو هم مثل مجوز ساخت ۸طبقه در تهران و سبز شدن ۲۲طبقه هست ایناتفاق در ایام خرید شب عید بود فکر کردید چه فاجعه ایی میشد .
الی
|
United Kingdom
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
بهتره نوسازی همه چیز رو شروع کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
وقتی رسانه ها تمام وقت دارند از کشورهای مدرن خبر منفی تهیه میکنند وقتی مشکلات مملکت رو لاپوشانی میکنند و میگن به مصلحت نیست معایب رسانه ای بشه با یه آتش سوزی فاجعه رخ میده. هر جای مملکت آتش میگیره آتشنشانی نمیتونه خاموش کنه. از جنگل گرفته تا پالایشگاه و پتروشیمی و کارخانجات بار اول نیست همه میگن امکانات ضعیفه. تجهیزات فرسودست. موندم این خودکفایی که رسانه ها فریاد میزنند تو کدوم بخشه؟ کسی میدونه به ما هم بگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
چرا تو کشور عزای عمومی اعلام نشد.حتما اونیک جونشو از دست داده باید یکی از مسئولین باشه.ک عزای عمومی اعلام کنید هاااااا..آتشنشانامون مگ جونشو واس خونوادشون عزیز نبوده.هاااا........
خلیل الله بلوچی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
تسلیت ما را از بلوچستان پذیرا باشید.
پاسخ ها
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
تسلیتها را از همه جای ایران بپذیرید همچنین از آذربایجان همه این عزیزان فرزندان ایران اسلامی بودند خدا به خانواده هایشان خیلی صبر بدهد.
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
خدا به ابرو اهل بیت این فداکارانو نجات بده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
این رو عینک بزنید نبینید خوب نیست همچین اتفاقی نی افتاده عینک بزنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
اگر سفارتخانه ها هشدار خطر دریافت کرده اند پس عده ای میدانستند احتمال ریزش کامل ساختمان وجود دارد پس چرا جان اتشنشانان را فدا کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
همه اینا با مدیریت صادقانه و عاقلانه قابل حله
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
این فاجعه بود که رخ داد ولی قیامت روزیه که گسل های جنوبی تهران که ما در جنوب تهران یعنی دقیقا محدوده پایین آزادی و انقلاب و ... ساکن هستیم ، به وقوع خواهد پیوست و خانه های قدیمی در کوچه ها و خیابان های باریک ، اون روز جهان به برای تهران به سوگ خواهد نشست! در ضمن لوله کشی گاز تهران رو به یک بمب آماده انفجار تبدیل کرده و در کل تهران و مخصوصا جنوب تهران قیامت رو خواهند دید ... لطفا از مسئولین بخواهید که تا قیامت نشده ، برای تهران و مخصوصا جنوب تهران کاری بکنن ، و یک پیشنهاد برای مسئولین که گاز رو کلا از تهران جمع کنن و برق و استفاده از لوازم برقی رو جایگزین کنن. ممنون که نظر منو منتشر خواهید کرد.
پاسخ ها
Arman
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
با سلام این کارهای که شما میگید شدنی نیست چون پول میخواد ک نداریم یعنی داریما تو جیب مسعولینه
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
خدا خودش به دادمون برسه
واااای که اگه حوادث جدی تری مثل زلزله رخ بده چی به سر مردم میاد...خدا می دونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
وای بحال اینکه تهران زلزله بیاد
zak
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
تو مطلب قبلی گفتم
اینجا هم خودتون درج کردید که بیشتر رسانه های ترکیه مانور میدادند روی این اتفاق
چرا؟؟چون خوشحالن
از چین وارد کنید اما از ترکیه نه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
آدم ساده . اینا همش جوسازی رسانه ای هستش. هرکسی نگران دوستان و هم میهن خودشه و باید از نگرانی دربیاد. متاسفانه نویسنده ها اکثرا دنبال جوسازی الکی هستن تا انتشار وقایع
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
متاسفانه جان مردم تو ایران مهم نیست تا کی بی فکری اگر کشور دیگه ای بود یک همچین ساختمون قدیمی رو خیلی وقت پیش خراب کرده بود سر هر موضوعی داریم کشته میدیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
دولتی که نتونه اتیش خاموش به چه دردی می خوره
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
پایتخت عوض کنید،همه امکانات تو تهران هزینه نکنید ،عدالت برقرار کنید که مردم همه نرن تهران،که هر اتفاقی بیافته خدا نفر بمیرن,انگار تهران ی کشور جداست از ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
باید برای بافت فرسوده وخانه هایی که تو طرح تفضیلی قرار گرفتندونه مجوز ساخت می دهند (عقب نشینی تو طرح واینکه چیزی از ملک درست وحسابی نمی ماندنه شهرداری می خردونه صرفه اقتصادی دارد!!ونه کسی ملک را می خرد!!) تعمییر اساسی ....ومردم را در خانه های فرسوده (منطقه 20...ابتدای .خیابان 24متری )به امان خدا رها کردندیه فکر اساسی بشود(خانه ما لب خیابان است واگر یه زلزله کوچک بیاید ملک به سمت پیاده رو خیابان فرومی ریزد........شهرداری و.شورای شهر یه فکری بکند!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
شاید وارد کردن هواپیما با بوق کرنا واجبتر از تجهیزات اتش نشانی باشه
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
حوادث در همه بخشها وجود داره !
فرقی نداره که ساختمان پلاسکو باشه یا حوادث هواپیمایی مثل C330 یا اتوبوس یا ماشینهای غیر ایمن و ...
مهم این هست که با نوسازی و ایجاد استانداردهای لازم در صنعت ساخت و ساز و هواپیمایی و حمل و نقل و بقیه بخشها جلوی بروز چینین حوادثی گرفته بشه!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
اگر هواپیمایی سقوط کنه حتما اولین نفر میگی چرا ناوگان هواپیمایی فرسودست. هر چیزی جای خود داره
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
حوادث اخیر یعنی اتش سوزی بعد از اتش سوزی ، افزایش سرطان در شهرهای بزرگ عواملی هستند که وزارت اطلاعات نباید به سادگی از ان بگذرد بهتر از تحقیق گسترده ای صورت گیرد متاسفانه بعد از وقوع جنگهای پی در پی در سوریه و امثال ان کشور ما تحت خطر قرار گرفته است و ان را باید جدی گرفت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
مردم انتظار دارند به یاد جان باختگان حادثه پلاسکو به خصوص آتش نشانان غیور از سوی دولت عزای عمومی اعلام شود.
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
باید تمام ساختمانهای با طبقات بیشتر از ۷ ۸ طبقه مجهز به سیستم اطفای حریق شوند. مسوولیت این حادثه فقط به عهده مسئولین مربوطه می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
با این امکانات ضعیف آتش نشانی آبروی ما در سطح بین المللی رفت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
تو رو خدا اون نردبان ها اصلا فشار آب نداشت. وقتی آتش نشانی تجهیزات مدرن و روز دنیا رو نداره معلوم آخرش چی میشه. ما نتونستیم آتش چند طبقه از یک برج رو خاموش کنیم و این آتش بعد از چند ساعت باعث ریزش برج شد و آبروی ما در سطح جهان رفت. تو رو خدا برید ببینید در بلاد کفر آتش رو چطوری خاموش میکنند و در تهران چطوری خاموش کردنند.
واقعا متاسفم بابت عملکرد ضعیف آتش نشانی و ایثار بدون تجهیزات فایده ای نداره.
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
خدارحم کنه تلفات حانی کم داشته باشه .ساختمان قدیمی همینه دیگه .خدای ناکرده زلزله بیاد چی .مسئولین نوسازی رو شروع کنیدخواهشا زنگ خطری بودبرای همه.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر