کد خبر: ۶۰۱۱۱۹۳
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۴
نوروز به كجا برويم؟

بُروجن یکی از شهرهای استان چهار محال و بختیاری و در بخش مرکزی شهرستان بروجن واقع است.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی  از کارهایی که مردم در ایام نوروز انجام می‌دهند، مسافرت است. برای سفر در کشور گزینه‌های مختلفی وجود دارد و هرکسی یک شهر را برای سفر انتخاب می‌کند. یکی از این گزینه‌ها شهر «بروجن» است و در این مقال به معرفی این شهر و جاهای دیدنی آن می‌پردازیم. 

بُروجن یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری، در بخش مرکزی شهرستان بروجن واقع است. این شهر در دشتی به وسعت حدود ۵۸۰ کیلومتر مربع در شرقی‌ترین نقطه استان قرار دارد. بروجن با ارتفاع ۲۱۹۷ متر از سطح دریا به بام ایران شهرت دارد.
 
بروجن را در سفرهای نوروزی خود از قلم نیندازید + تصاویر 

تاریخ دقیقِ اسکان در مکان فعلیِ شهر بروجن مشخص نیست. هرچند قدیمی‌ترین تاریخِ موردِ استناد برای بروجن را می‌توان بر اساسِ سنگ مزاری که چندی پیش در این شهرستان با تاریخِ فوتِ متوفی به سنه ( ۱۰۰۴هجری قمری ۹۷۴ هجری شمسی) یافت شد، محاسبه کرد. به نوشتهٔ محمدحسن خان اعتمادالسلطنه در کتاب مرآة البلدان در زمان ناصرالدین شاه قاجار قریهٔ بروجن، تُیولِ حسینقلی خان ایلخانی به شمار می‌آمد و وی قدری از اراضی آن را خریده بود. جمعیتِ بروجن در آن دوره به هزار خانوار می‌رسید. سه مسجد و سه رشته قنات داشت، مالیات آن ۹۳۰ تومان بود و هر سال دویست خروار بذرافشان داشت. 

تاریخ مرکزیتِ جمعیت بروجن به حدی که بتوان آن را شهر نامید، به زمانِ نهضت مشروطیت و تجمع بختیاری‌ها در این شهر برای فتح اصفهان و سپس فتح تهران می‌رسد. در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی صمصام السلطنه بختیاری با هزاران نفر سوار وارد بروجن شد و پس از آن عزمِ اصفهان کرد.
 
بروجن را در سفرهای نوروزی خود از قلم نیندازید + تصاویر 

اهالی بروجن مانند مردم دیگر شهرهای واقع در منطقه چهار محال از استان چهار محال و بختیاری، به زبان فارسی و لهجه اورجنی تکلم می کنند و پس از شهرکرد دومین شهر فارس زبان هستند. در قدیم لهجه‌ای مخصوص به این شهر هم وجود داشت و چند شاعر محلی هم به این گویش اشعاری سروده و می‌سرایند و این لهجه را به طور کامل، تنها در همان اشعار می‌توان یافت و لهجه مردم با آن متفاوت است.

از بروجن همواره به عنوان یکی از سردترین شهرهای کشور در گزارش‌های هواشناسی نام برده می‌شود. این شهر شرایط نیمه مرطوب با تابستان معتدل و زمستان بسیار سرد دارد و تعداد روزهای یخبندان در حدود ۱۲۲روز در سال است. حداقل مطلق دمای این ایستگاه به ۳۶- درجه  و حداکثر مطلق دمای مشاهد شده به ۳۶درجه سانتیگراد می رسد. بارش سالانه این ایستگاه بطور متوسط به ۳۶۰ میلی‌متر است و دو فصل خشک و مرطوب دارد. فصل خشک آن از خرداد تا شهریور ادامه دارد و فصل مرطوب آن از مهر ماه آغاز می شود و تا اردیبهشت طول می کشد. در مجموع بارش فصل زمستان به ۴۴ درصد و پاییز به ۳۲ درصد و بهار به ۲۴ درصد می‌رسد و تابستان ۱ در صد بارش دارد.

بروجن یکی از مرتفع‌ترین شهرهای کشور است. این ویژگی شهر سبب شده است، شهر  بروجن از جهت محیط زیست حیوانی و گیاهی بسیار غنی و پر جاذبه شود. چشمه سیاسرد و تالاب چغاخور و آداب و رسوم اصیل بختیاری‌ها از جاذبه‌های گردشگری این مناطق به شمار می‌آید.
 
بروجن را در سفرهای نوروزی خود از قلم نیندازید + تصاویر 

هوای خنک، مطبوع و سایه‌سار درختان کهنسالی که در اطراف چشمه سیاسرد وجود دارد، سبب شده این منطقه به مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت‌کنندگان شهر بروجن و سایر گردشگران تبدیل شود. به طوری که همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل این مکان شاهد حضور شمار زیادی از مسافران و گردشگران از استان‌های همجوار است.

چشمه سیاسرد، مهمترین منطقه گردشگری در شهر بروجن محسوب می شود و در نزدیکی جاده بروجن – خوزستان قرار دارد. به همین واسطه مسافران بسیاری وارد این منطقه می شوند و همیشه این منطقه در رتبه برتر جذب گردشگر قرار دارد. این منطقه نمونه گردشگری هر ساله رتبه یک یا دو جذب بیشترین مسافر و گردشگر را به خود اختصاص می دهد.

منطقه نمونه گردشگری سیاسرد به عنوان مهم‌ترین قطب طبیعی و گردشگری بروجن در فاصله ۶ کیلومتری شهر بروجن واقع شده است. وجود درختان کهنسال، باغ های میوه اطراف آن چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است، آب خنکی که از دل زمین می‌جوشد، هوای خنک و مطبوع آن در فصل بهار و تابستان جمعیت زیادی را از مناطق مختلف کشور به سمت خود می‌کشاند. زمستان‌ها نیز با وجود کوه‌ها و تپه‌های اطراف و بارش فراوان برف به عنوان مکان تفریحی جوانان جهت ورزش اسکی و دیگر بازی‌های زمستانی محسوب می‌شود. 

فضاسازی‌های مناسب اطراف چشمه، نزدیکی راه و دسترسی آسان، بر طرفداران این کانون گردشگری افزوده و میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان نموده است. امکانات و تسهیلات تفریحی، گردشگری، حمل و نقل، اسکان و جاده آسفالته، فضای سبز، سرویس بهداشتی، سکوی نشیمن، دسترسی به واحدهای اقامتی و پذیرایی شهر بروجن، تجهیزات بازی کودکان، پارکینگ، آب آشامیدنی از امکانات این تفرجگاه است.

منابع آبی چشمه سیاسرد در زیر کوه سیاسرد قرار دارد. این چشمه در سال‌های آب‌سالی، آب فراوان و گوارایی دارد. در اطراف این چشمه، باغ‌ها و ویلاهای زیادی ساخته شده‌اند که کوچه‌باغ‌های باصفایی را تشکیل می دهند. این تفریحگاه در تابستان، به علت خنکا و مطبوعیت هوا، مورد توجه شهروندان شهر بروجن و شمار زیادی از شهروندان شهر اصفهان و شهرستان‌های تابع آن (همچون شهرضا، دهاقان، مبارکه و نجف‌آباد که آب و هوای گرمتری دارند) قرار می گیرد.

در فصل زمستان، پیست اسکی طبیعی و آماتور بر روی کوه سیاسرد توسط علاقه‌مندان برپا می‌شود. در چند سال اخیر سیاسرد زیبا و زیباتر شده است. به طوری که در سال ۸۶ به عنوان گردشگاه ملی معرفی گردید و در سال‌های اخیر گردشگاه نمونه استان برگزیده شد. از دیگر جذابیت‌های سیاسرد پیاده‌روی در جاده منتهی به آن است. همیشه ورزشکاران این راه را پیاده یا با دوچرخه طی می‌کنند تا به سیاسرد برسند و پس از استراحت در زیر درختان تنومند آن و آشامیدن آب گوارا از چشمه دوباره مسیر ۶ کیلومتری آن را باز می‌گردند.
 
بروجن را در سفرهای نوروزی خود از قلم نیندازید + تصاویر 

پل تاریخی مصلی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان بروجن، بلوار ساحلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل تاریخ‍ی در دوران قاجار به روش آجرچینی خفته راسته و با استفاده از ملات ساروج ساخته شد و در برابر  سیل سال 1330 هجری شمسی مقاومت كرد و سالم باقی ماند. این خود خبر از معماری مستحكم پل تاریخی مصلی  می دهد.

پل مصلی، عروس پل های بروجن محسوب می شود و بهترین سند به جای مانده از تاریخ ساخت و متولیان پل، سنگ نوشته نصب شده بر دیوارة پل است.

این پل تنها پل ماشین رو در زمان قدیم بود که بر روی رودخانه ساخته شد و در اطراف آن، دو آسیاب بادی به چشم می خورد و کمی پایین تر نیز یک حمام قدیمی وجود داشت که همگی بر اثر سیل ویرانگر زیر خاک مدفون شده‌اند. در حال حاضر با محوطه سازی در اطراف این پل، این مكان به بازارچه دائمی صنایع دستی تبدیل شده است . 

 
 
انتهای پيام/
 
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
حالا این بروجن چی داره مگ !؟
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر