حکایت قراردادی با ماهیت "جنایت جنگی" در منطقه؛

قرارداد تسلیحاتی «ریاض- واشنگتن»؛ معامله‌ای به‌بهای خون ملت یمن!

چندی قبل وزارت خارجه آمریکا با تصمیم ترامپ مبنی بر فروش تسلیحات به عربستان موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، چندی پیش بود که وزارت امورخارجه آمریکا با تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر درخواست فروش سلاح و تجهیزات نظامی به عربستان موافقت کرد.

این موافقت در حالی شکل گرفت که انتقادات زیادی در گذشته و دوران کنونی به‌دنبال داشته است. در واقع علت اصلی مخالفت‌ها با این توافق، استفاده سعودی‌ها از تسلیحات خریداری شده علیه جان هزاران شهروند یمنی است.

*حکایت گزارش‌هایی که اوباما را مجبور به تعلیق قرارداد تسلیحاتی با ریاض کرد
به‌نقل از خبرگزاری الوقت؛ موافقت وزارت خارجه کاخ‌سفید با این معامله ترامپ، پس از اتمام دوره ممنوعیت اجرای آن در دوران ریاست جمهوری اوباما صورت می‌گیرد، چرا که در آن زمان گزارش‌های زیادی از سوی نهادهای حقوقی بین‌المللی در مخالفت با توافق یاد شده منتشر شد.

در آن دوره نهادهای حقوقی دنیا تاکید کردند که ریاض با به‌کارگیری تسلیحات ممنوعه اهدایی واشنگتن، به نقض حقوق بشر در یمن پرداخته است.

اوباما در ماه‌های آخر حضورش در کاخ سفید، به‌دلیل فشار رسانه‌ها به دولتش پیرامون حملات عربستان به مجلس عزای یمنی‌ها؛ فروش ذخائر و تجهیزات نظامی سنگین را به ریاض تعلیق کرد.

*واکنش مطبوعات دنیا به موافقت‌نامه ضدبشری واشنگتن و ریاض/ حمله آل‌سعود به یمن «جنایت جنگی» است

قرارداد تسلیحاتی «ریاض- واشنگتن»؛ معامله‌ای با بهای خون ملت یمن!

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشت: وزارت خارجه آمریکا با درخواست فروش تسلیحات به عربستان سعودی موافقت کرد، تصمیمی که در ماه‌های اخیر و در دوران ریاست جمهوری اوباما به‌دلیل نگرانی از عدم هماهنگی آن با حقوق بشر تعلیق شده بود.

این روزنامه در روزهای اخیر طی گزارشی اعلام کرد: علت اصلی تعلیق فروش تسلیحات به عربستان، اقدامات سعودی‌ها در حمله نظامی به شهروندان یمنی است.

هم‌چنین ایندیپندنت با اشاره به گزارش‌های کارشناسان سازمان ملل تصریح کرد: نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان، حملاتی را به یمن صورت داده‌اند که «جنایت جنگی» محسوب می‌شود.

این روزنامه انگلیسی در پایان نوشت که هدف ایالات متحده از چنین معامله‌ای، گسترش تعاملات با عربستان است و همان‌گونه که مسئولان آمریکایی می‌گویند؛ این معامله برای اجرایی شدن، به موافقت کاخ سفید نیاز دارد.

*واشنگتن‌پست: برجسته‌ترین نتیجه قرارداد تسلیحاتی ریاض- واشنگتن، تهدید حیات یمنی‌هاست 

قرارداد تسلیحاتی «ریاض- واشنگتن»؛ معامله‌ای با بهای خون ملت یمن!

از سوی دیگر روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست نیز در گزارشی با اشاره به موافقت وزارت خارجه آمریکا با تصمیم ترامپ در فروش تسلیحات به عربستان؛ از ابعاد مختلف آن پرده برداشت.

این روزنامه نوشت: اما وزارت خارجه کاخ‌سفید با وجود تمامی مخالفت‌ها، انعقاد این قرارداد را تایید کرد؛ قراردادی که برجسته‌ترین دستاورد آن، تهدید حیات شهروندان یمنی و راه‌اندازی حمام خون در این کشور است! 

در حقیقت موافقت کاخ‌سفید با فروش تسلیحات به ریاض، حمایت ریاست جمهوری جدید آمریکا از جنگ‌افروزی آل‌سعود علیه ملت یمن محسوب می‌شود. 

اریک بلوفسکی، مدیر پرونده شمال آفریقا و یمن در دولت اوباما می‌گوید: ایالات متحده هیچ‌گاه نمی‌خواست که به‌عنوان یک میانجی برای اتمام درگیری‌ها در یمن ایفای نقش کند.

اما برخی از اعضای مجلس سنای آمریکا نیز، مسئله موافقت وزارت خارجه با فروش تسلیحات و ذخایر نظامی به عربستان را محکوم کردند.
دلیل مخالفت سناتورهای سنا هم حملات آل‌سعود علیه ملت یمن و افزایش تعداد قربانیان در این کشور ذکر شد.

*مدیر دیده‌بان حقوق بشر: ترامپ به سعودی‌های سرکوب‌گر افراط‌گرا سلاح می‌فروشد! 

قرارداد تسلیحاتی «ریاض- واشنگتن»؛ معامله‌ای با بهای خون ملت یمن!

الوقت التحلیلی در گزارشی نوشت: "کنث روث" مدیر اجرایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر از موافقت کاخ‌سفید با فروش تسلیحات و ذخایر نظامی به عربستان، انتقاد کرد.

وی در توییتر خود نوشت: کشور عربستان سعودی اقداماتی از قبیل؛ سرکوب کردن زنان، ترویج نسخه افراطی از اسلام و کشتار شهروندان یمن را صورت می‌دهد، اما با این وجود ترامپ به چنین کشوری سلاح می‌فروشد.

مدتی قبل قانون‌گذاران کشورهای عضو پارلمان اروپایی درخواستی مبنی بر لزوم ممنوعیت فروش سلاح‌های اروپایی به عربستان را مطرح کردند. 

نمایندگان اتحادیه اروپا دلیل این اقدام را حملات هوایی جنگنده‌های سعودی به یمن و محاصره دریایی سواحل این کشور عنوان کردند.

همان‌گونه که در گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده است؛ شواهد قانع کننده‌ای از ارتکاب عربستان به جنایت جنگی در حمله به مردم یمن وجود دارد.

به‌همین دلیل این سازمان از روسای کشورهای بزرگ خواست تا کمک‌های تسلیحاتی و تجهیزات سنگین نظامی خود را به عربستان متوقف کنند.

در ادامه نیز مدیر این سازمان گفت: هر روز شاهد تاثیر ویران کننده فروش اسلحه و تجهیزات جنگی به عربستان و به‌کارگیری آن‌ها علیه شهروندان یمنی هستیم.

اما در نهایت منشا شکل‌گیری تمامی کشتارها ویرانی‌ها در یمن، به حمایت‌های گسترده کاخ‌سفید از آل‌سعود و قراردادهای آشکار و پنهان تسلیحاتی دو طرف می‌رسد؛ معاملاتی که در این گزارش تنها به یک نمونه از آن‌ها اشاره شد.

حمایت‌های واشنگتن از مظلوم‌کُشی ریاض در یمن به‌حدی است که حتی رسانه‌های وابسته به سعودی‌ها در منطقه نیز، ایالات متحده را پیشتازترین حامی نظامی و لجستیکی ائتلاف سعودی در جنگ علیه ملت یمن عنوان می‌کنند.

گزارش از: وحید امیدی موحد

انتهای پیام/ 
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار