کد خبر: ۶۰۸۸۲۰۶
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
پورعلی مطلق در نشست خبری:

دبیر ستاد انتخابات گفت: بیش از 63 هزار و 429 هزار شعبه أخذ رای در سراسر کشور برای انتخابات پیش رو در نظر گرفته شده است.

بیش از ۶۳ هزار ۴۲۹ شعبه اخذ رای در سراسر کشور داریم
به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی پور علی مطلق دبیر ستاد انتخابات در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز دوشنبه (25 اردیبهشت ماه) برگزار شد، گفت: همه ملزومات و اقلام مورد نیاز برای برگزاری انتخابات به شهرستان‌ها و بخش‌ها فرستاده شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بیش از 63 هزار و 429 شعبه اخذ رأی در سراسر کشور در نظر گرفته شده،افزود: برای نخستین بار انتخابات شوراها در 141 شهر به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

پورعلی مطلق با بیان اینکه بیشترین شعب اخذ رأی در تهران، خراسان رضوی و مازندران خواهد بود، افزود: کمترین شعب هم مربوط به استان‌های قم، ایلام و قزوین می‌شود. 

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه ما سه انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستاها و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم، تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام گرفته ما مشکلی را برای برگزاری این انتخابات نداریم.

پورعلی مطلق تصریح کرد: رسیدگی به شکایات داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستاها به اتمام رسیده و از روز گذشته بحث رد صلاحیت شوراها تمام شده است همه افرادی که در میدان رقابت هستند را به فرمانداری‌ها اعلام کردیم. 

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه پایان تبلیغات شوراهای اسلامی شهر و روستاها 8 صبح روز پنجشنبه است، گفت: در رابطه با انتخابات بیش از یک میلیون و 150 هزار نفر عوامل اجرایی سر صندوق‌ها خواهیم داشت. هیئت اجرایی در انتخابات ریاست جمهوری 13 نفر و در شوراها 11 نفر هستند.

دبیر ستاد انتخابات کشور یادآور شد:‌63 هزار و 429 شعبه اخذ رأی دارای بازرس هستند بیش از 130 هزار صندوق خواهیم داشت.
 
پورعلی مطلق افزود: برای نخستین بار انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود و هیئت‌های مرکزی انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده است و تاکنون پنج جلسه برگزار کرده‌ایم، کمیسیون بررسی تبلیغات کاندیداها به صورت  کامل وظایف خود را انجام  می‌دهند.
 
دبیر ستاد انتخابات ادامه داد: گزارش‌های مطبوعات حاکی از آن است که فضای کشور برای برگزاری انتخابات کاملا آماده است، تبلیغات کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستاها رقابتی‌است به طور کلی پیش بینی می‌کنیم که مشارکت خوبی را در این دوره از انتخابات خواهیم داشت و حتی می‌توانیم بگوییم در بحث مشارکت رکورد خواهیم زد. 

وی تأکید کرد: براساس قانون هریک از نامزدها می‌توانند در شعب اخذ رأی نماینده داشته باشند و این موضوع را به همه نامزدها اعلام کرده‌ایم که نمایندگان آ‌نها می‌توانند در کنار عوامل اجرایی و نظارتی به نحوه برگزاری انتخابات نظارت داشته باشند، چراکه این موضوع باعث می‌شود آنان به طور کامل در جریان فرآیند انتخابات قرار بگیرند اگر مباحثی پیش بیاید پیگیری‌های لازم را داشته باشند به هرحال حضور نمایندگان کاندیداها موجب می‌شود که سلامت انتخابات بیشتر تضمین شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت مشارکت حداکثری تعرفه‌های لازم در نظر گرفته شده است یا خیر، گفت: اگرچه قرار است برای 141 شهر انتخابات به صورت الکترونیکی برگزاری شود، اما ما تلاش کرده‌ایم تا امکانات برگزاری انتخابات دستی را هم برای آنها مهیا کنیم تا در صورتی که مشکلی پیش بیاید با در اختیار قرار دادن تعرفه‌ها وقفه‌ای در برگزاری انتخابات ایجاد نشود.

پورعلی مطلق در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه دادستان کل کشور اعلام کرده پرونده‌هایی از تخلفات انتخاباتی و سوء استفاده از بیت‌المال که مربوط به استانداران و بخشداران ارجاع شده و در حال رسیدگی است، تصریح کرد: در این دوره از انتخابات با توجه به آماری که در دست داریم نسبت به گذشته تخلفات انتخاباتی تا یک سوم کاهش داشته است.

وی افزود: گزارش‌ها هر روز از بخش‌های مختلف اجرایی و نظارتی به دست ما می‌رسد اما در خصوص مواردی که گفتید هنوز حکم صادر نشده و ما نمی‌توانیم بگوییم که جرمی اتفاق افتاده است.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه با پیگیری‌های شورای نگهبان و قوه قضاییه به همه تخلفات رسیدگی می‌کنیم، گفت: البته ممکن است برخی موارد تنها سوءتفاهم باشد.

پورعلی مطلق با بیان اینکه طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری نباید عواملی که در امر انتخابات مسئولیت دارند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در این عرصه فعالیت کنند، متذکر شد: مسئولان یا همکارانی که در انتخابات فعالیت می‌کنند یا مرخصی گرفته‌اند یا استعفا داده‌اند که این موضوع ممکن است در اذهان این گونه تلقی شود که برخی از مسئولان بدون استعفا و مرخصی در حال فعالیت‌های انتخاباتی هستند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بخشی از اعتراضات معدن‌چیان به رئیس جمهور در مستند یکی از کاندیداها پخش شده است، آیا این هتک حرمت یا توهین به رئیس جمهور نیست؟ گفت: در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخاباتی در مورد فیلم‌های ضبط شده و اینکه چه قسمت‌هایی پخش یا حذف شود، رأی اکثریت اعضا معیار است.

دبیر ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: در این کمیسیون وزیر کشور یا نماینده تام الاختیار وی، دادستان کل کشور یا نماینده تام الاختیار، رئیس صدا و سیما یا نماینده تام الاختیار وی، دبیر هیئت اجرایی، رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما و همچنین نماینده شورای نگهبان که ناظر است وجود دارند و درباره پخش فیلم‌ها نظر می‌دهند و غالبا رأی اکثریت مهم است.

دبیر ستاد انتخابات کشور درباره تمهیدات لازم برای اخذ رأی در خارج از کشور نیز اظهار داشت: همان طور که در داخل کشور ستاد انتخابات داریم، بر اساس حکمی که وزیر کشور صادر کرده است یک ستاد انتخاباتی هم در خارج از کشور داریم، اما اجرای انتخابات در خارج از کشور بر عهده وزارت امور خارجه است، رئیس این ستاد انتخاب شده شورای نگهبان هم هیئت نظارت تشکیل داده‌اند.
 
پورعلی مطلق بیان داشت: در 104 کشور و 133 نمایندگی خارج از کشور انتخابات را برگزار خواهیم کرد که در مجموع 304 شعبه خواهیم داشت، تعداد صندوق‌ها و نمایندگی‌های ما نسبت به دوره‌های گذشته 10 درصد افزایش دارد.

وی با توجه به اینکه ایرانیان مقیم کانادا نمی‌توانند در این کشور شاهد برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باشند، تصریح کرد: قرار شده در کانادا صندوقی برای ایرانیانی که خارج از کشور و در کانادا هستند مستقر شود تا آنها بتوانند رأی خود را به صندوق بیاندازند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه بر اساس ماده 19 قانون انتخابات کسی که می‌خواهد رأی بدهد هم به شناسانه و هم به شماره ملی نیاز دارد، گفت: برای اینکه هیچ شهروندی مشکلی برای اخذ رأی نداشته باشد ثبت احوال از شروع ساعت اخذ رأی در آماده‌باش است و احیانا اگر فردی شماره ملی خود را گم کرده است با تماس با ثبت احوال و دادن  مشخصات سجلی خود می‌تواند شماره ملی دریافت کند.

پورعلی مطلق در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه طبق تعهدنامه‌ای که نمایندگان نامزدهای ریاست جهموری امضا کرده‌اند، هیچ یک از نامزدها نمی‌توانند موارد اصلاح شده در مصاحبه‌ها و مستندهای خود را در فضای مجازی منتشر کنند، در صورت بروز تخلف چه برخوردی صورت خواهد گرفت، تصریح کرد: در گذشته هم چنین اتفاق‌هایی افتاده مطمئن باشید به همه این موارد رسیدگی می‌شود، ممکن است این رسیدگی اکنون باشد یا اینکه به بعد از انتخابات موکول شود به هرحال اگر ضرورت داشته باشد قبل از اخذ رأی و در غیر این صورت بعد از انتخابات مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. 

وی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: از میان ثبت نام کنندگان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها صلاحیت چهار درصد احراز صلاحیت نشدند و حدود 6.2 درصد هم انصراف دادند.
 
انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۶
فقط رئیسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
با روحانی تا 1400
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر