کد خبر: ۶۱۵۰۸۵۲
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷

جنایتی که هر ساله در روز 12 تیر در خاطره ها زنده می شود و مرور آن قلب سراسر ایران را به درد می آورد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، ۱۲ تیر ماه، هواپیما ایرباس آ-۳۰۰ دود و  سقوط .......، چیزی که هیچگاه فراموش نمی‌شود باز هم تاریخ را مرور می‌کنیم.

هواپیما ایرباس آ-۳۰۰ با ۱۵  دقیقه تأخیر، در ساعت ۱۰:۱۷ صبح از فرودگاه بندرعباس بطرف دبی پرواز کرد، مدت زمان پرواز ۲۸ دقیقه و در ارتفاع ۱۴ هزار پایی در نظر گرفته.  پرواز تا ارتفاع ۱۲ هزار پایی ادامه داشت و خلبان با برج مراقبت ارتباط برقرار می کند، هواپیما وارد منطقه کنترل امارات متحده عربی می‌شود در این لحظه خلبان به برج مراقبت اعلام می‌کند که قصد صعود به ارتفاع ۱۴ هزار پایی را دارد.

روایت جنایت ناو آمریکایی در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷

اما ناو امریکایی از هفتم خرداد برای اسکورت نفتکش‌های خودی و غیر خودی وارد خلیج فارس شده، ساعت ۱۰:۲۲ دقیقه وارد حریم آب‌های ایران شد بدستور ناخدا ویل راجرز موشک استاندارد ۲ به سوی هواپیمای پرواز ۶۵۵ شلیک و هواپیما از صفحه رادار محو شد  .

روایت جنایت ناو آمریکایی در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷

 از ۲۹۰ سرنشین این هواپیما ۶۶ نفر کودک بودند که  جان باختند و سرنوشت این هواپیما از طرف برج مراقبت فرودگاه بندرعباس و دبی نامشخص اعلام شد.

روایت جنایت ناو آمریکایی در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷

فعالیت برای یافتن لاشه هواپیمای  آ-۳۰۰ آغاز شد

بلافاصله مقامات امریکایی اعلام کردند که یک فروند هواپیمای اف ۱۴ را مورد هدف قرار داده اند؛ و بعد اعلام کردند که به اشتباه این عمل انجام شده است. بعد‌ها اعلام شد که این هواپیما از مسیر خارج شده و رزم ناو امریکایی هفت بار اخطار داده است.

حقیقتی که فرمانده نادیده گرفت

۲۳ تیر کمیته حقیقت یاب با همکاری ایکائو تشکیل شد و گزارش زیر ارائه شد:
تنها  هفت دقیقه بعد از پرواز هواپیما از فرودگاه بندرعباس ۱۱ اخطار ارسال شده است۷ اخطار توسط ناو وینسنس  و بحث میان سه ناو  وینسنس-سایدز و مونت گمری در می گیرد.
در دقایق آخر هدف قرار گرفتن هواپیما گزارش ایکائو مشخص می‌کند که عده‌ای هواپیما را نظامی و عده‌ای دیگر تجاری تلقی می‌کنند.
دو دقیقه بعد اعلام می شود که هواپیمای جنگی اف ۱۴ است و در همین حال کارکنان سایدز فریاد زدند که هواپیما  تجاریست و یکی از خدمه  وینسنس هم همین را می‌گوید.
در این هنگام ناخدای وینسنس تصمیم به پرتاب موشک می  گیرد.امریکا معتقد است که ناو مذکور به اشتباه هواپیما را مورد هدف قرار داده است.

نماینده امریکا در سازمان ملل در این باره می گوید در چند روز اخیر منطقه خلیج فارس نا امن بود و در همان روز یک هواپیمای اف ۱۴ از  بندرعباس پرواز و قصد حمله به ناو مذکور را داشته که فرمانده ناو برای دفاع از خود دستور  پرتاب موشک را داده است.


در گزارش نهایی کمیته حقیقت یاب پنتاگون تاکید شد که هواپیمای ایرباس در مسیر خود حرکت کرده است؛ و علت حادثه را قرار گرفتن در  وضعیت  جنگی برای اولین بار گزارش شد.

بعد از حادثه هیچ‌کدام از خدمه جنگی ناو وینسنس تحت پیگیرد قرار نگرفتند و حتی فرمانده ناو نیز در پایان خدمت خود مدال گرفت.

انتهای پیام/ب

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر