کد خبر: ۶۱۹۴۱۳۶
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
کد خبر : ۶۱۹۴۱۳۶

رئیس جمهور گفت: فابریکه قطعات پیش ساخت ساختمانی باید تا آغاز سال تعلیمی جدید به بهره‌برداری سپرده شود و در اول سال نیز تمرکز بیشتر ما روی اعمار مکاتب باشد.

مکاتب افغانستان با قطعات پیش ساخت اعمار می‌شوندبه گزارش خبرنگار حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، جلسۀ شورای عالی توسعه شهری تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی دایر شد.

در این جلسه که در ارگ انجام شد، نصب فابریکه قطعات پیش ساخت یکی از موضوعات مطرح شده در شورای عالی توسعه شهری بود.

سید سعادت منصور نادری در رابطه به کارهای انجام شده بخاطر فعالیت فابریکه قطعات پیش ساخت ساختمانی و ظرفیت تولیدی فابریکه مذکور بر اساس قرارداد و میکانیزم تطبیقی پروژه های ساختمانی عامه با استفاده از عناصر تولیدی پیش ساخت، معلومات مفصل ارائه کرد.

وزیر شهرسازی به منظور تسریع روند فعالیت فابریکه مذکور پیشنهاد کرد که یک کمیته مشترک متشکل از وزارت های شهرسازی و مسکن، مالیه، اقتصاد، معارف و صحت عامه به منظور شناسایی و اولویت بندی پروژه های تعلیمی و صحی برای سال مالی ۱۳۹۷ ایجاد گردد.

سید سعادت منصور نادری گفت که با ایجاد این فابریکه روند کارهای ساختمانی در افغانستان تسریع می یابد و ما می توانیم در یک روز یک مکتب هشت صنفی را اعمار کنیم.

عبدالباقی پوپل معین اداره مستقل ارگان های محل، از طرح ایجاد فابریکه مذکور استقبال کرده گفت که در حال حاضر ۱۲۰ ولسوالی کشور دارای ساختمان نمی باشند که با فعالیت این فابریکه می توانیم به این مشکل نقطه پایان بگذاریم.

وی پیشنهاد کرد که برای انتقال قطعات پیش ساخت باید یک سیستم ترانسپورتی در نظر گرفته شود و امنیت آن نیز تامین گردد.

داکتر اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف گفت که با ایجاد این فابریکه مشکل وزارت معارف از نگاه کمبود ساختمان مکاتب رفع می گردد و ما بیشتر می توانیم به شاگردان و معلمین توجه نماییم.

وی افزود که به تعداد ۱۷ هزار مکتب در سراسر کشور موجود است که ۵۰ در صد آن فاقد ساختمان می باشد.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه گفت شرکت حبیب گلزار و بنیاد بیات حاضر به سرمایه گذاری در این بخش می باشند.

وی افزود که ترانسپورت، حفظ و مراقبت نیز در نظر گرفته شده است و نرخ آن تخمینی بوده که می شود در رقابت با سکتور خصوصی کمتر شود.

رئیس جمهوری غنی در این خصوص گفت که فابریکه مذکور باید تا آغاز سال تعلیمی جدید به بهره برداری سپرده شود و تعداد مکاتبی که قرار است اعمار گردد، مشخص شوند.

رئیس جمهور افزود که راجع به تولید، مونتاژ و انتقال قطعات پیش ساخت نیز برنامه‌ های واضح و مشخص اتخاذ گردد و در سال اول، تمرکز بیشتر ما روی اعمار مکاتب باشد.

وی خاطرنشان کرد که بخش خصوصی در این عرصه رقابت کند و دولت باید پیش قدم شود تا راه را به بخش خصوصی باز نماید و همچنان نیازمندی های وزارت های معارف، صحت عامه و ارگان های محل نیز معلوم شود.

رئیس جمهور غنی، از خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت خواست تا نیازمندی های شان را در عرصه ساختمانی، ارائه کند و چگونگی سرمایه گذاری در زمینه تولید مواد ساختمانی داخل کشور نیز مشخص گردد.

رئیس جمهور به مدیریت زمان در این خصوص تاکید کرده گفت که تاخیر در بهره برداری این فابریکه صورت نگیرد.

وی افزود که شماری از ولسوالی ها ساختمان ندارند و از قطعات پیش ساخت تولید شدۀ این فابریکه برای اعمار تعمیرات متذکره استفاده شود.

رئیس جمهور کشور از وزارت شهرسازی خواست تا نقشه واضح برای هر ولسوالی داشته باشد و در این نقشه ها سهولت های لازم بخاطر ساخت میدان های تفریحی و ورزش را برای جوانان نیز در نظر داشته باشد.

  انتهای پیام/

برای اطلاع از آخرین اخبار افغانستان به کانال تلگرامی ما بپیوندید

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر