کد خبر: ۶۱۹۹۷۷۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹

پرونده پیشنهاد ثبت سرزمین سیاه طبس 17 مرداد در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بررسی و پس از این اثر در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از بیرجند ؛ رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سرزمین سیاه نام منطقه ای است که در 120 کیلومتری جنوب طبس و در شمالی ترین بخش پناهگاه حیات وحش نایبندان قرار دارد.

وی  افزود: چون این منطقه از سنگ ها وگدازه های آتشفشانی سیاه رنگ پوشیده شده به سرزمین سیاه شهرت دارد.

ملکوتی گفت: این منطقه یکی از جاذبه های شهرستان طبس است که به لحاظ وضع ظاهری مشابه با گندم بریان شهداد در کرمان بوده و حاصل آخرین فعالیتهای آتشفشانی ایران دردوره کواترنراست.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: این منطقه اهمیت بسیار ویژه ای در بین آثار طبیعی خراسان جنوبی دارد.

جنس سنگهای منطقه ازبازالت بوده که ازدسته سنگهای آذرین بیرونی محسوب می شوند.

این سنگها در اثر فعالیت های گسل نایبند و فوران این سنگها توسط چند آتشفشان درسطح زمین پراکنده گردیده اند و منطقه ای کم نظیر و زیبا همانند سطح کُرات منظومه شمسی پدید آورده اند.

طول این منطقه 16 کیلومتر و عرض آن 15 کیلومتر است.

وسعت منطقه که تجمع سنگ ها در آن فراوان است 240 کیلومتر مربع و وسعت کلی منطقه با توجه به پراکندگی سنگ ها و دهانه های آتشفشانی منفرد حدود 400 کیلومترمربع است.

انتهای پیام/ک

پرونده پیشنهاد ثبت سرزمین سیاه طبس بسته شد

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی