قرص برنج در پستوی عطاری‌های متخلف/قرص مرگ:50 هزارتومان

نه نیاز به چرب‌زبانی دارد و نه پول زیادی می‌خواهد. کافی است اراده کنید تا در کمتر از پنج دقیقه به «قرص برنج» دسترسی داشته باشید؛ قرصی که مصرف‌کننده را زجرکش می‌کند و براحتی در برخی عطاری‌ها به فروش می‌رسد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ این قرص که با نام علمی «آلومینیوم فسفید» شناخته می‌شود، برای مقابله با آفت‌زدگی در برنج استفاده می‌شود، اما موارد بسیار متعددی در ایران و سایر کشورها ثبت شده است که افراد با مصرف قرص برنج، با مرگی دردناک از دنیا رفته‌اند.

معمولا امکان دارد فردی در معرض مصرف «قرص برنج» قرار بگیرد. مورد نادر آن، استفاده اشتباهی قرص برنج است که البته بندرت پیش می‌آید. استفاده از قرص برنج در برخی مواد مخدر توهم‌زاست که فرد را ناخواسته با عوارض مرگبار قرص برنج مواجه می‌کند.

مرگ بر اثر مصرف این قرص با توجه به دوز مصرف، چینی بودن قرص یا مقاومت بدن فرد مصرف‌کننده، ممکن است بین سه ساعت تا چند روز طول بکشد. با توجه به این‌که تاکنون هیچ پادزهری برای قرص برنج کشف نشده است، مصرف این قرص در بیشتر موارد به مرگی سخت منجر می‌شود.

هر ساله در کشور ما برخی شهروندان، قربانی مصرف قرص برنج می‌شوند. براساس آمارهای پزشکی قانونی، طی بازه پنج ساله 1387 تا 1391 در ایران، حدود 1909 نفر به دلیل مسمومیت با قرص برنج کشته شده‌اند.

این روند مرگ و مسمومیت، سال به سال نیز افزایش یافته است؛ طوری که آمار تلفات با قرص برنج در سال 95 نسبت به سال قبل از آن، افزایش 16.6 درصدی داشته است.
تلفات قرص برنج در سال قبل، حدود 381 مرد و 217 زن اعلام شده است که با توجه به افزایش هر ساله تلفات، پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال نیز آمار تلفات قرص برنج به نسبت سال قبل، افزایش پیدا کند.

شکی نیست که وجود عطاری‌های متخلفی که قرص برنج را خیلی راحت در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهند، در افزایش آمار تلفات تاثیر جدی داشته است که اگر جلوی این چرخه غلط گرفته نشود، در سال‌های آینده نیز آمار مرگ و میرها بر اثر مصرف قرص برنج بالا خواهد رفت.

تجربه اول: قرص را فقط به آدم‌های موجه می‌فروشیم!

لبخندزنان به استقبالمان می‌آید و در را باز می‌کند. همه جور داروی گیاهی و غیرگیاهی که فکرش را بکنید در عطاری‌اش پیدا می‌شود. اینجا در حوالی چهارراه یافت‌آباد تهران، عطاری‌اش را با خوشنامی می‌شناسند.

به قول خودش، بیشتر از 20 سال است در عطاری کار می‌کند و نسل در نسل هم عطار بوده‌اند. وقتی از او می‌خواهم چند قرص برنج را به ما بفروشد، با کمی مکث و تردید می‌پرسد: «برای آفت‌کش می‌خواهید دیگر؟» به او اطمینان می‌دهیم که برای مقابله با آفت‌ها به قرص برنج نیاز داریم.

بلافاصله بعد از تائید شفاهی ما، چند قرص برنج را جلویمان می‌گذارد و می‌گوید: «فقط مراقب باشید که بوخور نشوید، چون بویش هم می‌تواند مسموم کند.»
قوطی استوانه‌ای حاوی «قرص برنج» را به مبلغ 50 هزار تومان به ما می‌فروشد. می‌پرسم که آیا به همه مشتریانتان این قرص را می‌فروشید؟ انگار که از سوالم کمی جا خورده باشد، می‌گوید: «اصلا این‌طوری نیست. ما برای خودمان یک پا روان‌شناس شده‌ایم. فقط به آدم‌های موجه با سن و سال بالا، این قرص را می‌فروشیم.»

تجربه دوم: یک روز با قربانیان مرگ دردناک

در بیمارستان لقمان تهران، مستقیم می‌رویم به بخش مسمومیت و مراقبت‌های ویژه؛ جایی که می‌گویند خیلی از افراد قربانی قرص برنج را به این بیمارستان می‌آورند. یکی از قربانیان این قرص مرگبار، خانمی میانسال است. بدنش متورم شده است و بوی بسیار بدی شبیه بوی ماهی گندیده از او متصاعد می‌شود.

یکی دیگر از قربانیان از درد به خود می‌پیچد و بلندبلند گریه می‌کند. مدام می‌گوید «غلط کردم»، «کمکم کنید»، «نمی‌خواهم بمیرم». پرستار رو به من می‌کند و می‌گوید: حتی یک مورد خودکشی با قرص برنج هم ندیده‌ام که فرد بعد از خودکشی از کرده خودش پشیمان نشده باشد.

درد شدید در اندام‌های داخلی، تهوع، گیجی، تنگی نفس، از کار افتادن اندام‌های حیاتی و در نهایت، ایست قلبی و تنفسی؛ عاقبت همه این مصرف‌کنندگان است که به هوای مرگی سریع به دام مرگی طولانی و دردناک گرفتار شده‌اند.

جای خالی نظارت‌های قانونی

فروش قرص برنج در عطاری‌ها به شکل پنهانی و زیرمیزی انجام نمی‌شود، بلکه این قرص‌ها به شکل عیان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

دکتر محمود خدادوست، مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت بر دخالت نکردن عطاری‌ها در حوزه پزشکی تاکید کرد و گفت: عطاری‌ها اجازه فروش داروهای شیمیایی و گیاهان دارویی ترکیبی را ندارند.

اما به گفته این مقام مسئول، کنترل، نظارت و کسب مجوز برای فعالیت عطاری‌ها به عهده صنف آنها و وزارت صنعت، معدن و تجارت است، ولی اگر عطاری در زمینه درمان و تجویز دارو فعالیت کند، سازمان غذا و دارو و معاونت درمان وزارت بهداشت با آنها برخورد می‌کند.

دکتر محمدرضا کریمی، فعال در حوزه طب سنتی می‌گوید: متولی نظام سلامت، وزارت بهداشت است و عطاری‌ها نیز با مجوز اصناف فعالیت می‌کنند که اصناف هم تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت است. بنابراین برای مقابله با فروش قرص برنج در عطاری‌های متخلف، در وهله اول باید این موازی‌کاری‌ها حل شود تا هر سازمانی، وظیفه قانونی خودش را به سازمان دیگری محول نکند.

به همین دلایل، کریمی تاکید دارد که باید وزارت بهداشت بر فعالیت عطاری‌ها نظارت کند، چون محصول این عطاری‌ها در نهایت به سلامت مردم ارتباط دارد، اما متاسفانه گاهی می‌شنویم که می‌گویند عطاری‌ها فقط مجاز به فروش گیاهان دارویی هستند و حق تجویز ندارند. حال سوال ما این است که آیا واقعا عطاری‌ها فقط گیاه دارویی می‌فروشند و هیچ تجویز دارویی ندارند و اصلا چرا باید مسئولان با این توجیه‌ها، از خود سلب مسئولیت کنند.

کریمی تاکید دارد که سلامت مردم، مقدم بر هر کسب و کاری است و به همین دلیل باید با تبلیغات غیرقانونی عطاری‌های متخلف، برخورد قانونی شود.
دکتر اکبر منصوری، داروساز نمونه کشور در سال 96 و عضو سابق هیات‌مدیره انجمن داروسازان تهران به راه‌حل‌های رفع این مشکل اشاره می‌کند و می‌گوید: نباید قرص برنج به این راحتی در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد، زیرا این قرص، بسیار خطرناک است و نباید صرفا به دلیل افزایش درآمد عطاری‌ها به آنها اجازه بدهیم که هر قرصی را در عطاری‌ها بفروشند.

منصوری بر این باور است که باید برای رفع این‌گونه مشکلات، به مردم آگاهی بدهیم و اطلاع‌رسانی‌ها را به شکل گسترده انجام دهیم. وقتی این آگاهی بخشی اتفاق بیفتد، خود به خود مصرف قرص برنج هم کاهش پیدا می‌کند. یعنی در واقع، قبل از توزیع هر فرآورده دارویی در بازار، باید قبل از آن به مردم درباره آن فرآورده، اطلاع‌رسانی کنیم.
البته داستان تخلفات عطاری‌های قانون‌شکن، فقط هم به فروش قرص برنج ختم نمی‌شود، بلکه آنها به مرحله‌ای از تخلف رسیده‌اند که حتی داروهای شیمیایی و داروهای ترک اعتیاد را هم براحتی به فروش می‌رسانند؛ بدون این‌که هیچ ترس و واهمه‌ای از نظارت‌های قانونی داشته باشند.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

 

فروش قرص برنج در عطاری‌ها به شکل پنهانی و زیرمیزی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳۴۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۴۲ ۱۲ فروردين ۱۴۰۰
عزیزان من دنبال خود کشی هستم ولی چه کنم وقتی دختر م میبینم جیگرم میسوزه یعنی نفس با اون هست پس بیا ی هممون تو زندگیم به یک نفس زنده بکشیم عزیزانم مردن دست خودم نیست همان طوری دنیا اومدن دست خودمون نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۷ ۱۰ فروردين ۱۴۰۰
منم اگه باشه میحام بیست قرص لورازبالم خوردم فایده نداشت ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۰ ۰۸ فروردين ۱۴۰۰
من یه دونه قرص برنج میخوام از کجا باید تهیه کنم تو رو خدا هرکی میدونه بهم بگه
Iran (Islamic Republic of)
amin
۲۰:۳۸ ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
تو یزد جایی میفروشدش ؟؟
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۲۲:۲۰ ۰۲ فروردين ۱۴۰۰
به جای مردن هرچی ادم دور و بروتونه از خودتون دور کنین بعد چند مدت از زندگی و تنهایی لذت میبرید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۱ ۲۳ اسفند ۱۳۹۹
قرص برنج میخوام شمالم از کجا گیر بیارم؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۲ ۲۲ اسفند ۱۳۹۹
اوف زندگیه دومممه ازدواج کردم یه بچه از زندگی اول دارم ک باخودم اوردم وای خدا منو بکوشه دارم میترکم از غمو غصه بچمممم گرفار کردم تورو خدا از کجا قرص بگیرم دیگه نمیتونم ادامه بپم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۵۵ ۲۰ اسفند ۱۳۹۹
عشقم ولم کرده میخوام خودکشی کنم باید این قرص رو از کجا بخرم
Iran (Islamic Republic of)
F
۲۲:۵۴ ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
ببخشید کسی هست داشته باشه؟یا سیانور یا قرص برنج فرق نمیکنه ،لازم دارم
Iran (Islamic Republic of)
Kamnd
۲۱:۰۹ ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
سلام ترو خدا کسی از سنندج میدون قرص برنج باید کجا خرید
Germany
ناشناس
۲۱:۰۱ ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
من قرص برنج الان تو دسمه
حلالم نکنین
Iran (Islamic Republic of)
سکینه
۲۱:۱۴ ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
منم قرص برنج میخوام میخوام از این زندگی راحت بشم
Iran (Islamic Republic of)
سینا
۲۳:۵۶ ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
برو با ته مونده پولات هرچی دوست داری و نکردی و میشه کرد بکن بعد خودکشی کن.
کسی رو ک دوست داری ببوس. مسافرت برو جایی ک میتونی. هر غذایی دوست داری بخور.
تو که داری میری پس قبلش یک حال حسابی به خودت بده بعد برو.
Iran (Islamic Republic of)
ریحانه
۲۱:۵۰ ۰۵ اسفند ۱۳۹۹
منم می‌خوام از کجا باید جور کنم
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۲۱:۰۷ ۲۹ بهمن ۱۳۹۹
حالا تا صبح بگیم کی جواب میده اخر میا یا از جایی خودمون بندازیم پاییین یا رگ بزنیم یا ی اسلحه گیر بیاریم خودمون خلاص کنیم دی چقدر مشاور دکتر قرص درد والله خسته ایم خسته کسی نمیفهمه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۹ ۲۳ بهمن ۱۳۹۹
لطفا میشه بگیدازکجامیتونم گیربیارم توروخدا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۶ ۲۳ بهمن ۱۳۹۹
سلام ازکجا قرص تهیه کنم بخدا خسته شدم ازاین زندگی ازشوهرم شوهری که زنشوبخاطرپولش بخاد چه فایده
Iran (Islamic Republic of)
ن
۲۰:۳۱ ۲۲ بهمن ۱۳۹۹
خسته از زندگی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۳ ۲۲ بهمن ۱۳۹۹
قرص برنج کسی داره؟
Germany
ناشناس
۱۱:۵۳ ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
چجوربتونم قرصی پیداکنم ک بشه اززندگی که دارم خلاص شم
Iran (Islamic Republic of)
یکی
۰۷:۳۴ ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
برای هیچکس آرزوی مرگ نکرده
Iran (Islamic Republic of)
مُرده
۰۱:۴۴ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹
از کجا میتونم گیر بیارم توروخدا بگید
Iran (Islamic Republic of)
خسته
۱۹:۰۵ ۱۶ بهمن ۱۳۹۹
لطفاً بگید از کجا میشه گرفت تو رو خدا
Iran (Islamic Republic of)
خسته
۱۹:۰۳ ۱۶ بهمن ۱۳۹۹
لطفاً بگید از کجا میشه گرفت
Iran (Islamic Republic of)
علی
۲۲:۵۹ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹
لطفا بگید از کجا میشه خرید
Iran (Islamic Republic of)
روانی
۲۲:۵۸ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹
لطفا بگید کجا میشه تهیه کرد و چند تا باید بخوریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۲ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹
من هم می خواهم خودمو بکشم از دست پدرم
Iran (Islamic Republic of)
رامین
۱۶:۰۲ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
سلام من میخوام این قرصو برای لین هفته کسی میدونه چجوری و از کجا گیر بیارمش؟؟؟ به قرآن قسم خواهش میکنم بدین
Iran (Islamic Republic of)
نگار
۲۳:۰۸ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
رفیقم رو این لنتی کشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۵ ۲۷ دی ۱۳۹۹
سلام اگه قرص برنج دارین حتما از کمک دریغ نکنین لازم دارم خواش میکنم بگین چطور میتونم سفارش بدم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۲ ۲۵ دی ۱۳۹۹
هر کی ادرس دارع بگه خدایی
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه ع
۲۳:۲۲ ۲۴ دی ۱۳۹۹
کسی نیس جواب منوبده
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۹:۴۲ ۲۴ دی ۱۳۹۹
منم قرص میخوام کسی میتونه کمک کنه تهیه کنم
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه ع
۱۵:۵۷ ۲۴ دی ۱۳۹۹
سلام منم میخام بگیدچطوری سفارش بدم
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه ع
۱۴:۱۴ ۲۴ دی ۱۳۹۹
سلام منم قرص میخام توروخداب منم بگیدچطوری سفارش بدم
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۹:۱۱ ۲۳ دی ۱۳۹۹
سلام .من خدا شاهده برای خوب شدن کلی جنگیدم .من بچه دهات یا همون روستا هستم .خدایی کلی روانپزشک دارو روانشناس .بینارستان کلی خوابیدم ۴۰بارشوک زدم الانم انقدر حالم بده دوست دارم زنده زنده اتیشم بزنن دوست دارم یکی زتده زنده سرمو ببره خسته ام خسته .نمیدونم چکار کنم.یه بچه ۷ساله دارم اگه اون نداشتم تا الان هزاربار خودکشی کرده بودم
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۰:۴۶ ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
منم مثل خودت بچه روستام خسته شدم
Iran (Islamic Republic of)
کوثر
۱۲:۴۸ ۲۰ فروردين ۱۴۰۰
منم بچه روستام
کم آوردم
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۹:۰۶ ۲۳ دی ۱۳۹۹
خدا شاهده حالم بده انقدر که دوست دارم زنده زنده تو اتیش بسوزم
Iran (Islamic Republic of)
آرمان اسدی
۲۰:۱۱ ۲۱ دی ۱۳۹۹
منم قرص برنج میخام از کجا بیارم
Iran (Islamic Republic of)
امیرپاشا
۲۱:۳۵ ۲۰ دی ۱۳۹۹
فقط قرصو میخوام
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۲۰:۴۳ ۲۰ دی ۱۳۹۹
مرگ بر این زندگی.خواهشا به منم بگین قرص برنج از کجا میتونم تهیه کنم.تا 10 میلیون هم باشه خریدارم.
United States of America
ناشناس
۱۷:۵۰ ۰۷ فروردين ۱۴۰۰
ده ملیون باشه میخری ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۴ ۱۸ دی ۱۳۹۹
منم قرص برنج میخوام چجوری بخرم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۸ ۱۷ دی ۱۳۹۹
منم میخوام از کجا جور کنم
Iran (Islamic Republic of)
مرضیه
۱۹:۲۶ ۱۵ دی ۱۳۹۹
قرص برنج می خوام
Iran (Islamic Republic of)
زهرا نیساری
۲۲:۰۸ ۰۹ دی ۱۳۹۹
من قرص برنج میخوام قیمت ات اش چند
Iran (Islamic Republic of)
زهرا
۲۱:۰۴ ۰۹ دی ۱۳۹۹
من قرص برنج میخوام قیمت اش بهم میگین
Iran (Islamic Republic of)
زهرا
۲۰:۵۹ ۰۹ دی ۱۳۹۹
من قرص برنج میخوام از کجا بخرم قیمت اش بگین تهران هستم
Iran (Islamic Republic of)
زهرا
۱۹:۴۲ ۰۹ دی ۱۳۹۹
سلام من نیاز به قرص دارم کجابخرم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۷ ۰۸ دی ۱۳۹۹
چه جوری تهیه کنیم این قرص و واقعااا لازم دارم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۴ ۰۱ دی ۱۳۹۹
کارساز تر و سریع تر از قرص برنج هم وجود داره
اینقده ساده نباشین
قرص برنج هم درد داره هم خرج
Iran (Islamic Republic of)
Sajed
۲۲:۴۹ ۲۸ آذر ۱۳۹۹
خواهش ازتون میکنم بگین از کجا گیر بیارم بهش خیلی نیاز دارم
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۱۹:۵۴ ۲۴ آذر ۱۳۹۹
من 24سالمه دیگه خسته شدم از این زندگی فقط بگید کجا گیر میاد خدایا گناهمون چی بود ک تو ایران ب دنیا اومدیم اینگار ک هزار سال زندگی کردم بخدا اگه ی روز خوش دیده باشم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۴ ۲۴ آذر ۱۳۹۹
قرص برنج میخوام جون مادرتون بگید از کجا تهیه کنم
Iran (Islamic Republic of)
نازی
۱۸:۵۰ ۱۴ آذر ۱۳۹۹
من قرص برنج میخوامـ توشهرمونمـنیستش چطوری اینترنتی سفارش بدمـ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۵ ۱۳ آذر ۱۳۹۹
اکثرادارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۰ ۰۹ آذر ۱۳۹۹
قرص برنج می‌خوام برای از بین بردن شته های برنج مرگ چیه اول و آخر همه رفتنی هستیم
Iran (Islamic Republic of)
مینا
۱۵:۲۲ ۰۳ آذر ۱۳۹۹
عالی است . من هم اخر خط هستم . بالاخره گیر میاورم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۸ ۲۴ آبان ۱۳۹۹
قبل خودکشی ب خانوادتون فکر کنید
Iran (Islamic Republic of)
پارسا
۰۰:۱۶ ۲۳ آبان ۱۳۹۹
ناموسن بچه کرمانشام کسی نمیددنه کجای کرمانشاه میفروشن خیلی لازم دارن تورو قرآن تورو جان پدرتون بگین اگه میدونید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۰ ۲۰ آبان ۱۳۹۹
از کجا پیدا کنم این قرصو؟
Iran (Islamic Republic of)
Mrym
۱۳:۴۹ ۲۰ آبان ۱۳۹۹
اگه کسی برای فروش داره حتما به من پیام بده
Germany
ناشناس
۲۱:۲۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
سلام من قرص برنج احتیاج دارم چجوری تهیه کنم
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۲۱:۰۳ ۱۳ آبان ۱۳۹۹
لطفا کجا میشه قرص برنج تهیه کرد. میگن برا افت خوبه...!!
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه
۱۵:۱۲ ۱۱ آبان ۱۳۹۹
منم میخوام
Iran (Islamic Republic of)
سلین
۲۲:۰۵ ۰۷ آبان ۱۳۹۹
قرص برنجه
Germany
Negin
۱۵:۱۱ ۰۷ آبان ۱۳۹۹
من قرص برنج میخام چطوری میتونم بگیرم لطفا پاسخ گو باشین
Iran (Islamic Republic of)
رقیه
۱۶:۴۸ ۰۶ آبان ۱۳۹۹
از کجا باید تهیه کنیم خواهش میکنم بگید
Iran (Islamic Republic of)
علی احمودی
۲۰:۵۷ ۰۵ آبان ۱۳۹۹
قرص برنج میخواهم خرم آباد هستم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۰ ۰۴ آبان ۱۳۹۹
سلام من قرص برنج زیادی میخوام میشه بگید تو خرم آباد چطور بخرم
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه
۱۷:۰۰ ۰۴ آبان ۱۳۹۹
میخام بخرم از کجا بیارم؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
محمد دهقان
۲۳:۲۵ ۳۰ مهر ۱۳۹۹
قرص برنج میخواهم چه جوری گیرم میاد
France
فاطمه
۱۸:۱۸ ۳۰ مهر ۱۳۹۹
سلام تو رو خدا قرص برنج میخام خسته شدم از زندگیم کسی از همدان داره؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۴ ۲۹ مهر ۱۳۹۹
منم قرص برنج میخوام اینجاهرچی تلاش کنی کمترمیرسی اگرراهی ازقرص برنج راحتترم هست لطفا بگید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۷ ۲۹ آبان ۱۳۹۹
منم دنبال کارسازتر ازقرص برنج هستم پیداکردی به منم بگو
Iran (Islamic Republic of)
نیایش
۲۰:۴۲ ۲۸ مهر ۱۳۹۹
میشه بهم بگیدکجاپیدامیشه لطفا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۴ ۲۷ مهر ۱۳۹۹
لطفا به منم بگین ازکجا تهیه کنم این قرص برنج رو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۸ ۲۵ مهر ۱۳۹۹
این کار ضعیفاست که این قرصو بخورن .
بمون زندگی کن مرگ راحته زندگی کن واس یکی دیگه زندگی بساز.
تلاش کن تا آخرش برو آخر هر کاری که ولش نکردی موفقییته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۸ ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
دلت خوشه من خودم جوری درد و دلتنگی میکشم که نگو
Iran (Islamic Republic of)
ایمان خدادادی
۱۹:۱۴ ۱۹ مهر ۱۳۹۹
میخوام از کجا تهیه کنم
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۴:۵۵ ۱۷ مهر ۱۳۹۹
منم میخوام از کجا میتونم تهیه کنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۸ ۱۷ مهر ۱۳۹۹
اگر کسی میونه کجا میفروشن بگه
United States of America
فردین
۲۱:۴۰ ۱۵ مهر ۱۳۹۹
سلام من فردین هستم ۱۶ سالمه دوستان لطفاً بهم بگید قرص برنج کجا پیدا می شه
United States of America
فردین
۲۱:۳۸ ۱۵ مهر ۱۳۹۹
سلام من فردین هستم ۱۶ سالمه دوستان لطفاً بهم بگید قرص برنج کجا پیدا می شه
Iran (Islamic Republic of)
دل شکسته
۱۷:۴۴ ۱۷ فروردين ۱۴۰۰
اخه حیف تو نیست اصلا به فکر مردن نباش خود کشی گناه بزرگی است
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۴:۳۳ ۱۵ مهر ۱۳۹۹
هر کی لازم داره من ادرسشو بلدم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۸ ۲۹ آبان ۱۳۹۹
کجاست ازکجا میشه تهیه کرد؟زندگی الان دیگه فایده نداره
Iran (Islamic Republic of)
atilagarjasi
۱۵:۳۳ ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
اع کجا بخرم
Iran (Islamic Republic of)
پریسا
۱۳:۲۸ ۱۱ مهر ۱۳۹۹
عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۳ ۰۵ مهر ۱۳۹۹
کجا میشه تهیه تو رو هر کسی ک میپرستین ب منم بگین .تمنا میکنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۶ ۰۴ مهر ۱۳۹۹
منم میخوام بایدازکجاتحیه کنم
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه
۲۳:۳۱ ۰۳ مهر ۱۳۹۹
سلام ترخدا هرکی میدونه قرص برنج داخل فلاورجان کجاست بهم بگه لطفا
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۱۶:۵۶ ۰۳ مهر ۱۳۹۹
سلام من دنبال قرص برجم خواهش میکنم بهم کمک کنین بگیرم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۳ ۲۸ شهريور ۱۳۹۹
سلام ازکجاقرص برنج بخرم کمکم کنید
Iran (Islamic Republic of)
گمنام
۱۹:۱۴ ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
قرص میخوام لطفا بگید از کجا بیارم!؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۲ ۱۶ شهريور ۱۳۹۹
سلام قرص برنج از کجا بخرم
Iran (Islamic Republic of)
بی نام
۲۲:۲۷ ۱۵ شهريور ۱۳۹۹
دوستان قبل از مصرف قرص برنج در جریان باشید که مرگ به وسیله این قرص از درد اور ترین و زجر اورترین مرگه و قبل از مصرف از عوارض ان مطلع شوید
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۲۰:۱۶ ۱۲ شهريور ۱۳۹۹
من میخوام بمیرم از کجا قرص رو بخرم؟...
Iran (Islamic Republic of)
عسل
۱۷:۰۸ ۰۳ شهريور ۱۳۹۹
سلام من قرص برنح میخوام از کجا تهیع کنم ممنون میشم جوابمو بدین خستمه دیگه زندگی کنم
Iran (Islamic Republic of)
عسل
۱۷:۰۵ ۰۳ شهريور ۱۳۹۹
قرص برنج را از کجا تهیه کنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۳۸ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹
زندگی کن و نفس بکش نه برای خودت بلکه برای کسانی که با بودنت ارام میگیرن و بخاطرت نفس میکشن
منم خیلی وقت هابوده که به خودکشی فکر کردم و میدونم خسته شدن و بریدن یعنی چی اما وقتی به مامانم فکر میکنم منصرف میشم. همه ما یک کسایی رو داریم تو زندگیمون که براشون گاهی از دروغ لبخند میزنیم و میگیم خوبی در حالی که نیستیم و اون هاهم برای ما زندگی میکنن پس تو هم سعی کن زندگیتو بسازی برای خودت و برای بودن با انها
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۹ ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
توروخدا هرکاری داره میتونه برامنم بفرسته قیمتش مهم نیست توروخدا کی میتونه به دستم برسونه؟
Iran (Islamic Republic of)
....
۲۳:۳۴ ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
دوستان کسی خبر داره توی تهران کجا هست از این قرص ؟؟؟کجا میفروشن؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۰ ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
میخواھم قرص برنج بخرم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۸ ۰۹ مرداد ۱۳۹۹
همه میخوان خودکشی کنن. اونم فقط با قرص برنج. حالا نمیشه یه راه دیگه برا خودکشی پیداکنید. میترسم قرص گیرتون نیاد نتونید خودکشی کنید
Iran (Islamic Republic of)
ميثاق
۲۲:۴۷ ۰۳ مرداد ۱۳۹۹
من ميتونم حال كسي رو كه به اخر خط رسيده رو درك كنم ، چندين بار خودم با اين نقطه رسيدم ، براي همين كساني رو كه دنبال كشتن خودشون هستن نه مسخره ميكنم و نه تعجب ميكنم ...
ولي قبول كنيد كه مشكل از ماست ، از اول اموزش درست نديديم ، باورهاي اشتباه زيادي داريم ، ياد نگرفتيم تنها هم ميشه زندگي كرد ، تحمل كردن روزهاي سخت رو ياد نگرفتيم ... چيزي كه ميخوام بگم كه هميشه قرص برنج يا ارتفاع زياد براي خودكشي وجود داره ... كمي خودتون رو اروم كنيد و از اول زندگيتون رو مرور كنيد ، ميبينيد كه خيلي جاها خودمون اشتباه كرديم ، ازش درس بگيريد و دوباره بلند شيد و روي پا بايستيد ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۳:۳۶ ۰۳ مرداد ۱۳۹۹
خیلی عالی من خوردم مردم باز برگشتم
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۲۳:۳۱ ۰۱ مرداد ۱۳۹۹
یه نفر بفرسته برا منم
۱۲۳
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر