کد خبر: ۶۲۱۶۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
زاهدی در پنجمین کنگره سراسری فرهنگیان کشور؛

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به مطالبات مجلس از وزیر آموزش و پرورش گفت: سیاسی بازی سم نظام آموزشی است.

سیاسی بازی سم نظام آموزش و پرورش است/ اعلام نتایج تحقیق و تفحص صندوق ذخیره تا مهرماهبه گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پنجمین کنگره سراسری فرهنگیان کشور که امروز در مجتمع آدینه تهران برگزار شد، عنوان کرد: برخی افراد فراکسیون امید با انتخاب بطحایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش مخالفت هایی داشتند و بنده وقتی با  عارف صحبت کردم او را فردی متدین دانست اما معتقد بود توان کافی برای وزارت را ندارد.

وی ادامه داد: برخی افراد از دیدگاه سیاسی با بطحایی مخالفت می کردند و فضای شدیدی علیه او وجود داشت اما یعد از بررسی به این نتیجه رسیدیم که گزینه پیشنهادی از بدنه آموزش و پرورش است و برای اولین بار فردی که همواره در بدنه این وزارتخانه حضور داشته که برای وزارت آموزش و پرورش انتخاب شده است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه مطالبات جدی از وزیر آموزش و پرورش داریم، بیان کرد: یکی از مهم ترین مطالبات توجه به سند تحول بنیادین است و 2 زیر نظام مالی و منابع انسانی باید با جدیت پیگیری شود و تا زمانی که این 2 موضوع عملیاتی نشود اجرای سند به خوبی انجام نخواهد شد همچنین به دنبال اجرای طرح رتبه بندی معلمان هستیم اما این مسئله به تدوین 2 زیر نطام فوق نیاز دارد و از وزیر آموزش و پرورش این موضوع را دائم پیگیری خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: سیاسی بازی در آموزش و پرورش سم است و نباید فضای سیاسی خارج از وزارتخانه به درون وارد شده و حاشیه سازی ایجاد کند.

زاهدی بیان کرد: این سیاسی بازی نباید در انتصابات، مدیریت و مسائل آموزشی و پرورشی وارد شود که در سال های اخیر ظلم بزرگی به دلیل وجود این مسئله به نظام آموزش و پرورش شده است.

وی بیان کرد: انتظار نداریم وزیر آموزش و پرورش افرادی از جناح مخالف رئیس جمهور به کار بگیرد اما باید انسان های معتدل و وفادار به شهدای فرهنگی که قصد حاشیه سازی ندارند به کار گرفته شوند و از موضع سیاسی به مسائل نگاه نکند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان کرد: 11 هزار میلیارد تومان وام پرداخت شده است که هشت هزار میلیارد تومان مشکوک الوصول است یعنی ضمانتی برای برگشت آن وجود ندارد و افرادی که توان مالی برای بازپرداخت وام داشته باشند وجود ندارد و در مواردی وام های چند صد میلیون تومانی به یک فرد کارتن خواب اعطا شده است که قطعا توان مالی بازپرداخت ندارد.

کنکور،  استعدادکشی می کند

وی با تاکید بر اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه از مطالبات جدی ما است, اظهار کرد: این صندوق باید برای خدمت به فرهنگیان و رفع بخشی از مطالبات آنها اقدام کند نه اینکه محلی برای سوءاستفاده های کلان باشد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: هلدینگ های اقتصادی مختلف از جمله پتروشیمی توسط صندوق ذخیره فرهنگیان ایجاد شده است اما هیچ برنامه ای برای فعالیت آن وجود ندارد که همین مسئله منجر شد تا صدها میلیون تومان هزینه بدون بازدهی باشد.

زاهدی با اشاره به اینکه صحبت های زیادی درباره صندوق ذخیره وجود دارد، گفت: تا مهر ماه گزارش نهایی از نتایج تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره ارائه می کنیم.

وی تصریح کرد: وزیر آموزش و پرورش باید از افراد فهمیم, باتجربه و با قابلیت بالا در مدیریت مالی استفاده کند و افرادی که صرفا جریان سیاسی خاصی را دنبال می کنند نباید به کار گرفته شوند به عنوان مثال در دوره های گذشته شاهد بودیم معاونی به وزیر گفت لباس پیشاهنگی بپوشد و با افتخار عکس انداختند.

زاهدی با اشاره به حذف کنکور و برگزاری آزمون استاندارد در آموزش و پرورش عنوان کرد: کنکور بلایی برای دانش آموزان است و استعدادکشی می کند و خلاقیت را می رباید، بنابراین باید کنکور حذف و آزمون های استاندارد جایگزین شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: حوزه ستادی وزارتخانه به تنهایی قادر به برگزاری آزمون های استاندارد نیست و اجرای آن به هماهنگی سایر نهادها نیاز دارد.

انتخاب سرپرستی 4ساله برای دانشگاه فرهنگیان مناسب نیست

وی با اشاره به دانشگاه فرهنگیان گفت: مصلحت نیست فردی چهارسال سرپرستی این دانشگاه را داشته باشد چرا که سرپرست اختیارات لازم را ندارد.

زاهدی با اشاره به وضعیت نیروی انسانی مورد نساز آموزش و پرورش بیان کرد: براساس یرآوزد این وزارتخانه درطول 6 سال آینده حدود 400 هزار نفر بازنشسته می شوند یعنی هر سال نیاز به تربیت 50 هزار نیرو وجود دارد تا در آینده این وزارتخانه دچار بحران نشود.

رئیس کمبسیون آموزش و تحقیفات مجلس با بیان اینکه ظرفیت فعلی دانشگاه فرهنگیان پاسخگوی تامین منابع نیروی انسانی آموزش و پرورش نیست, افزود: از رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان امور استخدامی تقاضا داریم تا هرچه زودتر برنامه ریزی لازم برای اختصاص ردیف استخدامی جذب نیروی انسانی را داشته باشند.

زاهدی یادآور شد: دانشگاه فرهنگیان باید نشان دهد که توان کافی برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش را دارد و این دانشگاه باید یکی از اولویت های اصلی وزارتخانه باشد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر