کد خبر: ۶۲۲۲۰۳۸
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸

هم زمان با برگزاری عید سعید قربان، ۱۰۵ اثر برتر مسابقه جهانی نور در حوزه دانش آموزی معرفی خواهد شد.

معرفی 105 اثر برتر دانش آموزی مسابقه جهانی نور در روز عید قربانبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی صفاری نیا، دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی گفت که مسابقه نور، یکی از برنامه های علمی جایزه مصطفی در حوزه دانش آموزی است.

به گفته وی، "جایزه مصطفی به عنوان بالاترین رویداد علمی در سطح جهان اسلام، به دنبال شناسایی و تجلیل از دانشمندان برتر مسلمان است. اولین دوره جایزه مصطفی سال گذشته به صورت موفقیت آمیزی برگزار شد و دو دانشمند مسلمان از سنگاپور و کشور اردن مورد تجلیل قرار گرفتند".

وی افزود، امسال دومین دور جایزه مصطفی نیز برگزار شده که به زودی دو دانشمند بزرگ جهان اسلام در رشته فن آوری اطلاعات و ارتباطات مورد تجلیل قرار خواهند گرفت و اسامی آن ها و کشورهای شان در آینده اعلام خواهد شد.

این در حالی است که به گفته دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی، یکی از برنامه های این جایزه فعالیت های علمی در حوزه دانش آموزی به نام "مسابقه نور" است.

به گفته مهدی صفاری نیا، تلاش جایزه مصطفی و مسئولین برگزاری آن ایجاد یک زیرساخت برای دانش آموزان مسلمان است تا بتوانند در قالب تیم های دو یا سه نفری، فعالیت های علمی خودشان را در قالب فیلم های یک دقیقه ای و برای رقابت با دیگران ارائه بدهند.

وی خاطرنشان کرد، مسابقه نور هر سال به گرامی داشت یکی از دانشمندان بزرگ اسلامی برگزار می شود که سال گذشته به گرامی داشت از دانشمند بزرگ جهان اسلام، "ابن حیثم" اختصاص داشت.

در مسابقه دانش آموزی نور سال گذشته، ۱۶۰۰ اثر علمی توسط گروه های دانش آموزی در حوزه نور و در قالب فیلم های یک دقیقه ای جهت داوری عرضه شد که ۲۰۰ تیم برتر مورد تجلیل قرار گرفت.

دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی ادامه داد که در دوره دوم مسابقه نور که از عقرب/ آبان سال گذشته تا جوزا/ خرداد امسال برگزار شد، نزدیک به ۲۰۰۰ اثر علمی توسط گروه های دانش آموزی در قالب فیلم های یک دقیقه ای در حوزه شیمی، ریاضیات، فیزیک و نجوم ارسال شد که از این میان، آثار ارسالی ۱۰۵ گروه مورد تجلیل قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد که قرار است ۲۳۰ دانش آموز برتر در ۱۰۵ گروه علمی در مراسم اختتامیه مسابقه نور که در عید قربان در تهران برگزار خواهد شد، مورد تجلیل قرار بگیرند.

صفاری نیا افزود که در بین ۱۰۵ گروه برتر، گروه ها و دانش آموزانی از کشورهای افغانستان و پاکستان مورد تجلیل قرار می گیرند.

این در حالی است که قرار است دوره سوم مسابقه دانش آموزی نور در چارچوب جایزه مصطفی، از ماه میزان/مهر امسال و در حوزه روباتیک شروع خواهد شد و دانش آموزان مسلمان در جهان اسلام می توانند به صورت وسیع در آن شرکت کنند.

جایزه مصطفی که نشریه علمی ساینس از آن به توان "نوبل اسلامی" یاد کرده، مصوب کمیته همکاری های عملی و فن آوری سازمان همکاری اسلامی است که دفتر آن در پاکستان قرار دارد. بانک توسعه اسلامی یکی از همکاران این جایزه است. همکار دیگر این جایزه مرکز آکادمی علوم جهان اسلام در اردن و دانشگاه هایی از کشورهای ایران، پاکستان و مالزی است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر