کد خبر: ۶۲۳۳۱۶۶
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از شناسایی آثار تاریخی محوطه باستانی برزند شهرستان گرمی خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، کریم حاجی زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از گمانه زنی باستان شناسی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی برزند به مدت یک ماه و شناسایی آثاری از دوران مس سنگ، مفرغ ،ساسانی، اوایل اسلام و سلجوقی تا قاجار در این منطقه خبر داد.

وی گفت: 10 گمانه آزمایشی در اطراف ارگ ایجاد شده و داده های باستان شناختی نشان می دهد که شهر باستانی برزند با احتساب بخش ارگ ، ربض و شارستان وسعتی بیش از 62 هکتار داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: از محوطه باستانی برزند آثار ارگ آن به ایعاد 250 در 190 متر در سطح زمین قابل تشخیص است.

حاجی زاده همچنین با اشاره به مطالعات مقدماتی انجام شده بر روی داده های حاصل از کاوش گمانه های ایجاد شده در قلعه برزند تشریح کرد: بررسی های باستان شناسی نشان می دهد که شهر باستانی برزند دارای سه گورستان در دوران اسلامی بوده است.

وی همچنین از وجود اوجاق معروف به امامزاده سید محمد بن محمد حنفیه در خارج حصار مجموعه با سردابه ای 6 ضلعی که به آثار دوره ایلخانی شباهت دارد اشاره کرد که در یکی از گورستان های این شهر واقع شده است.

حاجی زاده افزود: یافته ها نشان می دهد شهر باستانی برزند برای تامین آب شرب مورد نیاز از کاریز و سیستم آبرسانی تنبوشه استفاده کرده اند و کاریز معروف به سوباشی یکی از منابع تامین آب شهر برزند بوده است.

وی گفت: این شهر در راستای رودخانه برزند گسترش طولی داشته و از سمت جنوب به شمال از دوره ساسانی تا قاجار بر وسعت شهر افزوده شده است.

 

انتهای پیام/ح

شهر باستانی برزند دارای سه گورستان در دوران اسلامی بوده است

 

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل