کد خبر: ۶۲۴۴۴۲۰
گروه : یزد » یزد
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
به بهانه‌ی رشد آسانسوری بسکتبال در یزد؛

یزدی‌ها هرچند چهارمین استان بلند قامت کشور هستند، اما در تاریخ بسکتبال فقط سومی المپیاد ورزشی ایرانیان در سال ٨٨ را به عنوان موفقیت درخور تجربه کردند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛ در موفقیت بسکتبال چند فاکتور مهم دخیل است که مهمترین آن می توان به برنامه ریزی و شرایط جسمانی از جمله قد اشاره کرد.

یزدی‌ها هرچند چهارمین استان بلند قامت کشور هستند، اما در تاریخ بسکتبال فقط سومی المپیاد ورزشی ایرانیان در سال ٨٨ را به عنوان موفقیت درخور تجربه کردند.

یک سال پیش احمد عسگری نیا به عنوان رییس هیات بسکتبال استان انتخاب شد و با این انتخاب در بسکتبال یزد سونامی عظیمی شکل گرفت.

از دومین رشته محبوب جهان در جهانشهر یزد چه خبر؟

به بهانه‌ی تقریبا یک سالگی ریاست عسگری نیا در هیات بسکتبال مروری داریم بر اتفاقات بسکتبالی سال ٩٦؛

تشکیلات:

خیلی از کارشناسان دور بودن یزد از جایگاه در خور کشوری را اختلافات آشکار و پنهان پیشکسوتان بسکتبال یزدی می دانند.

روی کار آمدن عسگری نیا مصادف بود با آشتی پیشکسوتان بسکتبال هم با یکدیگر و هم با بسکتبال یزد.

علی کاشانی تنها یزدی که تجربه حضور در تیم ملی بسکتبال بزرگسالان را دارد بعد از پانزده سال نبودن در بسکتبال قائم مقام هیات بسکتبال شد.

از طرفی علی افشار پور و محمود شیخیان دو مربی کارکشته یزدی بعد از مدت‌ها اختلاف که اوج ان دعوای لفظی در برنامه زنده‌ی باورزش بود اختلافات را کنار گذاشتند و با هم برای هدف مشترکی، که موفقیت بسکتبال یزد است، تلاش می کنند؛ هم اکنون شیخیان دبیر هیات است و افشار پور ریاست کمیته شهرستان‌های بسکتبال یزد را عهده دار می‌باشد.

تحولات بسکتبال یزد در هیات بسکتبال استان به اینجا ختم نمی شود چراکه نقطه قوت بسکتبال یزدی‌ها که همان داوری است ابتدا با مهدی افشار پور و هم اینک با جمیل عمادی روز به روز در حال بهتر شدن است؛ هم با برگزاری کلاس‌های مختلف و هم با قضاوت قاضیان یزدی در لیگ‌های کشوری.

از دومین رشته محبوب جهان در جهانشهر یزد چه خبر؟

میزبانی:

تعداد میزبانی یزدی‌ها در یک سال گذشته بویژه شش ماه اول سال ٩٦ به طور چشم گیری افزایش داشت؛ به طوری که یزدی‌ها از چهار رویداد کشوری در سالن تختی (هر چند استاندارد لازم را ندارد) میزبانی کرده اند که این خود به اندازه‌ی یک دهه‌ی گذشته‌ی بسکتبال یزد در امر میزبانی بوده است.

تیمداری:

مهمترین دغدغه‌ی علاقه‌مندان ورزش در یزد تیمداری یزدی‌ها در سطح کشور است و بسکتبال هم از این امر مستثنی نیست.

طبق صحبت‌های مطرح شده در جلسات اخیر هیات بسکتبال استان مصوب شد که در سطح جوانان و نوجوانان در لیگ کشوری و در بزرگسالان بانوان در لیگ دو تیمداری کنیم که حتی روز چهاردهم شهریور ماه از سوی هیات بسکتبال استان درخواستی مبنی بر حضور در لیگ‌های نوجوانان و جوانان کشور به فدراسیون ابلاغ شد.

گفتنی است قرار بر این بود که در رده بزرگسالان امتیاز لیگ یکی خریداری شود ولی این طرح به علت کمبود بازیکن باکیفیت در یزد ملغی شد.

از دومین رشته محبوب جهان در جهانشهر یزد چه خبر؟

شگفتانه:

اما دست آخر هیات بسکتبال استان که برای رشد به عملکرد و زیرساخت تیم‌ها و استان‌های پیشگام در کشور (تیم پتروشیمی بندر امام و استان اصفهان) می‌نگرد سعی در قدم گذاشتن در راهی دارد که بندری‌ها را به شاه راه رسانده است و این راهی نیست جز استخدام مربی خارجی!

یزدی‌ها مربی خارجی را برای هدایت تیم هایشان در لیگ ها‌ی کشوری، باز آموزی الفبای بسکتبال و جا انداختن تفکرات نوین بسکتبال در ذهن آینده سازان این رشته مهیج می‌خواهند.

از این رو هیات با کمک فدراسیون بعد از بررسی رزومه سرمربیان مختلف دست روی "درک سرکوویچ" گذاشت که سابقه هدایت کار در تیم ملی صربستان از جمله تیم‌های پایه را داشت.

بعد از این که مکاتبات جواب نداد یزدی‌ها به مربیان خارجی فعال در ایران علاقه‌مند شدند؛ ابتدا روی مربی خصوصی حامد حدادی دست گذاشتند و سپس به مربی پایه‌های تیم اصفهان علاقه نشان دادند.

آن چیز که قطعی شده ولی رسانه‌ای نشده است حضور یکی از این دو خارجی آخر در یزد است که به احتمال قریب به یقین انتهای ماه جاری کار خود را با بسکتبال یزد کلید خواهد زد.

انتهای پیام/ص

گزارش از؛ محمد رضا سلیمی

مروری بر وضعیت ورزش بسکتبال در یزد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر