کد خبر: ۶۲۴۴۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷
معاون مدیرکل آبفا وزارت نیرو مطرح کرد:

فهمی گفت: بحران آب جدی است، موضوعی که برای خیلی‌ها باورپذیر نشده و به طور قطع انکار آن شرایط نامناسب فعلی را بحرانی‌تر می‌کند.

مصرف آب کشور باید از 100 میلیارد مترمکعب به 70 میلیارد مترمکعب کاهش یابدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، هدایت فهمی معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی فناوری آب، بهره‌وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی اظهار کرد: دغدغه اصلی امروز کشور موضوع آب بوده و کاهش میزان مصرف آب یک ضرورت است و نه یک انتخاب، میزان مصرف آب کشور باید از 100 میلیارد مترمکعب به 70 میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

وی افزود: 8 عامل اصلی بحران آب در کشور وجود دارد و اکنون 25 درصد آب و منابع آبی کشور بدون منبع درآمدی بوده و درحالیکه باید این عدد زیر 15 درصد باشد.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو با بیان اینکه میزان بهره‌وری در مسئله آب پایین بوده که باید افزایش داده شود، بیان کرد: میزان هدررفت ضایعات آب در سطح کشور بین 30 تا 35 درصد بوده و این بدان ‌معنا است که بالغ بر 24 میلیارد مترمکعب آب آن هم در شرایطی که با بحران و تنش آبی مواجه هستیم دور ریخته می‌شود.

فهمی با اشاره به اینکه باید برنامه‌ریزی جامع و سازگاری جهت تغییر اقلیم صورت پذیرد، تصریح کرد: 10 درصد بارش مستمد در طول سال منجر به تامین 20 تا 25 درصد آب و منابع آبی مورد نیاز کشور می‌شود و میزان آب تجدیدپذیر در سطح کشور 114 میلیارد مترمکعب بوده و از مجموع آب مصرفی در کشور 90 درصد آن در روستاها مصرف می‌شود و 94 درصد از اشتغال‌های مستقیم و غیرمستقیم کشور هم مرتبط با بخش کشاورزی بوده است.

وی با اشاره به اینکه بحران آب جدی است،  تاکید کرد: کشور دچار بحران سرزمینی شده و متاسفانه به فاجعه ملی نزدیک می‌شویم، موضوعی که برای خیلی‌ها باورپذیر نشده و به طور قطع انکار آن نه ‌تنها کمکی به حل مسئله نمی‌کند، بلکه شرایط نامناسب فعلی را بحرانی‌تر می‌کند.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو با اشاره به اینکه خاک کشور در حوزه فرسایش جایگاه نخست جهانی را دارد، یادآور شد: کشور در نظام مدیریتی و بهره‌وری ضعف داشته و ما ضمن ‌نابودکردن نظام‌های گذشته، نتوانسته‌ایم جایگزینی مناسب برای آن داشته باشیم.

انتهای پیام/

خاک ایران در حوزه فرسایش، جایگاه نخست جهانی را دارد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر