کد خبر: ۶۲۴۶۴۷۲
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۸

15 درصد گندم موردنیاز کشور در استان خوزستان تولید می شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، اسماعیل اسفندیاری، مجری طرح محوری گندم و مشاور وزیر جهاد کشاورزی، خوزستان را به عنوان قطب تولید گندم کشور عنوان کرد و بیان داشت: 15 درصد گندم موردنیاز کشور در خوزستان تولید می شود.

وی تصریح کرد: استان خوزستان ظرفیت تولید 20 درصد گندم موردنیاز کشور را دارد.

اسفندیاری خوزستان را محوری ترین استان کشور در زمینه تولید گندم دانست که می تواند نقش بیش تری در تولید این محصول داشته باشد و اظهار داشت: این استان با ظرفیت موجود می تواند با رویکرد بهره وری از منابع آب و خاک بدون افزایش سطح زیر کشت، افزایش تولید در واحد سطح را در زمینه تولید گندم داشته باشد.

مجری طرح محوری گندم و مشاور وزیر جهاد کشاورزی میزان گندم خریداری شده از کشاورزان در سال زراعی جاری را 9 میلیون تن اعلام کرد و افزود: کشور به خوزستان به عنوان قطب تولید گندم نگاه ویژه ای دارد و در این راستا تولید 2 میلیون تن گندم در سال زراعی و آبی آینده در استان هدف گذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: با ظرفیتی که در خوزستان وجود دارد کشت و تولید محصولات استراتژیکی چون گندم بسیار مهم است و دولت با رویکرد افزایش تولید در این راستا سرمایه گذاری می کند.

این مقام مسئول همچنین به اجرای پروژه هایی در راستای افزایش کیفی محصولاتی مانند گندم در خوزستان اشاره کرد و اذعان داشت: با مشارکت موسسه بین المللی سیمیت با هدف تولید ارقام جدید بذر و کشاورزی حفاظتی، با توجه به منابع آب و خاک مناسب در خوزستان، با اجرای این طرح در سال زراعی 97-96 در استان شاهد کاهش سطح زیرکشت و افزایش تولید خواهیم بود.

وی یکی از برنامه های کشور در راستای خودکفایی در زمینه شکر و چغندرقند و دانه های روغنی را کاهش سطح زیرکشت گندم بدون کاهش میزان تولید و جایگزین کردن آن با کشت چغندرقند و دانه های روغنی دانست و گفت: با جایگزین کردن کشت چغندرقند و دانه های روغنی کشور، در این 2 نوع محصول نیز به خودکفایی می رسیم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اذعان کرد: بر اساس این طرح بین المللی که در مرکز تحقیقات صفی آباد دزفول در حال اجرا می باشد علاوه بر گندم سایر محصولات بذری نیز از نظر عملکرد و کیفیت بهبود خواهند یافت و اجرای این طرح تاثیر اقتصادی خوبی بر کشاورزان و اقتصاد منطقه خوزستان خواهد داشت.

اسماعیل اسفندیاری پور همچنین به پایداری در تولید گندم داخلی در 4 سال اخیر در دولت تدبیر و امید نیز اشاره کرد و بیان داشت: در 4 سال اخیر متوسط خرید گندم از کشاورزان کشور 8 میلیون و 800 هزار تن بوده که پایداری و خودکفایی کشور در نیاز داخلی به گندم را در پی داشته است.

وی با پیش بینی خرید 9 میلیون تن گندم در سال زراعی 97-96، در خصوص صادرات گندم به خارج از کشور نیز تصریح کرد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی تامین نیاز داخلی و خودکفایی است و این وزارتخانه تلاش می کند تا منابع آب و خاک را به محصولاتی چون کلزا و چغندرقند اختصاص دهد، زیرا کشت این محصولات در تناوب زراعی و تولید پایدار در زمینه دانه های روغنی و شکر مهم و برای کشاورزان نیز سودآور خواهد بود.

مجری طرح محوری گندم اظهار داشت: در کشور 2 میلیون و 100 هزار هکتار گندم آبی و 3 میلیون و 800 هزار هکتار گندم دیم کشت می شود که با توجه به مشکل کم آبی در کشور که بسیار جدی است تلاش شده حداکثر بهره وری از منابع آب و خاک در تولید گندم صورت گیرد.

اسفندیاری پور همچنین از تدوین طرح 10 ساله تولید گندم در کشور با چشم انداز سال 1404 خبر داد و اذعان کرد: ایران تا سال 1404 ،14 میلیون و 400 هزار تن گندم نیاز دارد و در این راستا و برای تامین نیاز داخلی در قالب طرح تولید گندم در برنامه 10 ساله برنامه ریزی شده است.

این مقام مسئول همچنین نسبت به هدر رفتن آب در تولید محصولات کشاورزی هشدار داد و افزود: هدر رفت آب در تولید محصولات کشاورزی بسیار بالاست و کشاورزان باید با رعایت اصول به زراعی و بهره وری حداکثری از منابع آب از هدررفت زیاد آب در بخش کشاورزی جلوگیری کنند.

وی در خصوص تولید بذر گندم بیان داشت: میزان تولید بذر گندم در کشور از 290 هزار تن در سال 92 به 466 هزار تن بذر ناخالص و 460 هزار تن بذر اصلاح شده افزایش رسیده است.

وی در خصوص بالابودن مصرف بذر بویژه بذر گندم در کشور نیز خاطرنشان کرد: بالابودن غیراستاندارد بذر گندم در کشت محصول به دلیل رعایت نکردن اصول فنی و عمق کشت است که باعث شده کشاورزان مقدار بذر بیش تری در واحد سطح مصرف کنند.

انتهای پیام/گ

خوزستان تامین کننده 15 درصد گندم کشور

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی