چرا یزد را حسینیه ایران می نامند؟

یزد را حسینیه‌ی ایران خوانده‌اند، زیرا مردم آن به روضه‌ها و مجالس حسینی‌اش دل بسته‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛ یزد را حسینیه‌ی ایران نامیده‌اند، زیرا این شهر، شهر حسین است.
زیرا نام حسین در هر گوشه‌ای از شهر بر منابر و مأذنه‌ها طنین‌انداز است.

چرا یزد را حسینیه ایران می نامند؟

یزد را حسینیه‌ی ایران خوانده‌اند، زیرا مردم آن به روضه‌ها و مجالس حسینی‌اش دل بسته‌اند و به طعم چای روضه‌اش دلخوش‌اند و با حضورشان در محافل مذهبی با استماع تاریخ جانگداز کربلا، چراغ تاریخ ساز عاشورا را در دل و جان زنده نگاه می‌دارند.

چرا یزد را حسینیه ایران می نامند؟

یزد را حسینیه‌ی ایران می‌دانند، که بی‌تردید خورشید، هیچ صبحی در این شهر، بی‌ذکر زیارت عاشورا بالا نمی‌آید و ماه، هیچ شبی را بی‌قرص نام حسین به خواب نمی‌رود و دل به فردا نمی‌سپارد .

اگر نبود شأن و مقام والای ،مدفن الحسین، یعنی کربلای معلی که قبله‌ی عاشقان و عدالت جویان و آزاد‌مردان است و بر هر شهر و دیاری شرف و برتری دارد، یزد را نه تنها حسینیه‌ی ایران که حسینیه‌ی جهان می‌دانستیم که در حقیقت در هیچ جایی به این اندازه، ذکر و یاد حسین برقرار نیست.

نام‌گذاری یزد به حسینیه‌‌ی ایران بر سه اصل قدمت، کثرت و ویژگی سبک خاص عزاداری استوار است.
قدمت؛ از آن رو که ارادت مردم یزد به آل‌الله بویژه حضرت اباعبدالله(علیه السلام) سده‌های طولانی است که برقرار است چنانچه هم‌اکنون در یزد، مجالس ، آیین ها و روضه‌هایی است که عمرشان از 450سال متجاوز است و سند و گواه آن موجود.

چرا یزد را حسینیه ایران می نامند؟

کثرت؛ از آن جهت که در هر کوی و برزن و در هر روز از سال، پرچم عزای حسینی برافراشته است و نیز تعدد تکیه‌ها و حسینیه‌ها و ... به گونه‌ای که هم اکنون بیش از 430 حسینیه تنها در شهر یزد وجود دارد که این عدد با احتساب دیگر شهرهای استان به بیش از1000حسینیه می رسد.

و در نهایت، سبک خاص و تنوع عزاداری با این توضیح که در عین ‌شکل و ‌محتوای یکسان با دیگر شهرها،و جوهی منحصر به فرد و اختصاصی در آیین و مراسم دارد زیرا نخل برداری یزد - با آن عظمت و شکوه- در هیچ جای دنیا سابقه ندارد و سبک خاص نوحه‌خوانی و سینه‌زنی عزاداران یزدی شهره‌ی عام و خاص است.

چرا یزد را حسینیه ایران می نامند؟

برنامه‌ریزی‌های لازم برای حضور گردشگران داخلی و خارجی در مراسم‌ها و آیین‌های محرم حسینیه ایران انجام شده که امسال نیز این گردشگران در مراسم سینه زنی، نخل برداری، زنجیرزنی، تعزیه، پخت غذای نذری، شام غریبان و ... شرکت می کنند.

سيدحسن حسينی مسئول دبیرخانه بین‌المللی یزد حسینیه ایران از حضور پررنگ‌تر گردشگران خارجی و داخلی در مراسم‌های عزاداری محرم امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.

چرا یزد را حسینیه ایران می نامند؟

حسينی گفت: با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد امسال برنامه های گسترده‌تری نسبت به سال قبل برای گردشگران در ایام تاسوعا و عاشورا از سوی دبیرخانه بین‌المللی یزد حسینیه ایران برگزار خواهد شد.

وی افزود: حسینیه‌هایی که برای حضور گردشگران در نظر گرفته شده شامل حسینیه شاهزاده فاضل، حسینیه امیرچخماق، مسجد حظیره، حوزه‌های سنتی و ... است.

مسئول دبیرخانه بین‌المللی یزد حسینیه ایران همچنین از برگزاری مجلس روضه و سخنرانی به زبان انگلیسی از پنجم ماه محرم در یزد خبر داد.

انتهای پیام/ ی

نوحه‌خوانی و سینه‌زنی عزاداران یزدی درمحرم

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.