کد خبر: ۶۲۶۰۱۴۷
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۴
ایران‌زمین؛

هم‌اکنون یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهر اصفهان با نام جی شناخته می‌شود و به گواه تاریخ محل تولد یار پیامبر اکرم (ص) بوده است.

به گزارش خبرنگار  حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛  جی نامی آشنا در تاریخ استان اصفهان است. این نام به عنوان یکی از اسامی شهر اصفهان به حساب می‌آمده و به گواه تاریخ محل تولد سلمان فارسی، یار پیامبر اکرم (ص) بوده است.

جی؛ زادگاه سلمان فارسی

 

بنابراین گزارش، هم‌اکنون یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهر اصفهان با نام جی شناخته می‌شود. این نام به یکی از خیابان‌های شهر اصفهان نیز اطلاق شده است.

جی؛ زادگاه سلمان فارسی


شایان ذکر است محله جی در شرق اصفهان قرار گرفته است و در بخش غربی و شرقی خود به محله‌های خوراسگان، پروین اعتصامی و احمدآباد منتهی می‍ شود.

جی؛ زادگاه سلمان فارسی


گفتنی است «مطیار» نام نخستین خانه‌ای بوده که در جی ساخته شده است. از روستا‌های این شهر که هنوز با نام تاریخی خود شناخته می‌شوند، می‌توان به آسنجان، ارداجی، باطان، برتیان، بوزان، جوهران، خوراسگان، بادرنگی و کوهسار اشاره کرد.

جی؛ زادگاه سلمان فارسی


حافظ ابونعیم، از محدثان و رجال قرن چهارم و پنجم هجری شهر جی را چنین تشریح کرده است: «شهر جی قبل از اسلام شهر مسکونی نبود بلکه قلعه‌ای بود برای اهالی دهات روستای جی و مردم در شهر قه زندگی می‌کردند تا آن که اسلام آمد و اعراب شهر «قه» را خراب کردند و هر کسی از اهالی آن شهر باقی بماند به شهر جی کوچ کرد و بنابراین، آن قوم نخستین اقوامی هستند که در آن شهر سکونت اختیار کردند.»

جی؛ زادگاه سلمان فارسی


وی در خصوص مساحت این شهر نوشته است: «دوره باروری آن دو هزار نی بوده پس مساحت شهر دو هزار جریب بوده است زیرا قطر شهر سیصد و بیست نی است و چنانچه نصف قطر آن را در نصف دائره‌اش ضرب کنیم حاصل هشتاد هزار نی می‌شود که عبارت از دو هزار جریب باشد و در باروی آن یکصد و چهار قصر (کوشک) بوده که هر یک به صورت برجهائی منحنی و فراخ با فواصلی ثابت از سور «حصار» شهر بنا شده ۷ و از باب (دروازه) خور تا باب «یهودیه صغری» یک هزار و یکصد ذراع و در میان این دو دروازه هیجده برج واقع بوده و از آنجا تا دروازه تیره یک هزار و یکصد ذراع و مابین آن‌ها سی و سه برج و از آنجا تا دروازه اسفیس یک هزار و سیصد ذراع و در میان، بیست و چهار برج و از آنجا تا دروازه «خور» یک هزار و چهارصد ذراع و در میان، سی و پنج برج، بنابراین دوران شهر جی هفت هزار و یکصد ذراع ۸ و به ذراع دست، ده هزار و ششصد و پنجاه ذراع و طول آن یک هزار پانصد و عرض یک هزار و هفتصد و پنجاه و دو ذراع بوده است.»
انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
سلمان فارسی که اهل استان فارسه و به احتمال زیاد کازرون
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر