کد خبر: ۶۲۷۷۵۲۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی:

براساس آمار گمرک ارومیه، در ۶ ماهه امسال صادرات کالا از استان به میزان ۵۱۴ هزار تن و به ارزش ۲۲۴ میلیون دلار بوده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛  جعفرصادق اسکندری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در جلسه کارگروه صادرات غیرنفتی استان اظهار داشت: براساس آمار گمرک ارومیه، در ۶ ماهه امسال صادرات کالا از استان به میزان ۵۱۴ هزار تن به ارزش ۲۲۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۳۸ درصد کاهش و از لحاظ ارزش دلاری دو درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در این مدت میزان واردات استان از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان از لحاظ وزنی ۲۲۷ هزار تن و از لحاظ ارزش دلاری ۳۸۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۳.۸ درصد رشد و از لحاظ ارزش دلاری ۱۶ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: بنابراین در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در نیمه نخست امسال تراز تجاری به میزان ۷۶ میلیون دلار بهبود یافته است.

وی با اشاره به اینکه سهم ارزشی صادرات گمرکات استان ۱۷۴ میلیون دلار معادل ۸۰ درصد ‌و بازارچه‌های استان ۵۰ میلیون دلار معادل ۲۰ درصد بوده است افزود: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته در گمرکات چهار دهم درصد و در بازارچه‌های مرزی ۹ درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی تصریح کرد: مبادی عمده صادرات استان به ترتیب اولویت از گمرکات پیرانشهر با ۳۲ درصد، گمرک ارومیه ۱۹، بازارچه پیرانشهر ۱۶، گمرک بازرگان ۱۵ درصد و نیز گمرک مهاباد هشت درصد بوده و کمترین آن از گمرک سردشت، رازی و سرو با صفر درصد است.

وی با اشاره به مبادی رشد صادرات استان اظهار داشت: در این رابطه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد ارزش دلاری صادرات در گمرک مهاباد با ۳۱۰ درصد، بازارچه پیرانشهر ۳۳ درصد، گمرک بازرگان منفی ۱۷ درصد، گمرک ارومیه منفی ۱۱ درصد و بازارچه کیله سردشت با منفی ۲۶ درصد بوده است.

اسکندری با اشاره به اینکه سهم ارزشی واردات گمرکات استان ۳۶۷ میلیون دلار معادل ۹۷ درصد و بازارچه‌ها ۱۳ میلیون دلار با سه دلار است گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته در گمرکات ۱۵ درصد و در بازارچه‌ها ۳۴ درصد کاهش داشته‌اند.

وی گفت: مبادی دارای عمده واردات استان از طریق گمرکات بازرگان با ۷۹ درصد و ارومیه ۱۳ درصد صورت گرفته و سایر گمرکات و بازارچه‌ها سهم ناچیزی در واردات داشتند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی بیان کرد: از بین گمرکات و بازارچه‌های استان، گمرک سرو، بازارچه تمرچین و گمرک ارومیه از لحاظ ارزش دلاری نسبت به سال گذشته از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده و سایر گمرکات و بازارچه‌ها روند کاهش داشته‌اند.

وی با اشاره به تحلیل کشورهای هدف صادراتی در نیمه نخست امسال اظهار داشت: در این رابطه کشور عراق با جذب ۶۶ درصد کالاهای صادراتی استان و کشور ترکیه با ۲۵ درصد و در مجموع با ۹۱ درصد، همچنان جزو بازارهای نخست هدف صادراتی استان بوده و سایر کشورها سهم ناچیزی در این زمینه دارد.

 اسکندری گفت: در مقایسه آماری ارزش دلاری صادرات ۶ ماهه امسال در مقایسه با مشابه سال گذشته، رشد صادرات به کشورهای آذربایجان، پاکستان و ترکیه رخ داده اما در عین حال در بازار کشور افغانستان دچار کاهش ۱۲ درصدی هستیم.

وی با اشاره به صادرات بخش کشاورزی افزود: در این رابطه بیشترین ارزش صادراتی امسال خرما به ارزش ۵.۱۱ میلیون دلار بوده که محصول استان نیست اما از گمرکات آذربایجان‌غربی ترخیص می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: از جمله محصولات کشاورزی که جزو عمده کالاهای تولیدی و صادراتی استان است شامل محصولات هندوانه، گردو، آلو، گوجه تازه، بادام بدون پوست و سیب تازه بوده که در ۶ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب از لحاظ ارزشی هندوانه، آلو و گوجه به ترتیب ۱۵۴ و ۳۷۳ درصد افزایش و سیب ۳۵ درصد کاهش صادرات داشته‌اند.

وی تصریح کرد: از دیگر محصولات کشاورزی استان بادام و گردو بوده که هر یک صادراتی به ارزش یک و یک و نیم میلیون دلار داشته‌ و از این محصولات در مدت مشابه سال گذشته صادر نشده بودند.

انتهای پیام/ب

 

صادرات کالا از آذربایجان‎غربی به 514 هزار تن رسید

 

 

 

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی