کد خبر: ۶۲۷۸۱۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲
اسپوتنیک گزارش داد؛

اسپوتنیک در مصاحبه‌ای با یک کارشناس سیاسی به بررسی راه حل بحران کاتالونیا پرداخت.

بحران کاتالونیا چگونه می‌تواند حل و فصل شود؟به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، اسپوتنیک در مطلبی نوشت: روز 11 اکتبر، مادرید از کاتالونیا درخواست کرد درباره اینکه آیا استقلال خود از اسپانیا را اعلام کرده است یا خیر، توضیح دهد. یک تحلیلگر سیاسی مکزیکی در گفتگو با اسپوتنیک گفت این اقدام می‌تواند به عنوان تلاش دولت اسپانیا به منظور آغاز مذاکرات درباره این بحران محسوب شود.

وی گفت مقامات اسپانیایی در حال بررسی احتمال به اجرا گذاشتن ماده 155 قانون اساسی خود هستند که به مادرید اجازه می‌دهد در امور کاتالونیا دخالت کرده و درباره آن تصمیم گیری کند.

این کارشناس سیاسی همچنین اعلام نامفهوم استقلال و معلق نگهداشتن آن از جانب کاتالونیا را نشانی از «اقدام محتاطانه» در شرایط حساس کنونی دانست.

وی گفت: «دو طرف همچنان برای رسیدن به توافقی که منافع دو جانبه را در نظر داشته باشد، زمان دارند؛ اما نگرانی از تبعات سیاسی آن نیز وجود دارد. طرف‌های مختلفی در اسپانیا و کاتالونیا باید درباره این مسئله -- که اهمیت آن به سطح بین‌المللی رسیده است -- با یکدیگر همکاری کنند.»

این کارشناس سیاسی وقایع روز 1 اکتبر را یادآور شد. همه‌پرسی جدایی کاتالونیا از اسپانیا روز اول اکتبر برگزار شد و در پی آن، درگیری‌های گسترده میان نیروهای پلیس اسپانیا و مردم کاتالونیا صورت گرفت.

وی گفت: «مقامات اسپانیا در آن هنگام کنترل خود را از دست دادند و در جهت استفاده از خشونت بی‌مورد گام برداشتند.»

این کارشناس افزود: «ماریانو راخوی – نخست وزیر اسپانیا – و فلیپه ششم – پادشاه این کشور – برای این اقدام باید هزینه سنگینی بپردازند. این رفتار می‌تواند مسائلی مانند نظام پادشاهی و موازنه قدرت در نظام سیاسی اسپانیا را به چالش بکشد.»

به باور این کارشناس مسائل سیاسی، به دلیل شرایط بسیار حساس، مادرید و بارسلون اکنون باید بسیار محتاطانه گفتگوهای خود را ادامه دهند. وی همچنین گفت اعلام استقلال و به تعویق انداختن آن از جانب کارلس پوجدمون – رئیس دولت کاتالونیا – خشم بسیاری از جدایی طلبان را نیز برانگیخته است.

وی افزود: «البته مقامات کاتالونیا اکنون نیز در حال تحلیل اظهارات نخست وزیر اسپانیا هستند. شاید زمان همچنان برای گام بعدی آماده نباشد. مردم کاتالونیا 300 سال انتظار کشیده اند و می‌توان به آن‌ها اجازه داد اندکی دیگر نیز منتظر بمانند. مناسب‌ترین راه برای خروج از این بحران، برگزاری یک همه‌پرسی است که مادرید نیز آن را تایید کرده باشد.»

روز چهارشنبه، ماریانو راخوی گفت دولت اسپانیا به طور رسمی از کاتالونیا درخواست کرده است درباره اینکه اعلام استقلال کرده است یا خیر، توضیح دهد.

اظهارات راخوی در حالی بیان شد که رئیس دولت کاتالونیا گفته بود میلیون‌ها نفر از اهالی این منطقه خودمختار معتقدند باید در کشوری مستقل زندگی کنند و درخواست برای فرمانی به منظور اعلام استقلال را دارند.

با این حال، وی افزود بارسلون به منظور ادامه مذاکرات با مادرید، هرگونه اعلام استقلال را به تعویق می‌اندازد.

راخوی نیز گفت پیش از انجام هر اقدام دیگر، باید درباره وضعیت استقلال کاتالونیا به روشنی شفاف‌سازی شود.

انتهای پیام/

تنش اسپانیا و کاتالونیا بر سر اعلام استقلال

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر