کد خبر: ۶۲۷۸۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
ارشادی عنوان کرد؛

یک متخصص بیهوشی با اشاره به رتبه جهانی ایران در انجام عمل سزارین گفت: بانوان جامعه در ارتباط با فواید زایمان طبیعی و روش‌های کاهش درد زایمان نیازمند آگاه‌ سازی هستند.

عمل سزارین گزینه اول در بیمارستان‌های کشور استبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجید ارشادی متخصص بیهوشی در هفتمین سمینار علمی بیمارستان فوق‌تخصصی فرمانیه با عنوان کاهش مرگ و میر، جنین و نوزاد گفت: امروزه رواج سزارین در کشور باعث شده که از روش‌های بی‌خطر فاصله بگیریم که این موضوع تهدید‌ی برای سلامت مادر، جنین و نوزاد تلقی می‌شود و با توجه به اینکه سزارین روش پرخطری است و در کشورهای توسعه یافته و کل دنیا از آن فاصله گرفته‌اند، ما نیز باید  در عرصه اطلاع‌رسانی مزایای روش طبیعی زایمان اهتمام جدی به خرج دهیم.

وی افزود: به جرات می‌توان گفت ایران جزو رتبه‌های نخستین زایمان سزارین است و از سویی در کشورهای توسعه یافته بدون دلیل نمی‌توان به سراغ سزارین رفت اما در  ایران در برخی از بیمارستان‌ها سزارین گزینه اول تولد یک نوزاد محسوب می‌شود.

ارشادی گفت:‌ برخی از مراجعان که  تجربه درد زایمان را نداشتند تمایل به سمت سزارین دارند که این نشات گرفته است شنیده‌های گوناگون و برگرفته از اذهان دیگران است و این مهم می‌طلبد که سازمان‌های سلامت‌ محور، نهادهای متولی و مهم‌تر از همه رسانه در بحث آگاه‌سازی فواید زایمان طبیعی و فرهنگ‌سازی از آن گام‌های بلندی بردارند.

وی اظهار کرد:‌ خوشبختانه امروزه روش‌های زایمان بدون درد در محیط‌های بیمارستانی با حضور خانم‌های باردار و همسرانشان آموزش داده می‌شود و بسیاری از خانم‌ها بعد از آگاهی‌های داده شده کاندید زایمان طبیعی بدون درد می‌شوند.

ارشادی تصریح کرد: امروزه بحث تکنولوژی زایمان با کاهش درد در کشور ما گام‌های خوبی را برداشته است، اما مردم آگاهی خوبی نسبت به این موضوع ندارند و از آنجایی که این روش تجهیزات خاصی را نمی‌خواهد و تمام دارو، تکنسین‌ها، متخصصین بیهوشی، متخصصان زنان و متخصصین زایمان در این عرصه آماده کار هستند، باید این روش‌ها در بیمارستان‌های کشور نهادینه شود.

وی در پایان یادآور شد: مزایای زایمان‌های طبیعی سلامت مادر، نوزاد و جنین است که از اولویت‌های اصلی سلامت محسوب شده  و باید رسانه‌ها، متولیان سلامت و تمامی جامعه در راستای فرهنگ سازی و آگاه سازی آن گام بردارند تا شاهد تولد نوزادانی سالم و کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان در جامعه باشند.

انتهای پیام/

ترویج زایمان طبیعی نیازمند فرهنگ سازی است

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی