کد خبر: ۶۲۸۱۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۱

محدود کردن بیش از حد کودک باعث شده تا ابتکار عمل از او گرفته شود و همین امر در آینده موجب ترس، عدم اعتماد به نفس و گوشه گیری در فرد خواهد شد.

راه هایی برای تقویت خلاقیت و ابتکار عمل کودکنسترن نیک جو روانشناس کودک در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: محدود کردن بیش از حد کودک باعث شده تا ابتکار عمل از او گرفته شود و همین امر در آینده موجب ترس، عدم اعتماد به نفس و گوشه گیری در فرد خواهد شد.

وی بابیان اینکه بچه ها باید قدرت ابتکار عمل داشته باشند،افزود: بچه ها تا 12 سالگی و خصوصا کودکان زیر 6 سال باید مورد تایید قرار بگیرند و باید در نظر داشت که تربیت به معنای به رخ کشیدن نکات منفی کودک نیست.

وی با بیان اینکه يکی از آسيب های پرورش خلاقيت کودکان شرکت دادن آثار هنری کودک در مسابقات و يا ارزش گذاری روی آن ها در مقايسه با آثار کودکان ديگر است، افزود: والدین می ‌توانند در حین انجام فعاليت های کودکان، مباحث آموزشی کليدی مانند آشنايی با رنگ ها( چهار رنگ اصلی) واشکال هندسی ساده( دايره، مربع، مثلث و مستطيل)،را به آنها ارایه کنند،اما در نظر داشته باشند لزومی ندارد از تمامی اين آموزش ها در جای درست خود مانند بزرگترها استفاده کنند.

نیک جو خاطر نشان کرد: پرداختن به فعاليت های هنری به خصوص کشيدن نقاشی باعث برون ريزی عواطف و دغدغه های ذهنی کودک می شود بطوریکه فعاليت های هنری نوعی درمان برای آنها محسوب شده و باعث افزایش خلاقیت کودک می شود چرا که خلاقيت ارتباط مستقيمی با هوش کودکان دارد و با پرورش خلاقيت به پيشرفت آنها در ديگر ابعاد  زندگی کمک می کنید.

این روانشناس با اشاره به اینکه در انتخاب موضوع نقاشی و ترسيم آن نظرتان را به کودک القا نکنيد، یادآور شد: در صورتی که در ترسيم اشکال و افراد تطابقی با واقعيت وجود ندارد کودک را زير سوال نبريد و تلاش نکنيد آنچه را که در واقعيت وجود دارد به او نشان دهيد و به جای ايراد گرفتن از نقاشی های ابتدايی کودک، رفتار کودکتان را تقويت کرده و به او پاداش دهيد، همچنین در صورتی که کودک تان در رنگ آميزی اشکال و اجزاء بر خلاف واقعيت عمل کرد آشفته نشويد و به انتخاب های او احترام بگذاريد.

 انتهای پیام/

اجازه ابتکار عمل به کودک را بدهید

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تخفیف بنر
عجیب غریب
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل