کد خبر: ۶۲۸۲۵۰۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰

دستگاه گوارش همه ما گاهی مشکلاتی را برای ما ایجاد می کنند، اما این 6 مورد را در دستگاه گوارش خود بسیار جدی بگیرید.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ همه ما بعد از خوردن یک وعده از برخی غذاها به مقدار زیاد احساس کمی گاز، یبوست یا سوزش می کنیم، اما نکته این جاست که گاهی این علایم عادی نیستند و می توانند نشانه یک بیماری جدی باشند.

به گفته دکتر جیمز اف ماریون (James F. Marion) متخصص گوارش در دانشکده پزشکی ایکانی، در یک روز تعطیل به خصوص اگر برنامه ریزی رژیم غذایی یا سبک زندگی تان تغییر کند و مشکلاتی داشته باشید، اشکالی ندارد، ولی اگر تغییرات ناگهانی بود یا بدون هیچ دلیل واضح، ادامه پیدا کرد، بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 

در این مقاله به شما می گوییم که برخی از مشکلات شایع معده ممکن است چه معنایی داشته باشند و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

سوزش سر دل

اگر قبلا هرگز سوزش سر دل نداشته اید (به جز زمانی که غذای زیاد یا تند خورده باشید)، و ناگهان احساس سوزش سر دل به طور منظم و بدون دلیل خاصی دارید، بهتر است به پزشک تان مراجعه نمایید، به خصوص اگر عوارض دیگری مثل کاهش وزن، احساس چسبیدن غذا به گلو یا خون در مدفوع تان دارید. احتمال دارد یکی از 20 درصد افرادی باشید که بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت (NIH) دچار بیماری رفلاکس معده (GERD) شده اید، بیماری ای که اسید معده باعث التهاب و تنگ شدن مری می شود.
از آن جایی که سوزش سر دل منجر به عوارض جدی از جمله زخم معده و آسم می شود، نباید در سکوت از آن رنج ببرید، داروهای مناسب معمولا علایم آن را سرکوب می کنند.
برخی افراد به دلیل احساس سوزشی که بین قفسه سینه و شکم ایجاد می شود، سوزش سر دل را با درد قفسه سینه اشتباه می گیرند. هنگامی که افراد 40 سالگی را می گذرانند، باید این مشکل را جدی تر بگیرند. سوزش سر دل شدید می تواند احساسی مانند آنژین داشته باشد و تشخیص این دو از هم سخت است. به همین دلیل در صورتی که جدیدا احساس گرفتگی یا سوزش سر دل دارید، مراجعه به دکتر و تشخیص صحیح بیماری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

درد شکم

تشخیص دقیق درد شکم کار دشواری است. حتی با وجودی که آپاندیس شما در قسمت پایین و سمت راست شکم است، بسیاری از افراد هنگام ابتلا به آپاندیسیت، درد را در ناحیه پایینی شکم احساس می کنند. مشکلات کیسه صفرا، که درست در زیر کبد شما و در وسط شکم قرار دارد، می تواند باعث ایجاد درد در قسمت بالایی شکم یا حتی پشت تان شود. تکرار درد شکمی می تواند نشانه ای از بیماری سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد که بر اساس گزارش کالج آمریکایی گوارش شناسی (Gastroenterology)، ده تا پانزده درصد آمریکایی ها را درگیر کرده، با این که تنها 5 تا 7 درصد مبتلایان شناسایی شده اند. علایم ایجاد شده اغلب شامل گاز، اسهال و/یا یبوست، که حداقل سه بار در ماه به مدت سه ماه یا مدام حداقل به مدت 6 ماه است.

زمانی که با پزشک تان صحبت می کنید، بسته به این که چه مدت احساس ناراحتی کرده اید و میزان درد چقدر است تشخیص متفاوت خواهد بود. اگر نسبتا جدید باشد و چیزی نباشد که بتوانید به تغییر رژیم غذایی یا سبک زندگی تان مربوطش کنید، اگر مانع فعالیت های روزانه شماست بعد از چند روز باید به پزشک تان مراجعه نمایید. در صورتی که درد منظم و مداوم داشتید حتی در صورتی که رفع شد هم به پزشک مراجعه کنید. اغلب، مشکل تان توسط پزشک رفع خواهد شد.

یبوست

به گفته دکتر جنیفر کتز (Jennifer Katz) متخصص گوارش در مرکز پزشکی مونتریور در نیویورک، داشتن یبوست هشدار دهنده نیست و هیچ مقدار حرکات روده ای را نمی توان به عنوان حالت نرمال نام برد. بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت، در واقع توقف مدفوع یکی از رایج ترین مشکلات دستگاه گوارشی است که 42 میلیون آمریکایی را گرفتار کرده است. معمولا یبوست (مدفوع کردن کمتر از 3 بار در هفته یا حرکات ناقص روده) به علت عدم مصرف فیبر کافی و یا تغییر در روال رژیم غذایی شماست.
یبوست گاهی می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. که ممکن است شامل زخم یا جراحت در دیواره روده بزرگ، IBS یا اثرات جانبی داروها باشد. اگر حرکات روده شما با کارهایی که دوست دارید انجام دهید دچار تداخل می شود و مدام باید در حال دویدن به دستشویی باشید، مدفوع تان سفت تر شده و نیاز به فشار دارد یا همیشه برای مدفوع کردن باید از ملین استفاده کنید به پزشک مراجعه کنید.
شمار زیادی از افراد هستند که در سکوت از این بیماری رنج می برند، زیرا تمایلی برای درمان مشکل شان و مراجعه به پزشک ندارند. کارهای زیادی است که ما می توانیم برای بیماران انجام دهیم، مثل تغییر رژیم غذایی یا داروها.

اسهال

اسهال حاد که کمتر از 4 هفته طول بکشد، بسیار شایع است، بر اساس گزارش NIH حدود 179 میلیون نفر سالانه به اسهال حاد مبتلا می شوند که می تواند به علت عفونت های باکتریایی یا ویروسی، انگل یا حتی خوردن خوراکی هایی که حاوی سوربیتول (sorbitol، یک قند الکلی است که در بدن انسان به آهستگی متابولیزه می‌شود) بیش از حد هستند (که معمولا در آدامس های بدون قند یافت می شود، سوربیتول عامل ایجاد گاز هم هست)، باشد.
از آن جایی که اسهال می تواند منجر به کم آبی شدید و سریع بدن شود، اگر هر کدام از این علایم را داشتید باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید، مدفوع شل بیش تر از 2 روز، تب بالای 102 درجه فارنهایت، مدفوع کردن 6 بار یا بیشتر در طول 24 ساعت، درد شدید در شکم یا مقعد، مدفوع سیاه، قیری یا حاوی خون یا علایم کم آبی ( تشنگی، چشم های فرو رفته، ادرار تیره، ادرار کردن کم تر از حد معمول).
اسهال مزمن که به مدت حداقل یک ماه اتفاق بیافتد کمتر شایع است. ممکن است به علت زخم در روده بزرگ، عوارض جانبی دارو، عفونت طولانی مدت، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، IBS، بیماری سلیاک ( به ندرت و معمولا در افراد مسن) یا حتی سرطان ایجاد شود. یا ممکن است حساسیت غذایی یا عدم تحمل شیر گاو، دانه سویا، تخم مرغ یا غذاهای دریایی باشد. تنها راه اطمینان مراجعه به پزشک است. ما باید دقیقا علت ایجاد اسهال را بدانیم تا بتوانیم مشکل را پایه ای حل کنیم.

 

نفخ و گاز ناراحت کننده

به طور معمول از بدن همه گاز خارج می شود، ولی در برخی از افراد بیشتر است. شاید از زمانی که به یاد دارید همیشه کمی خروج گاز از بدن داشته اید یا شاید به ندرت خروج گاز داشته اید، ولی تمام هفته را دچار نفخ بوده اید. اگر این علایم ناخوشایند شما را از زندگی روزمره باز داشته اند یک متخصص تغذیه خوب و/یا متخصص گوارش می تواند به شما کمک کند.
ممکن است یک مشکل آناتومی مثل جراحت، التهاب مرتبط با IBS، کرون یا کولیت یا مشکلات عملکردی مثل توانایی و تحرک روده شما باشد. حتی ممکن است اخیرا حساسیت غذایی شما پیشرفت کرده باشد، مثل عدم تحمل لاکتوز که معمولا بعد از 30 سالگی نمایان می شود، بیماری سلیاک یا رشد بیش از حد باکتری ها.
بدون توجه به علت، زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه نمایید، به خصوص اگر گاز به همراه علایمی نظیر خون ریزی، کاهش وزن یا استفراغ چند باره همراه باشد، در صورت لزوم باید برای پیدا کردن علت مشکل و درمان آن، آزمایش بدهید. همچنین یک متخصص تغذیه، رژیم غذایی شما را بررسی کرده و کمک می کند تا متوجه شوید چه غذاهای خاصی موجب نفخ شما می شوند و آن ها را کنار بگذارید.

منبع:سلامت نیوز

انتهای پیام/

 

مشکلات شایع معده ممکن است چه معنایی داشته باشد

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
سوگند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
سلام ..من سال هاست درد شکم و یبوست و نفخ زیاد رو دارم و ن با درمان دارویی و ن با درمان داروهای گیاهی درست نشد و بهش عادت کردم ..چکار کنم ک یبوستم ک همراه با زود دفع میشه درست بشه؟؟؟؟
ناشناس
|
Turkey
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
بسیار مفید بود ممنون از اطلاعات مهم ومفید شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مطالب خیلی خوبی دارید
اعظم
|
Netherlands
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
با سلام استرس خودش رفلکس ایجاد میکنه راه درمان تمام مشکلات معده از زبان کسی که ۱۵ ساله بخاطر مشکلات معده اندوسکوپی شدم وفقط تا زمانی دارو میخوردم خوب بودم

دوری از ترس واسترس وبجاش توکل بر خدا
تمام فست فودهاوسرخ کردنی حذف یا خیییلی کم مصرف شود
نوشیدن اب وسط غذا ممنوع
تمام نوشابه های گاز دار. ترشیها وچای حذف شود
واز همه اینها مهمتر زیاد جویدن غذا بطوری که هر لقمه را ۶۰ بار بجوید یعنی دو برابر دندانها
تامرز سیری غذا نخور این خیییییلی مهمه اگه سر معده رو پر کنی رفلکس شدت میگیره همیشه چند لقمه مونده سیر بشی دست از غذا بکش

بعد از غذا تا دوساعت دراز نکش اگه خواب رفتی به حالت تکیه به پشتی ودیوار در حالت نشسته بخواب
هر سبح با معده خالی یه قاشق مربا خوری عسل یا زل آلو ورا که تو گلدون کاشتی یا شربتش که از داروخونه گرفتی بخور. وتا یکساعت چیزی نخور حتی آب هم نباید بخوری که فرصت کنه زخمها رو ترمیم وباز سازی کنه التهابات رو کم کنه واگه میکروبی باشه از بین ببره که نفخ نکنی وحتی دریچه مری رو تقویت میکنه که رفلکس نکنی

شب هم قبل از خواب باز یه قاشق عسل یا کمی ژل الوورا بخورید

این درمان تمام مشکلات شماست بدون هیچ گونه عوارضی
البته شیره شیرین بیان هم خیییلی تاثیر داره خصوصا واسه درمان زخم معده ورفلکس والتهاب ولی متاسفانه چون فشار خون رو بالا میبره نباید به هر کسی توصیه کرد خصوصا افراد سن بالا باید احتیاط کنند وخودسرانه مصرف نکنن ولی افراد جوان وافرادی که مشکل فشار خون بالا ندارند یا بیلیروبین بالا وزردی چهره وچشم وگرمای کبد ندارند میتوانند به اندازه یه دانه برنج از شیره شیرین بیان رو در آب گرم حل کنند ویکبار یا دوبار بعد از غذاهاشون مثل چای مصرف کنند مصرف طولانی مدتش روی کبد عوارض میزاره فقط دوماه استفاده بشه ولی اگر چهره وسفیدی چشمتون زرد شد حتما قطع کنید مصرف شیرین بیان رو همون دستور بالا رو اجرا کنید بدون شیرین بیان خوب میشید
همتون نتیجه میگیرید التماس دعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
با سلام من خیلی وقته شکم درد دارم ولی احساس میکنم که معده ام خالیه
مونا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
سلام بنده روزی 6 الی 7 بار و بعضی وقتی بیشتر و یا شاید کمتر شکمم کار میکند و این واقعا اذیت کننده هست برام میخواستم بدونم مشکل گوارشی برام پیش آماده باید به پزشک مراجعه کنم یا نه مشکلی ندارد.
با تشکر
یزدان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
سلام کولیت روده دارم قرص مزالازین وامپول ادالیمومب دیگر تاثیر نداره عمل داره که انجام بدم خیلی اذیت هستم
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
سلام 25سالمه میخواستم درمورد درازی روده مادرزادی بدونم من پارسال به خاطردفع ناکامل یبوست پیش پزشک رفتم بعدازآزمایش آندوسکپی گفت درازی روده مادرزادی دارم میخواستم ببینم این چجوربیماری هست
پاسخ ها
صادق
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
منم مثل شماهستم چکارکنم
صادق
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
سلام منم مشگل شمارودارم جی شدآخرش
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
مطالب بسیارارزنده ای بود.لطفااگرممکن است راجع به مشکلات مری هم بنویسیدبنده احساس می کنم که همیشه درگلو یم مایعی وجودداردوخراشی وجودداردخلت هم زیاد دارم سنم حدودشصت سال است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
کم غذاخوردن ،سحرخیزی، وحداقل 20دقیقه پیاده روی ونخوردن غذاهای فست فودی ونوشابه بیشتراینهارودرمان می کنه
هادی رحیمی جبدرقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
بسیار مفید بود خیلی ممنون
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
بیماری مخصوص افراد مسن نیست و خیلی هم شایع هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
با سلام خدمت عوامل محترم باشگاه خبرنگاران جوان
خیلی جالب بود
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر