6مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

دستگاه گوارش همه ما گاهی مشکلاتی را برای ما ایجاد می کنند، اما این 6 مورد را در دستگاه گوارش خود بسیار جدی بگیرید.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ همه ما بعد از خوردن یک وعده از برخی غذاها به مقدار زیاد احساس کمی گاز، یبوست یا سوزش می کنیم، اما نکته این جاست که گاهی این علایم عادی نیستند و می توانند نشانه یک بیماری جدی باشند.

به گفته دکتر جیمز اف ماریون (James F. Marion) متخصص گوارش در دانشکده پزشکی ایکانی، در یک روز تعطیل به خصوص اگر برنامه ریزی رژیم غذایی یا سبک زندگی تان تغییر کند و مشکلاتی داشته باشید، اشکالی ندارد، ولی اگر تغییرات ناگهانی بود یا بدون هیچ دلیل واضح، ادامه پیدا کرد، بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 

در این مقاله به شما می گوییم که برخی از مشکلات شایع معده ممکن است چه معنایی داشته باشند و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

سوزش سر دل

اگر قبلا هرگز سوزش سر دل نداشته اید (به جز زمانی که غذای زیاد یا تند خورده باشید)، و ناگهان احساس سوزش سر دل به طور منظم و بدون دلیل خاصی دارید، بهتر است به پزشک تان مراجعه نمایید، به خصوص اگر عوارض دیگری مثل کاهش وزن، احساس چسبیدن غذا به گلو یا خون در مدفوع تان دارید. احتمال دارد یکی از 20 درصد افرادی باشید که بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت (NIH) دچار بیماری رفلاکس معده (GERD) شده اید، بیماری ای که اسید معده باعث التهاب و تنگ شدن مری می شود.
از آن جایی که سوزش سر دل منجر به عوارض جدی از جمله زخم معده و آسم می شود، نباید در سکوت از آن رنج ببرید، داروهای مناسب معمولا علایم آن را سرکوب می کنند.
برخی افراد به دلیل احساس سوزشی که بین قفسه سینه و شکم ایجاد می شود، سوزش سر دل را با درد قفسه سینه اشتباه می گیرند. هنگامی که افراد 40 سالگی را می گذرانند، باید این مشکل را جدی تر بگیرند. سوزش سر دل شدید می تواند احساسی مانند آنژین داشته باشد و تشخیص این دو از هم سخت است. به همین دلیل در صورتی که جدیدا احساس گرفتگی یا سوزش سر دل دارید، مراجعه به دکتر و تشخیص صحیح بیماری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

درد شکم

تشخیص دقیق درد شکم کار دشواری است. حتی با وجودی که آپاندیس شما در قسمت پایین و سمت راست شکم است، بسیاری از افراد هنگام ابتلا به آپاندیسیت، درد را در ناحیه پایینی شکم احساس می کنند. مشکلات کیسه صفرا، که درست در زیر کبد شما و در وسط شکم قرار دارد، می تواند باعث ایجاد درد در قسمت بالایی شکم یا حتی پشت تان شود. تکرار درد شکمی می تواند نشانه ای از بیماری سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد که بر اساس گزارش کالج آمریکایی گوارش شناسی (Gastroenterology)، ده تا پانزده درصد آمریکایی ها را درگیر کرده، با این که تنها 5 تا 7 درصد مبتلایان شناسایی شده اند. علایم ایجاد شده اغلب شامل گاز، اسهال و/یا یبوست، که حداقل سه بار در ماه به مدت سه ماه یا مدام حداقل به مدت 6 ماه است.

زمانی که با پزشک تان صحبت می کنید، بسته به این که چه مدت احساس ناراحتی کرده اید و میزان درد چقدر است تشخیص متفاوت خواهد بود. اگر نسبتا جدید باشد و چیزی نباشد که بتوانید به تغییر رژیم غذایی یا سبک زندگی تان مربوطش کنید، اگر مانع فعالیت های روزانه شماست بعد از چند روز باید به پزشک تان مراجعه نمایید. در صورتی که درد منظم و مداوم داشتید حتی در صورتی که رفع شد هم به پزشک مراجعه کنید. اغلب، مشکل تان توسط پزشک رفع خواهد شد.

یبوست

به گفته دکتر جنیفر کتز (Jennifer Katz) متخصص گوارش در مرکز پزشکی مونتریور در نیویورک، داشتن یبوست هشدار دهنده نیست و هیچ مقدار حرکات روده ای را نمی توان به عنوان حالت نرمال نام برد. بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت، در واقع توقف مدفوع یکی از رایج ترین مشکلات دستگاه گوارشی است که 42 میلیون آمریکایی را گرفتار کرده است. معمولا یبوست (مدفوع کردن کمتر از 3 بار در هفته یا حرکات ناقص روده) به علت عدم مصرف فیبر کافی و یا تغییر در روال رژیم غذایی شماست.
یبوست گاهی می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. که ممکن است شامل زخم یا جراحت در دیواره روده بزرگ، IBS یا اثرات جانبی داروها باشد. اگر حرکات روده شما با کارهایی که دوست دارید انجام دهید دچار تداخل می شود و مدام باید در حال دویدن به دستشویی باشید، مدفوع تان سفت تر شده و نیاز به فشار دارد یا همیشه برای مدفوع کردن باید از ملین استفاده کنید به پزشک مراجعه کنید.
شمار زیادی از افراد هستند که در سکوت از این بیماری رنج می برند، زیرا تمایلی برای درمان مشکل شان و مراجعه به پزشک ندارند. کارهای زیادی است که ما می توانیم برای بیماران انجام دهیم، مثل تغییر رژیم غذایی یا داروها.

اسهال

اسهال حاد که کمتر از 4 هفته طول بکشد، بسیار شایع است، بر اساس گزارش NIH حدود 179 میلیون نفر سالانه به اسهال حاد مبتلا می شوند که می تواند به علت عفونت های باکتریایی یا ویروسی، انگل یا حتی خوردن خوراکی هایی که حاوی سوربیتول (sorbitol، یک قند الکلی است که در بدن انسان به آهستگی متابولیزه می‌شود) بیش از حد هستند (که معمولا در آدامس های بدون قند یافت می شود، سوربیتول عامل ایجاد گاز هم هست)، باشد.
از آن جایی که اسهال می تواند منجر به کم آبی شدید و سریع بدن شود، اگر هر کدام از این علایم را داشتید باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید، مدفوع شل بیش تر از 2 روز، تب بالای 102 درجه فارنهایت، مدفوع کردن 6 بار یا بیشتر در طول 24 ساعت، درد شدید در شکم یا مقعد، مدفوع سیاه، قیری یا حاوی خون یا علایم کم آبی ( تشنگی، چشم های فرو رفته، ادرار تیره، ادرار کردن کم تر از حد معمول).
اسهال مزمن که به مدت حداقل یک ماه اتفاق بیافتد کمتر شایع است. ممکن است به علت زخم در روده بزرگ، عوارض جانبی دارو، عفونت طولانی مدت، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، IBS، بیماری سلیاک ( به ندرت و معمولا در افراد مسن) یا حتی سرطان ایجاد شود. یا ممکن است حساسیت غذایی یا عدم تحمل شیر گاو، دانه سویا، تخم مرغ یا غذاهای دریایی باشد. تنها راه اطمینان مراجعه به پزشک است. ما باید دقیقا علت ایجاد اسهال را بدانیم تا بتوانیم مشکل را پایه ای حل کنیم.

 

نفخ و گاز ناراحت کننده

به طور معمول از بدن همه گاز خارج می شود، ولی در برخی از افراد بیشتر است. شاید از زمانی که به یاد دارید همیشه کمی خروج گاز از بدن داشته اید یا شاید به ندرت خروج گاز داشته اید، ولی تمام هفته را دچار نفخ بوده اید. اگر این علایم ناخوشایند شما را از زندگی روزمره باز داشته اند یک متخصص تغذیه خوب و/یا متخصص گوارش می تواند به شما کمک کند.
ممکن است یک مشکل آناتومی مثل جراحت، التهاب مرتبط با IBS، کرون یا کولیت یا مشکلات عملکردی مثل توانایی و تحرک روده شما باشد. حتی ممکن است اخیرا حساسیت غذایی شما پیشرفت کرده باشد، مثل عدم تحمل لاکتوز که معمولا بعد از 30 سالگی نمایان می شود، بیماری سلیاک یا رشد بیش از حد باکتری ها.
بدون توجه به علت، زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه نمایید، به خصوص اگر گاز به همراه علایمی نظیر خون ریزی، کاهش وزن یا استفراغ چند باره همراه باشد، در صورت لزوم باید برای پیدا کردن علت مشکل و درمان آن، آزمایش بدهید. همچنین یک متخصص تغذیه، رژیم غذایی شما را بررسی کرده و کمک می کند تا متوجه شوید چه غذاهای خاصی موجب نفخ شما می شوند و آن ها را کنار بگذارید.

منبع:سلامت نیوز

انتهای پیام/

 

مشکلات شایع معده ممکن است چه معنایی داشته باشد

 

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۲ ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
سلام من به همراه دوتم داریم کلینیک دستگاه گوارش میزنیم ممنونم ازمعلوماتتون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۴ ۱۶ آبان ۱۳۹۹
سلام مدتیه معده م ورم داره و قسمت راست شکمم درد میکنه سوزش داره و روده هام خیلی صدا می ره و دستشویی زیاد میرم میشه بگین مشکلم چیه ؟؟
لطفا راهنماییم کنین و بگین باید چیکار کنم ؟؟!!
Germany
محمود
۱۳:۵۶ ۲۳ شهريور ۱۳۹۹
با عرض سلام من مدتی است زیاد آروغ میزنم چه شکم خالی چه شکم پر و واکنشهای معدم طوری هست که بعضی وقتها به مدت نیم ساعت ضعف عمومی در بدنم احساس میکنم و احساس میکنم می خوام سکته کنم در آلمان زندگی می کنم و وقتی آزمایش دادم همه چیزم نرمال بود ولی آزمایش مدفوع دادم دکتر گفت باکتری معده دارم و بهم آنتی بوتیک داد خوردم ولی نتیجه نداد خسته شدم الان فقط پنتوپرازول می خورم نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید.
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۲۲:۲۶ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
سلام من مدتیه ازدرد معده رنج میبرم آروغ میزنم زیاد درد شدید ب تازگی درد شکم هم دارم گاهی اوغات فکر میکنم معدم زخم شده یا عفونی ب پزشکم مراجعه نکردم تابحال
Iran (Islamic Republic of)
امیر
۰۱:۱۲ ۰۱ مرداد ۱۳۹۹
من بیش از حد به دستشویی میرم اکثر اوغات شرایطی مثل سردی برام ایجاد میشه گاهی از اینکه زیاد دستشویی میرم یا زمانش طولانی میشه خسته میشم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۲ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
من غذا ک میخورم صبحانه و نهار شب احساس میکنم شکمم باد کرده
Iran (Islamic Republic of)
مهدی فرهادی
۲۰:۵۹ ۱۰ فروردين ۱۳۹۹
سلام خسته نباشید راست من باد معده زیاد دارم نمیدانم مشکل ازچیه غذاهای یک نواخت نیست طحال ندارم وتازه گیها معقدم سوزش دارد نمیدانم مشکلم چیه کسی میتونه راهنمایم کند ممنونم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۹ ۱۷ مهر ۱۳۹۸
آفرین
Iran (Islamic Republic of)
سوگند
۱۱:۱۵ ۲۵ مرداد ۱۳۹۸
سلام ..من سال هاست درد شکم و یبوست و نفخ زیاد رو دارم و ن با درمان دارویی و ن با درمان داروهای گیاهی درست نشد و بهش عادت کردم ..چکار کنم ک یبوستم ک همراه با زود دفع میشه درست بشه؟؟؟؟
Turkey
ناشناس
۱۲:۵۱ ۱۳ تير ۱۳۹۸
بسیار مفید بود ممنون از اطلاعات مهم ومفید شما
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۵۳ ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
مطالب خیلی خوبی دارید
Netherlands
اعظم
۱۶:۳۹ ۱۰ اسفند ۱۳۹۷
با سلام استرس خودش رفلکس ایجاد میکنه راه درمان تمام مشکلات معده از زبان کسی که ۱۵ ساله بخاطر مشکلات معده اندوسکوپی شدم وفقط تا زمانی دارو میخوردم خوب بودم

دوری از ترس واسترس وبجاش توکل بر خدا
تمام فست فودهاوسرخ کردنی حذف یا خیییلی کم مصرف شود
نوشیدن اب وسط غذا ممنوع
تمام نوشابه های گاز دار. ترشیها وچای حذف شود
واز همه اینها مهمتر زیاد جویدن غذا بطوری که هر لقمه را ۶۰ بار بجوید یعنی دو برابر دندانها
تامرز سیری غذا نخور این خیییییلی مهمه اگه سر معده رو پر کنی رفلکس شدت میگیره همیشه چند لقمه مونده سیر بشی دست از غذا بکش

بعد از غذا تا دوساعت دراز نکش اگه خواب رفتی به حالت تکیه به پشتی ودیوار در حالت نشسته بخواب
هر سبح با معده خالی یه قاشق مربا خوری عسل یا زل آلو ورا که تو گلدون کاشتی یا شربتش که از داروخونه گرفتی بخور. وتا یکساعت چیزی نخور حتی آب هم نباید بخوری که فرصت کنه زخمها رو ترمیم وباز سازی کنه التهابات رو کم کنه واگه میکروبی باشه از بین ببره که نفخ نکنی وحتی دریچه مری رو تقویت میکنه که رفلکس نکنی

شب هم قبل از خواب باز یه قاشق عسل یا کمی ژل الوورا بخورید

این درمان تمام مشکلات شماست بدون هیچ گونه عوارضی
البته شیره شیرین بیان هم خیییلی تاثیر داره خصوصا واسه درمان زخم معده ورفلکس والتهاب ولی متاسفانه چون فشار خون رو بالا میبره نباید به هر کسی توصیه کرد خصوصا افراد سن بالا باید احتیاط کنند وخودسرانه مصرف نکنن ولی افراد جوان وافرادی که مشکل فشار خون بالا ندارند یا بیلیروبین بالا وزردی چهره وچشم وگرمای کبد ندارند میتوانند به اندازه یه دانه برنج از شیره شیرین بیان رو در آب گرم حل کنند ویکبار یا دوبار بعد از غذاهاشون مثل چای مصرف کنند مصرف طولانی مدتش روی کبد عوارض میزاره فقط دوماه استفاده بشه ولی اگر چهره وسفیدی چشمتون زرد شد حتما قطع کنید مصرف شیرین بیان رو همون دستور بالا رو اجرا کنید بدون شیرین بیان خوب میشید
همتون نتیجه میگیرید التماس دعا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۷ ۲۷ آذر ۱۳۹۷
با سلام من خیلی وقته شکم درد دارم ولی احساس میکنم که معده ام خالیه
Germany
مونا
۱۶:۴۲ ۱۴ مهر ۱۳۹۷
سلام بنده روزی 6 الی 7 بار و بعضی وقتی بیشتر و یا شاید کمتر شکمم کار میکند و این واقعا اذیت کننده هست برام میخواستم بدونم مشکل گوارشی برام پیش آماده باید به پزشک مراجعه کنم یا نه مشکلی ندارد.
با تشکر
Iran (Islamic Republic of)
یزدان
۲۳:۴۱ ۰۶ شهريور ۱۳۹۷
سلام کولیت روده دارم قرص مزالازین وامپول ادالیمومب دیگر تاثیر نداره عمل داره که انجام بدم خیلی اذیت هستم
Iran (Islamic Republic of)
صادق
۰۰:۱۳ ۰۸ مرداد ۱۳۹۷
سلام 25سالمه میخواستم درمورد درازی روده مادرزادی بدونم من پارسال به خاطردفع ناکامل یبوست پیش پزشک رفتم بعدازآزمایش آندوسکپی گفت درازی روده مادرزادی دارم میخواستم ببینم این چجوربیماری هست
Iran (Islamic Republic of)
صادق
۱۹:۲۳ ۳۱ شهريور ۱۳۹۷
منم مثل شماهستم چکارکنم
Iran (Islamic Republic of)
صادق
۱۹:۳۰ ۳۱ شهريور ۱۳۹۷
سلام منم مشگل شمارودارم جی شدآخرش
Iran (Islamic Republic of)
ناصر
۱۰:۱۱ ۲۵ مهر ۱۳۹۶
مطالب بسیارارزنده ای بود.لطفااگرممکن است راجع به مشکلات مری هم بنویسیدبنده احساس می کنم که همیشه درگلو یم مایعی وجودداردوخراشی وجودداردخلت هم زیاد دارم سنم حدودشصت سال است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۷ ۲۵ مهر ۱۳۹۶
کم غذاخوردن ،سحرخیزی، وحداقل 20دقیقه پیاده روی ونخوردن غذاهای فست فودی ونوشابه بیشتراینهارودرمان می کنه
-
هادی رحیمی جبدرقی
۱۹:۵۱ ۲۴ مهر ۱۳۹۶
بسیار مفید بود خیلی ممنون
United States of America
ناشناس
۱۸:۵۹ ۲۴ مهر ۱۳۹۶
بیماری مخصوص افراد مسن نیست و خیلی هم شایع هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۲ ۲۴ مهر ۱۳۹۶
با سلام خدمت عوامل محترم باشگاه خبرنگاران جوان
خیلی جالب بود