کد خبر: ۶۳۱۱۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰
آصفی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

سخنگوی سابق وزارت خارجه گفت: بارزانی فکر کرد، می‌تواند به صورت قهرمان در تاریخ کردستان باقی بماند، اما محاسباتش کاملا غلط بود و خیلی زود شکست خورد.

همه پرسیحمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اقدام بارزانی در برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان، اظهار کرد: معلوم بود همه‌پرسی اقلیم کردستان به نتیجه نمی‌رسد، چرا که برخی گروه‌های طرفدار جلال طالبانی مخالف این همه‌پرسی بودند و در اقلیم دودستگی وجود داشت.

سخنگوی سابق وزارت خارجه با بیان اینکه  بارزانی روی اسب بازنده شرط‌بندی کرده بود، گفت: اتفاقی که در اقلیم افتاد یک واقعه خودجوش درونی نبود بلکه یک اتفاق بیرونی بود که با هدایت اسرائیل و آمریکا به وجود آمد تا هم منطقه دچار درگیری شود و هم تهدیدی برای سوریه، ترکیه، ایران و تجزیه عراق باشد.

وی با اشاره به اینکه بارزانی ارزیابی غلطی از اوضاع اقلیم داشت، تصریح کرد: او باید متوجه می‌شد منطقه‌ای که با چند کشور هم مرز است و همه آنها مخالف استقلال هستند، با این وضع نمی‌تواند موفق شود، چرا که جامعه جهانی به جز چند کشور از این وضعیت استقبال نکردند.

آصفی با اشاره به اینکه دولت مرکزی اسپانیا در مورد کاتالونیا خشن برخورد کرد؛ اما در عراق اینگونه نبود،گفت: انگیزه‌هایی که اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها و چند کشور کوچک منطقه به بارزانی در برگزاری همه‎پرسی دادند را نمی‌توان نادیده گرفت.

سخنگوی سابق وزارت خارجه گفت: بارزانی فکر کرد، می‌تواند کار بزرگی انجام دهد و به صورت قهرمان در تاریخ کردستان باقی بماند؛ اما محاسباتش کاملا غلط بود و خیلی هم زود شکست خورد.

وی با بیان اینکه اقدامی که بارزانی انجام داد، خیلی منطبق با خواست اکثریت مردم کردستان نبود و همسایگان هم مخالف بودند، خاطرنشان کرد:  بارزانی با یک محاسبه غلط، دلگرمی و پشت‌گرمی کشورهای خارجی اقدام به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کرد و خیلی هم زود فهمید راه به جایی نمی‌برد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر