کد خبر: ۶۳۲۲۱۷۰
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲

محققان موفق شدند فسیل‌های درختانی را که مربوط به ۲۶۰ میلیون سال پیش هستند، در قاره قطب جنوب کشف کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان  به نقل از نیوزویک، دانشمندان دانشگاه «ویسکانسین میلواکی» آمریکا که مشغول تحقیق و تفحص در منطقه ای از جنوبگان بودند، فسیل هایی مربوط به 13 درخت را نزدیک کوهستان «ترانس انتراکتیک» کشف کردند که نشان می دهد حدود 260 میلیون سال پیش در این بخش جنگل وجود داشته است.

به نظر می رسد این جنگل پیش از «رویداد انقراض پرمین-تریاس»، بزرگترین انقراض روی زمین در 252 میلیون سال پیش ناپدید شده است. این انقراض بزرگ که بدترین انقراض تاریخ زمین محسوب می شود بر اثر فوران بزرگ و بلند مدت آتشفشانی در سیبری رخ داد که موجب شد دمای جهان به شدت افزایش یابد. حدود 20 میلیون سال بعد، نخستین دایناسورها ظهور کردند. این بدان معناست که این جنگل پیش از انقراض بزرگ و قبل از حضور دایناسورها روی زمین، وجود داشته است.

دانشمندان موفق شدند 13 نمونه فسیل درخت را در این منطقه از قطب جنوب کشف کنند. بررسی دقیق این فسیل ها نشان می دهد که حدود 260 میلیون سال پیش در این منطقه جنگل وجود داشته است.

کشف فسیل های یک جنگل 260 میلیون ساله در قطب جنوب!+ عکس

یکی از این دانشمندان اعلام کرد: به نظر می رسد در آن زمان تنوع گونه های گیاهی در مقایسه با جنگل های امروزی کمتر بوده است. این درخت‌ها نتوانسته اند از انقراض بزرگ جان سالم به در ببرند.

دانشمندان قرار است اواخر ماه نوامبر سال جاری میلادی دوباره به جنوبگان بروند تا تحقیقات بیشتری در خصوص فسیل این جنگل‌های 260 میلیون ساله انجام دهند.


انتهای پیام/

کشف جنگل 260 میلیون ساله در قطب جنوب+ عکس

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر