کد خبر: ۶۳۲۶۸۸۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
ارگانی:

یک متخصص داخلی و فوق تخصص بیماری‌های کلیه گفت: دیالیز یکی از روش‌های درمانی جایگزین برای درمان نارسایی کلیه است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن ارگانی ، متخصص داخلی و فوق تخصص بیماری های کلیه و فشار خون در گفت و گو با برنامه «یک نکته یک متخصص» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه دیالیز یکی از روش های درمانی جایگزین برای نارسایی کلیه است،گفت: برای اینکه بدانیم دیالیز چه کار می کند باید بگوییم که ما در کلیه همیشه یک پالایش گلومرولی داریم، یعنی مواد خونی ما از طریق گلومرول ها روزانه حدود 180 لیتر پالایش می شوند.

این فوق تخصص بیماری های کلیه و فشار خون در ادامه بیان کرد: اگر کلیه ها دچار کاهش کارکرد بشوند، پالایش خونی ما دچار اشکال می شود و در نتیجه دیالیز می تواند این وظیفه پالایش خونی را به عهده بگیرد به طوری که یک فرد هر هفته سه جلسه و هر جلسه حدود 4 ساعت باید دیالیز و در طی آن مواد سمی از بدنش خارج شود.

وی افزود: اما باید توجه داشته باشیم که دیالیز به تنهایی کارکرد کلیه را تامین نمی کند، زیرا کلیه غیر از پالایش مواد سمی از بدن وظایف دیگری مثل خون و استخوان سازی، تنظیم فشار خون و آب و نمک به عهده دارد؛ دیالیز، فقط می تواند مواد سمی را از بدن خارج کند.

ارگانی اظهار کرد: بنابراین، فرد دیالیزی حتما باید زمان مناسبی را در دیالیز طی کند تا فرصت خروج مواد سمی از بدن داده و مواد دیگری هم که کلیه نمی تواند بسازد با دستور پزشک به بدن بیمار رسانده شود.

انتهای پیام/

دیالیز چاره ای برای کلیه های نارس

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر