کد خبر: ۶۳۵۰۹۵۸
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹

معاون وزیر بهداشت گفت: ۲۵ تا ۳۰ درصد غذای ایرانیان اضافه هست و طی ۱۵ سال آینده ۳۰ درصد ایرانیان قند خون می گیرند و ۳۰ درصد نیز فشار خون دارند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ رضا ملک زاده معاون وزیر بهداشت صبح امروز در جمع دانشجویان و اساتید علوم پزشکی شیراز، گفت: ۷۵ درصد مردم ایران چاق هستند که دلیل آن نیز وضعیت سرانه مصرف است که در سال ۲۰۱۵ به ۳ هزار کالری رسیده است.

وی افزود: ۲۵ تا ۳۰ درصد غذای ایرانیان اضافه هست و طی ۱۵ سال آینده ۳۰ درصد ایرانیان قند خون می گیرند و ۳۰ درصد نیز فشار خون دارند.

ملک زاده بیان کرد: ۹۰ درصد ایرانیان تحرک لازم ندارند و از طرفی ۱ هزار کالری نیز اضافه مصرف می کنیم اما ۵۰ درصد ایرانیان سبزی نمی خورند و ۷۰ درصد کالری از قندها است.

وی اظهار کرد: در سال های گذشته یارانه به قندها داده شد در حالیکه باید به سبزی داده شود و از طرفی فقط ۱۰ درصد ایرانیان نمک را درست مصرف می کنند.

ملک زاده گفت: امروز سالانه ۱۶ هزار نفر به دلیل حوادث جان خود را ازدست می دهند که ۷۵ درصد به دلیل توجه نکردن به قانون است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: موتوری ها نیز از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند ولی در موضوع راننده های مست آمار بسیار اندک است.

وی با اشاره به برنامه چشم انداز سلامت در کشور، تصریح کرد: در حیطه سلامت کاهش نرخ مرگ و میر زودرس به ۵۰ درصد رسیده است، کاهش نرخ مرگ و میر مادران، دسترسی همگان به بیمه و... فعالیت های خوبی شده اما گسترش مصرف مواد مخدر از جمله قلیان و حتی ۱۰ درصد ایرانیان بالای ۴۰ سال مواد مخدر مصرف می کنند که گلستان ۱۷ درصد، کرمان ۱۴ درصد و فارس ۷ درصد است.

آلودگی دلیل مرگ ۳۰ هزار نفر در سال

ملک زاده بیان کرد: ایدز هم در حال افزایش است و وضعیت آلودگی ها نیز به خصوص در تهران نشان از نبود توسعه درست این شهر است و ۳۰ هزار نفر در سال به دلیل آلودگی ها جان خود را از دست می دهند که ۲۲۰۰ نفر سکته کردند و در کل ۸ درصد دلیل مرگ آلودگی هوا است.

معاون وزیر بهداشت افزود: از طرفی بلایای طبیعی از جمله دلایل دیگر مرگ و میر است.

وی تصریح کرد: اما در خصوص جایگاه توسعه ایران ۵۸ از ۱۰۰ است که برخی کشورهای منطقه نیز از ایران بالاتر هستند اما در وضعیت جهانی شاخص توسعه دارای جایگاه متوسط هستیم و بهترین شاخص ایران شیوع آلودگی ها در خانه، درصد زایمان توسط پرسنل آموزش دیده، مصرف الکل، پوشش بیمه همگانی، شروع کوتاهی قد در کودکان و شیوع مصرف روزانه سیگار است.

ملک زاده گفت: در بحث رشد جمعیت نیز وضعیت مناسب است و نرخ باروری در ایران نیز مانند دنیا هستیم اما نگران هستیم که بیش از حد کم نشود.

معاون وزیر بهداشت افزود: دلیل رفع این مشکلات نیز باسوادی زنان است که بیش از ۸۰ درصد باسواد شدند.

وی در خصوص بدترین چالش ها نیز گفت: حوادث رانندگی، شیوع رعایت نامناسب بهداشت فردی، مرگ و میر ایدز، خشونت بین فردی، مرگ و میر به دلیل ریزگردها  از بدترین چالش است.

ملک زاده در خصوص تولیدات علمی نیز گفت: کل رشد علمی بعد از جنگ است و تعداد مقالات افزایش چشم گیر داشته و در پزشکی نیز شاهد رشد عالی و در ۲۰۱۶ دارای جایگاه ۱۶ هستیم اما بخش عمده تولیدات علمی از لحاظ کیفی خوب نیستند.

وی تاکید کرد: اصلاح ژن از جمله دستاوردهای علمی جدید است که باید این پیشرفت های علمی با سرمایه گذاری همراه شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: ۳ پژوهش بزرگ در فارس انجام می شود که به طور حتم می توانیم دلیل بسیاری از مشکلات را بررسی کنیم به خصوص در خرامه که رتبه اول سکته قلبی و مغزی است.

وی تاکید کرد: سالانه ۳۵ هزار ایرانی زیر ۵۰ سال به دلیل سکته قلبی جان خود را از دست می دهند در حالیکه ۸۰ درصد انوع سکته ها قابل پیش گیری است.


انتهای پیام/ر

صحبت های معاون وزیر بهداشت جمع دانشجویان و اساتید علوم پزشکی شیراز

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی