کد خبر: ۶۳۵۲۰۱۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
لاریجانی مطرح کرد؛

گفت: شیوع دیابت و بیماری‌های ناشی از عوارض آن در سال‌های ‌آینده ممکن است که کشور ما را با تهدید جدی روبرو کند و ما می‌خواهیم شیوع این بیماری را به صفر برسانیم.

توقف رشد شیوع دیابت از اهداف ماستبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس آکادمی دیابت کشور، درباره ماموریت و برنامه‌های‌ آینده آکادمی دیابت گفت: بحث دیابت و شیوع آن در کشور بسیار مهم است و بالای 10 درصد جمعیت کشور ما به این بیماری مبتلا هستند و در سنین بالا این آمار افزایش پیدا می‌کند و نیمی از افراد در سنین بالای 55 سال دیابتیک هستند یا زمینه این بیماری را دارند و حدود 75 درصد دیابتی‌ها دارو مصرف می‌کنند و کنترل خوبی روی بیماری آنها وجود دارد و شاید حدود 50 درصد بیماران ما مانیتورینگ منظم دارند.

لاریجانی افزود: شیوع دیابت و بیماری‌های ناشی از عوارض آن در سال‌های ‌آینده ممکن است که کشور ما را با تهدید جدی روبرو کند؛ هدف از ایجاد آکادمی که در قسمتی از پژوهشگاه متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با مشارکت همکاران ما در ایتالیا تاسیس شد، این است که برای آموزش و تحقیقات دیابت و توصیه‌های کنترل و مراقبت بهتر در سطح داخل و خارجی به انتقال تجربه بپردازیم و سطح آموزش‌ها را به استانداردهای بین‌المللی برسانیم و به بیماران‌ کمک کنیم و در این مسیر همکاری‌های جهانی را افزایش بدهیم که قرارداد با اساتید ایتالیایی یکی از این قدم‌ها است.

وی درباره اقدامات موثری که در کشورهای پیشرفته در زمینه کنترل دیابت صورت می‌گیرد، گفت: کلا در منطقه ما دیابت شایع‌تر است چون با زندگی فردی و تغذیه نامناسب رو به افزایش و فعالیت فیزیکی رو به کاهش مواجه‌ایم و این مسائل می‌طلبد که ما کنترل بیشتری را روی این موضوع انجام دهیم. در خیلی از نقاط دنیا جلوی افزایش شیوع دیابت را گرفتند و ما نیز بر اساس سندهای مرتبط با بیمارهای غیرواگیر نسبت به این موضوع متعهد شده‌ایم که تا 15 سال آینده آن را متوقف کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: این کار مشکلی است. آمارهای کشور ما در خوش‌بینانه‌ترین شرایط حکایت از این دارد که بیش از 50 درصد جمعیت ما فعالیت فیزیکی ناکافی دارند و تغذیه هم در کشور ما نیاز به بهبود دارد؛ مثلا ماهی سهم 10 درصدی در تغذیه ایرانی‌ها دارد. در کشور ما اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته‌است، اما باید رشد شیوع این بیماری به صفر برسد و این جزو اهداف ماست که طی 10 سال آینده به آن دست یابیم.

برای اقدامات بسیار زیادی در کشور ما برنامه‌ریزی شده‌است و سندی در چهار منطقه ایران طبق این سند سامان داده شده‌است و کل دانشگاه‌های کشور را خواهیم‌خواست که آنها هم در این راستا مشارکت کنند و در اجرای ریزفاکتورهای بیماری‌های غیرواگیر همراهی داشته‌باشند و امیدوارم کشور ما که یکی از 5 کشوری هست که انتخاب شده‌است تا در مجامع بین‌المللی برنامه استراتژیک خود را برای بیماری‌های غیرواگیر ارائه دهد بتوانیم برای سلامت مردم خود و دنیا نقش‌آفرینی مثبتی داشت .

 موضوع آموزش درمان و کنترل دیابت  باید جدی گرفته‌شود

 دیوید لائورو، از مؤسسه ایبدو ایتالیا، درباره برنامه‌هایی که در ایتالیا و سراسر دنیا برای کنترل دیابت انجام می‌شود، اظهار کرد: ما در کشور خودمان سطح آموزش را بسیار بالا بردیم و مردم هم به‌خوبی آن را پذیرفتند و از آن استقبال کردند و کوشیدیم ضمن استفاده از تجربیات کشورهای دنیا از آنها هم جلوتر باشیم.

وی درباره وضعیت ایران در این زمینه گفت: آنچه که برای درمان و کنترل دیابت در ایران باید جدی گرفته‌شود موضوع آموزش است که در کشورهای موفق در کنترل این بیماری نیز بر آن تاکید بسیاری شده‌است و باید در ایران هم به‌ آن توجه شود.

 لائورو بیان کرد: با توجه به برنامه ‌آکادمی دیابت و کارهایی که دکتر لاریجانی مدنظر دارند و با توجه به آنچه که اکنون در ایران می‌بینیم، پیش‌بینی می‌شود که نتایج خوبی درباره کنترل دیابت در ایران محقق شود.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر