کد خبر: ۶۳۵۸۶۱۲
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی در رشت:

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور گفت: پتانسیل موجود در رشت برای کسب تجارب جدید در پایتخت وجود ندارد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، سید محمد بهشتی شامگاه سه‌شنبه در نشست علمی تخصصی شهرسازی در دانشگاه گیلان اظهار داشت: بسیاری از رخداد‌ها و تجارب کشور برای نخستین بار در شهر‌های رشت و تبریز به‌وقوع پیوسته است.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه رشت نماد آغوش باز به‌سوی آینده است عنوان داشت: جالب است بدانید که پتانسیل موجود در رشت برای کسب تجارب جدید در پایتخت وجود ندارد.

بهشتی با تاکید بر اینکه مهمترین عامل پیشرفت شهر‌ها مدنیت است خاطرنشان کرد: شیوه بروز مدنیت در شهر‌های مختلف ایران و جهان در حال دگرگونی است.

وی ضمن معرفی کتاب ژاپن از درون جهت مطالعه حاضران گفت: این کتاب نوشته یک دیپلمات ژاپنی در توصیف ژاپن است، اما پس از مطالعه آن احساس می‌کنی که درباره تهران صحبت می‌کند و دلیل این شباهت همان شباهت مدنیت است.

بهشتی با اشاره به تحولات به وجود اماده بعد از جنگ جهانی دوم در ژاپن ابراز داشت: بعد از این جنگ، موج عظیم مهاجرت از روستا به شهر‌ها در ژاپن اتفاق افتاد که نمونه آن در سال ۱۳۴۲ و با اجرای قانون اصلاح اراضی در ایران رخ داد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با تاکید بر اینکه شیوه بروز مدنیت در ایران از نیمه دوم دهه ۷۰ روند مثبتی داشته است خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند.

بهشتی با بیان اینکه از سال ۹۵ مدنیت در ایران وارد فاز نوینی شده است ابراز داشت: تا ۱۰ الی ۱۵ سال آینده می‌توانیم شاهد باشیم که مدنیت در ایران به‌طور کامل و جامع وجود دارد.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده پیرامون پیاده‌رو‌های تهران در سازمان شهرداری تهران در چندسال گذشته افزود: نتیجه این مطالعه پس از دو سال منجر به بازسازی پیاده‌رو‌های خیابان ولیعصر تهران شد و امروز پیاده‌رویی در تهران نیست که منتظر بازسازی باشد.

بهشتی با اعلام اینکه زمانی مدنیت دچار شرایطی بدی می‌شود که جامعه به زنده بودن اکتفا کند اظهار داشت: خوشبختانه امروز شاهد هستیم که مردم به‌دنبال زندگی کردن هستند و نه زنده بودن که این خود نشان از پیشرفت مدنیت است.

وی با اعلام اینکه ایران در کمربند بیابانی واقع شده است اعلام کرد: ایران طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده ایران در شرایط بحرانی قرار می‌گیرد و با مواردی نظیر خشکسالی و کمبود آب مواجه می‌شود.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: شرایط کشور ایران نسبت به سایر کشور‌های کمربند بیابانی بهتر است، زیرا در تقاطع کمربند بیابانی و کمربند کوهستانی آلپ قرار دارد.

وی با اعلام اینکه ایجاد خشکسالی و کمبود آب می‌تواند سبب مهاجرت ساکنان استان‌های کویری مانند یزد، اصفهان و کرمان به مناطق دیگر کشور شود افزود: سواحل دریای خزر و خلیج فارس موقعیتی مناسبی برای مهاجرت ساکنان شهر‌های بیابانی را دارند.

بهشتی با بیان اینکه برخی افراد علل ناموفق بودن توسعه شهر‌ها را رشد بی‌رویه آنان می‌دانند ابراز داشت: رشد بی‌رویه به‌معنای رشد بی‌برنامه است در صورتی‌که رشد شهر‌های ما برنامه دارد، اما مشکل این است که برنامه‌ها درست اجرا نمی‌شوند.

زرجوب و گوهررود دو میراث طبیعی شهر رشت

محقق و پژوهشگر حوزه شهرسازی کشور نیز در این همایش با بیان اینکه رشت همواره نخستین رخداد‌های کشور را تجربه کرده است خاطرنشان کرد: رویکرد و نگاه ما به شهر می‌تواند در پیشرفت و توسعه شهر نقش داشته باشد.

ترانه یلدا با بیان اینکه بی‌توجهی به بافت‌های قدیمی از زمان رواج مدرنیزم شروع شده است عنوان داشت: بسیاری از بافت‌های قدیمی برای ساختن ساختمان‌های جدید خراب شدند.

این محقق و پژوهشگر حوزه شهرسازی با تاکید بر اینکه در گذشته روح مدنیت در بنا‌های ناریخی شهر رشت وجود داشت اعلام کرد: گرایش مردم به غرب‌گرایی و تفکر و فرهنگ اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم از علل دست‌کم گرفتن میراث فرهنگی است.

وی با اشاره به بی‌توجهی دولت‌ها نسبت به مسائل تاریخی و باستانی گفت: عدم ارائه تسهیلات مناسب جهت حفظ و مرمت اثار باستانی از مشکلات موجود در این زمینه است و دولتمردان بدانند اگر به فرهنگ خودمان برنگردیم بازنده‌ایم.

این محقق و پژوهشگر حوزه شهرسازی با بیان اینکه در رشت شوق پرداختن به مرمت آثار باستانی وجود ندارد گفت: زرجوب و گوهررود دو میراث طبیعی رشت و گیلان است که باید احیاء و حفاظت شوند.

رئیس دانشکده هنر دانشگاه گیلان نیز در این همایش خاطرنشان کرد: حفاظت و احیاء بنا‌های تاریخی از معضلاتی است که امروزه در شهر‌های بزرگ با آن درگیر هستیم.

نور الدین عظیمی با اشاره به اقدامات کشور‌های پیشرفته در راستای حراست از بافت‌های تاریخی ابراز داشت: اهمیت ندادن به بافت‌های تاریخی از مشکلات جهان سوم است.

وی با اشاره یه ویژگی بافت‌های تاریخی تاکید کرد: نوع مصالح مصرف شده در ساخت آنان از ویژگی‌های مهم این بناهاست که با ساختمان‌های امروزی قابل مقایسه نیست.

رئیس دانشکده هنر دانشگاه گیلان با اشاره به اهمیت بنا‌های تاریخی تصریح کرد: این بنا‌ها یادآور تمدن گذشته است و به عنوان مراکز گردشگری قابل بهره‌برداری هستند.

انتهای پیام/ف

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر