کد خبر: ۶۳۷۰۰۶۲
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
فخاری:

عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران گفت: توانمندسازی والدین تاثیر مستقیمی در کاهش خشونت زندگی کودکان کار دارد.

تمام اقشار جامعه موظف به بهبود کیفیت زندگی کودکان کار هستند/توانمند سازی والدین باید در اولویت قرار گیردبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛الهام فخاری عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در حاشیه جشن یلدا برای کودکان کار و خیابان محله دولتخواه اظهارداشت: اگرچه رفع پدیده کودکان کار به عنوان یک آسیب اجتماعی نیازمند همت، تلاش و برنامه ریزی بین نهادی است اما مهمترین مسئولیت و کار ما این است که صدای رسا و پیگیر‌ی‌کننده بهبود کیفیت زندگی این کودکان باشیم.

وی با بیان اینکه اصطلاح «ساماندهی»کودکان کار باید به «بهبود کیفیت زندگی» این افراد تغییر کند، افزود: مسئله مهم این است که نوجوانان و کودکان کار به عنوان گروهی از شهروندان ایرانی انسانهایی ذی حق و برخوردار از حقوق قانونی هستند، از این رو   شاید کار برد این اصطلاح مناسب نباشد.

نماینده  پنجمین دوره  شورای اسلامی شهر تهران و رئیس شورای اسلامی استان تهران همه اقشار و گروههای جامعه را موظف به بهبود کیفیت زندگی کودکان کار دانست و تاکید کرد: بهبود مهارتهای این کودکان و آموزش افراد بزرگسالی که با آنان سرو کار دارند موضوع مهمی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

فخاری اساسی ترین عامل در بروز پدیده  کودکان کار و خیابان را مسئله  اقتصادی خانواده ها دانست و افزود: اگرچه رفع و حل این عامل، در زمان کوتاه ممکن نیست اما قطعا با برنامه ریزی و سیاستگذاری مناسب برای آموزش والدین و دیگر افرادی که با این کودکان سرو کار دارند می‌توان خشونت را کاهش داد و وضعیت زندگی آنان را بهبود بخشید چرا که خشونت های ناشی از این ارتباط، پیامدهای جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.

وی اولین و مهمترین اقدام در حل این مسئله را حذف و کاهش خشونت از زندگی کودکان کار ذکر کرد و افزود: قطعا با توانمندسازی والدین، نیاز به کار کودکان کمتر شده و مسائل مرتبط با این کودکان کاهش خواهد یافت.

 عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران مسئله مهم دیگر در رابطه با کودکان کار و خیابان را بازماندگی از تحصیل بیان کرد و گفت: فراهم کردن زمینه های آموزش و تحصیل برای این کودکان ضرورت مهم دیگری است که خوشبختانه سازمانهای مردم نهاد و خیریه های بسیاری در این زمینه فعال بوده و مسائل آموزشی و فرهنگی این کودکان را مورد توجه قرار داده اند.

رئیس شورای اسلامی استان تهران وابستگی به مواد، الکل و بزهکاری والدین برخی از کودکان کار، ناتوانی برخی والدین از انجام کار، عدم تعادل هزینه-درآمد، تک‌سرپرستی و نداشتن شغل سرپرست، بی‌پناهی و نداشتن بیمه یا پشتیبان را عامل‌های بروز و تداوم کار کودکان برشمرد.

فخاری در ادامه افزود: حذف جنبه و ریشه‌های اقتصادی مسئله دراقتصاد ابرکلان‌شهر تهران که ترکیبی از اقتصاد پیچیده و ناسالم،  است قطعا موضوع بزرگ تر و مستلزم ایجاد زیرساختهای لازم است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه در این دوره  شورا و دوره های گذشته، دغدغه و تلاش منتخبان مردم در شورا کاهش مسائل و موضوعات مرتبط با کودکان کار بوده ولی متاسفانه شواهد امر حاکی از پیچیده تر شدن این موضوع است. البته ما با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد و مدل‌های موثر مشارکت مردم می‌توانیم رنج و خشونت زندگی کودکان را کم کنیم، و فرصت‌های آموزش همزمان با کار و مدل‌های توان‌افرایی ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

صحبت های مهم عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در حاشیه جشن یلدا کودکان کار

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر