بیماری های مزمن سرزده با نشانه های پوستی!

تظاهرات پوستی بیماری های داخلی اهمیت فراوانی دارد و گاه تنها یک نشانه می تواند کلید تشخیص درست و رسیدن به ریشه بیماری باشد.

بیماری های مزمن سرزده با نشانه های پوستی!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در اینجا به علائم پوستی بیماری‌های مهم اشاره می شود که می تواند در شناخت و یادآوری لزوم مراجعه به پزشک در صورت بروز این علائم کمک کننده باشد.

خونریزی زیر پوستی: مرتبط با بیماری های غده پانکراس

در التهاب حاد پانکراس خونریزی زیر پوستی ناحیه پهلوی چپ یا دور ناف جزو علائم بسیار مهمتشخیص این بیماری هستند. سرخی منتشر در ناحیه شکم، التهاب سیاهرگ ها، خشکی پوست، سفت شدن پوست، زخم های مزمن، پیشرفته و مقاوم به درمان در نقاط مختلف بدن و توده های مختلف پوستی سایر تظاهرات پوستی بیماری های پانکراس هستند.

قاشقی شدن ناخن: مرتبط با بیماری های گوارشی

بیماری های مری و معده در صورتی که باعث فقر آهن شوند می توانند تغییراتی در صفحه ناخن از قبیل قاشقی شکل شدن ناخن و التهاب گوشه لب ها شوند. تاول های پوستی نیز می توانند علامتی از بیماری های تاولی گسترده ای باشند که مخاط دهان و مری را گرفتار می کنند. میکروب هلیکوباکتر که عامل اصلی بیمار زخم معده و اثنی عشر محسوب می شود می تواند همراه تظاهراتی پوستی همچون کهیر مزمن، بیماری روزاسه یا گلگونی پوست، التهاب عروق پوست یا خارش مزمن باشد

اگزما: مرتبط با افسردگی و اضطراب

ایجاد تکه های قرمز روی پوست و خشکی و خارش آن بخصوص در گردن و یا آرنج علائمی از اگزما است که تقریبا ۳۰ میلیون آمریکایی را درگیر خود کرده است. یک اتصال غیر قابل انکار بین افسردگی، اضطراب و اگزما وجود دارد. اما بیان این نکته که آیا این ارتباط، کاملا به نگرانی روحی و روانی بوجود آمده در شخص برای اینکه اگزما بر ظاهرش تاثیر می گذارد یا نه، مربوط می شود سخت است. در هر صورت مشترکات قابل توجهی بین این سه بیماری وجود دارد مانند این نکته که افرادی با داشتن این سه عارضه شانس بیشتری برای داشتن سطح پائین اسید چرب امگا ۳ دارند.


بیشتر بخوانید: لک و پیس چگونه پوست را درگیر می‌کند؟


پسوریازیس: مرتبط با بیماری های قلبی

ایجاد لکه های خشن و فلس دار بر روی پوست از علائم پسوریازیس که یک بیماری خود ایمنی محسوب می شود. بنیاد ملی پسوریازیس در آمریکا اشاره می کند که مبتلایان به این بیماری ۵۸ درصد بیشتر از سایرین دچار بیماری های قلبی و ۴۳ درصد بیشتر دچار سکته مغزی می شوند. اختلال پوستی پسوریازیس اصلا اختلال دردناکی نبوده و درمان آن هم چندان دشوار نیست، اما تحقیقات جدید نشان می ‌دهد که پسوریازیس می ‌تواند یک عامل خطرزای مستقل برای حمله قلبی خصوصا در افراد جوانی باشد که پسوریازیس شدید دارند.

روزاسه: مرتبط با آلزایمر

بین نوعی اختلال پوستی شایع موسوم به روزاسه و بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد. آلزایمر اختلال مغزی پیش رونده‌ ای است که حافظه را تحلیل می ‌برد و بر توانایی فرد در انجام کارهای روزانه تاثیر می ‌گذارد. سن، یکی از تعیین کننده ‌ترین فاکتورها در بروز این اختلال است هرچند بررسی‌ ها حاکی از آن است که سن و سال تنها عامل مرتبط با آلزایمر نیست چون مطالعات نشان داده مبتلایان به روزاسه ۷ درصد بیشتر در معرض زوال عقلی هستند و ۲۵ درصد بیشتر احتمال دارد به آلزایمر دچار شوند.

ویتیلیگو: مرتبط با مشکلات تیروئید

ویتیلیگو یک بیماری پوستی است که با از دست دادن رنگدانه های پوستی خود را نشان می دهد. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به سلول های پوستی که رنگ دانه ملاتونین تولید می کنند، حمله می کند. ویتیلیگو می تواند با بیماریهای خود ایمنی تیروئید بخصوص پرکاری تیروئید همراه شود. پوست افراد مبتلا به پرکاری تیروئید سفت، مخملی، خشن و گرم است، معمولا این افراد پوست خارش داری دارند، کف دستهایشان سرخ رنگ است، تورم خاصی در جلوی ساق پا دارند، پوستشان تیره تر می شود و گهگاه بیماری لک و پیس یا ویتیلیگو نیز در آنها بروز می کند.

منبع: آوای سلامت

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.