کد خبر: ۶۳۹۹۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴

رئیس امور موزه های آذربایجان شرقی گفت: تبریز از پیشگامان صنعت چاپ و صحافی در کشور است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛مهدی بزازدستفروش رئیس امور موزه های آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: حوزه چاپ و صحافی از ارزشمندترین مواریثی است که نخستین گام های آن در آذربایجان نهاده شده و در سیر ظهور و ماندگاری آثار نگارشی فرهیختگان، ادیبان و شاعران آذربایجان، نقشی پایدار و موثر داشته است.

وی با اشاره به اینکه تبریز از پیشگامان صنعت چاپ و صحافی در کشور است، اظهار کرد: با توجه به پیشینه تبریز و آذربایجان در این صنعت، نگه داری و حفظ آثاری مرتبط با این حوزه به صورت مجموعه ای تخصصی از سوی برخی علاقه مندان و مجموعه داران مختلف تاریخی، گردآوری صورت گرفته است.

رئیس امور موزه های آذربایجان شرقی یادآوری کرد: برای ارج گذاشتن به این امر و صدور مجوز فعالیت رسمی مجموعه داران این حوزه، پروانه مجموعه داری در این صنعت صادر شد.

بزازدستفروش ادامه داد: مجموعه دستگاه های چاپ و صحافی معاصر مجموعه ای است که توسط رشید کفیلی گردآوری شده که تاریخ زنده از صنعت چاپ و صحافی این مرز و بوم را در خود جای داده است.

وی گفت: در سال های گذشته برای دو مجموعه خصوصی صدا و خودروهای کلاسیک تبریز نیز از سوی اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور پروانه مجموعه داری صادر شده است.

بزاز دستفروش افزود: بر اساس ماده 20 آیین نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی - تاریخی منقول مجاز، کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که نسبت به گردآوری و نگهداری اموال فرهنگی تاریخی و هنری‌ ایرانی یا خارجی اقدام می‌ کنند باید از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پروانه مخصوص دریافت ‌کنند.

اولین چاپخانه سربی با حروف فارسی و عربی توسط میرزا زین العابدین تبریزی در تبریز دایر شد و اولین کتاب منتشر شده توسط این چاپخانه رساله جهادیه میرزاعیسی خان قائم مقام بود و این چاپخانه در سال ۱۲۴۵ تعطیل شد.

در آن زمان هنوز واژه چاپ متداول نشده بود و به این دلیل آن را باسمه‌خانه، بصمه‌خانه، مطبعه، دارالطباعه و دارالطبع می‌نامیدند.
­اصطلاحات باسمه و باسمه خانه، به ترتیب به معنای چاپ و چاپخانه،از طریق آذربایجان و تبریز، از ۱۲۳۳ با تأسیس مطبعه سربی رواج یافت.

گفتنی است:باسمه خانه تبریز تا مرگ عباس میرزا (۱۲۴۹) دایر بود تا این‌که چاپ سنگی جای آن را گرفت.

 

انتهای پیام/ش

صدور مجوز فعالیت رسمی مجموعه داران  صنعت چاپ در آذربایجان شرقی

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی