کد خبر: ۶۴۲۰۸۶۶
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد؛

آیت الله اعرافی گفت:شناخت موقعیت مهم‌ترین نکته است که انسان تحرک پیداکند،مادر دنیادرجنگی تمام‌عیار قرارداریم که اگر طلبه یک‌لحظه ازاین جنگ غافل شود،به‌یک‌باره به نقطه آغازین بازمی‌گردد.

به گزارشگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازقم؛آیت‌الله علیرضا اعرافی،مدیر حوزه های علمیه، در آیین معنوی میهمانی ملکوت که در حرم حضرت فاطمه معصومه (س) ویژه طلاب مدارس علمیه قم برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) گفت: ما در مدارج معنوی، اخلاقی و روحی نمی‌توانیم پیش برویم مگر آنکه دنیا را شناخته و با همه وجودمان به نقائص این جهان را پی ببریم تا بتوانیم از این عالم به جهان دیگر پر بکشیم.

وی افزود: مگر امکان دارد انسان از این جهان ناچیز به عالم قدسی پر بکشد، بدون این‌که این دنیا را بشناسد؟ ما تا زمانی که معرف دقیقی نسبت به دنیا نداشته و بر اساس این معرفت به جهان مادی و کره خاکی دل‌بسته باشیم، هرگز در مدارج حوزه و معنوی پیش نخواهیم رفت.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه بخش مهمی از آیات قرآن کریم درباره معرفی این دنیاست، گفت: زمانی که ما وارد این عالم شده و در چرخه یک زندگی طبیعی و روزمره می‌افتیم، از شناخت عمیق آن غافل می‌شویم و ما را از بصیرت عمیق بازمی‌دارد.

وی با بیان اینکه محرکی نیرومند باید باشد که مانع این غفلت شود، گفت: طبع ما، طبع سنگین شدن، واماندگی و چسبیده شدن به این زمین است و شهوات و امیال نفسانی ما را وابسته به دنیا کرده که دل کندن از آن را دشوار کرده است.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: شناخت موقعیت مهم‌ترین نکته برای این است که انسان تحرک پیدا کند؛ چرا که ما در دنیا در جنگی تمام‌عیار قرار داریم که اگر طلبه یک‌لحظه از این جنگ غافل شود، آسیب می‌بیند و به‌یک‌باره به همان نقطه آغازین بازمی‌گردد.

وی با اشاره به توصیف‌های دنیا در قرآن و نهج‌البلاغه ادامه داد: دنیا، عالمی ناپایدار و بی‌ثبات، پایان‌پذیر، کوچک، پست، عاری از نعمت ناب و خالص بوده و حقیقت وحشتناکی دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه وابسته بودن دارای شاخص‌هایی است، گفت: روحانی‌ که وابسته به دنیا باشد، پس از طی برخی مدارج علمی، اسیر القاب و عناوین می‌شود ولی روحانی واقعی کسی است که آماده فداکاری و صرف عمر در ترویج دین است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: ما به حوزه آمده‌ایم که بدانیم دنیا کوچک و ناپایدار و پست است ولی درعین‌حال راهی برای پرواز و ملکوتی شدن است تا دریچه‌ای از عالم معنا بر روی خود باز کنید؛ طلبه باید غنایش را در خود ببیند، نه در مال و خانواده و ثروت.

وی دنیا شناسی و رهایی از دنیای پست را بایسته طلاب دانست و گفت: اگر در زندگی طلبگی‌مان، دنیا شناسی نداشته و وابسته به آن باشیم، تنها جسم ما وارد حوزه شده، نه روح و جان ما.

وی همچنین درباره اهمیت نهج‌البلاغه گفت: طلاب باید بدانند که نباید نهج‌البلاغه لحظه‌ای از دست آن‌ها دور باشد این کتاب باید عشق، جان و روح و موتور پرواز شما باشد که نباید فراموش شود.

انتهای پیام/ح

روحانی وابسته به دنیا اسیرالقاب وعناوین می‌شود/ روحانی واقعی آماده صرف عمردر ترویج دین است.

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر